Chippen gaat in de ban economie 113 Schol verdwijnt uit winkels Toscana Deliziosa. BETAALVERKEER Systeem verdwijnt door nieuw pinsysteem FIETSVAKANTIES Nederland Borsele is de 'fruitigste' gemeente Het HOGE NOORDEN ZEELAND EE3 Elfstedentocht FRIESLAND Rondje IJSSELMEER zaterdag 15 januari 2011 AMSTERDAM - Winkels zullen door de introductie van 'het nieuwe pin nen' de chipknip in de ban doen. Dat verwacht Currence, het be drijf achter het merk PIN. Doordat pinnen en chippen straks met dezelfde chip gebeurt, vrezen winkeliers vertraging aan de kassa. Currence voorspelde gisteren dat de mogelijkheid om te chippen in winkels en supermarkten dit jaar 'sterk terugloopt'. Winkeliers heb ben het chippen nooit omarmd. Bovendien moeten ondernemers bij de introductie van het nieuwe pinnen, met een chip, een nieuw contract afsluiten met hun bank. „Dat zal het moment zijn waarop veel winkeliers zullen besluiten er mee te stoppen", zei de woordvoer der van Currence. „Tot dusver zat pinnen en chippen vaak in één contract, dat worden afzonderlijke contracten." Een woordvoerder van Detailhan del Nederland beaamt dat de kans groot is dat het afsluiten van de nieuwe contracten 'het moment is om de chip vaarwel te zeggen'. Vol gens hem was de chipknip op zich wel het middel om kleine bedra- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Borsele is de 'fruitig ste' gemeente van Nederland. De gemeente heeft het grootste areaal aan fruit; 1562 hectare. Dat blijkt uit cijfers over 2010 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Dat heeft op een rij gezet hoe veel hectare fruit in gemeenten wordt gekweekt. In totaal staan er 252 gemeenten op. Bijna alle Zeeuwse gemeenten staan relatief hoog in de ranglijst. Al gaan het zil ver en brons naar de Gelderse ge meenten Buren en Geldermalsen. Daar staat 1068 en 804 hectare vol met fruit. Maar de vierde plek is al weer voor een Zeeuwse fruitge- meentê Reimerswaal (642 hecta re). Kapelle, dat zich afficheert als de Bloesem van Zeeland, bezet plaats 6. Daar wordt op 642 hecta re fruit geteeld. In de lijst van het CBS staan 252 gemeenten. Tholen staat op. plaats 13 (354 hectare). Sluis op 20 (305 hectare), Hulst op 27 (219 hectare) en Goes op 30 (210 hectare). De Zeeuwse_ gemeente met het minste aantal hectare fruit is Veere. De stad staat op de 60e plek met 61 hectare. Vlissin- gen is de enige Zeeuwse gemeente die niet in de lijst voorkomt. gen elektronisch af te rekenen, maar is dat in de winkels nooit een succes geworden. Volgens supermarktkoepel CBL is het voor elke super een commer ciële beslissing of die al dan niet stopt met het aanbieden van chip afhankelijk van het veel of weinig gebruik ervan. Het aantal chip- transacties groeide in 2010 met 0,7% en kwam uit op ruim 178 mil-, joen. De chipknip wordt vooral ge bruikt in parkeerautomaten, in kantines en bij snoep- en drankau tomaten. Gemiddeld werd 2,61 eu ro afgerekend met de chipknip. AMSTERDAM - De oer-Nederlandse schol heeft de strijd om een plekje in de supermarkt verloren. Ook tong kan de oorlog om het winkel schap verliezen. Beide Noordzee vissen leggen het af tegen de op rukkende goedkope kweekvis til- apia en pangasius. Dit concludeert organisatiebureau Berenschot in een alarmerende studie over de kansen van de Ne derlandse visserij. De Nederlandse Noordzeevissers bewerkstelligen hun eigen ondergang door hun 'ac tieve verzet' tegen samenwerking met de afnemers, supermarkten en de horeca, constateren de on derzoekers. De vanouds vrijgevoch ten vissers moeten af van hun 'ach terdocht en onderling wantrou wen'. Zij moeten aanvaarden dat zij alleen overleven als zij samen bindende leveringsafspraken ma ken, waarschuwt Berenschot. Supermarkten en horeca eisen vis op bestelling, die bewijsbaar duur zaam moet zijn gevangen. De toch al gemarginaliseerde Nederlandse vissers worden in Europa 'verban nen naar een tweede rangspositie' wanneer zij niet meegaan in de trend te 'vissen voor de markt', waarschuwen de onderzoekers. Nu gaat de Nederlandse platvis nog aan land via lokale visafsla- gen. Vissers weten niet aan wie zij leveren en kunnen dus ook niet in spelen op de wensen van die afne mers - voornamelijk supermark ten. Willen de vissers hun tong en schol nog in het winkelschap te rugvinden, dan moeten zij breken met het afleveren van hun vangst aan hun lokale afslag. De afslag staat innovatie in de weg, aldus Be renschot. Hierdoor komen nieuwe manieren van denken niet van de grond, zoals contractvisserij, meer daagse aanvoer en samenwerking met anderen. De schol- en tongvissers kunnen een voorbeeld nemen aan de ha ringvissers, mosselkwekers en gar- nalenvissers. Zij hebben al jaren ge leden hun aanvoer afgestemd op de vraag vanuit de supers, de vis winkels en de horeca. Terwijl Nederland steeds meer de draaischijf wordt voor doorvoer van vis naar de rest van Europa, spelen de Noordzeevissers met hun platvis daarin een marginale rol. f&rvaar i&vKopa mei ae av+o 'Una tavola per due, per favore!' Toscane is met alleen een streek vol schoonheid, maar ook vol heerlijkheid. In dit Ontdek-arrangement verkent u de pareltjes van Toscane en proeft u van regionale heerlijkheden. Van de torens van San Gimignano tot verras sende f ormaggi. Van het geheimzin nige Volterra tot die tongstrelende 'extra vergine'. Van het plein van Siena tot die verrukkelijke vino. En van de 'palazzi' van Florence tot de gezellige trattoria waar 'La mamma' vol trots de scepter zwaait! Parkhotel Chianti is gelegen in een heuvel achtige omgeving midden in Het Chianti wijngebied en vlakbij de 3f$la|vanaf dé wég tussen Florence en:Siena.:Hëlhètel ligt op ca. 5 km van hef historische centrum van het dorpje Tavarnelle Val di Pesa. Het hotel vormt een uitstekende uitvalsbasis or het maken van diverse uitstapjes, niet alleen naar de mooiecultuursteden Siena, Florence, San Gimignano en Volterra maar ook door de wijngaarden van de Chianti. U knm uw Omdek-arrangement dagelïffcsbeginnen. Informatie Reserveringen ./y www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 -365 65 65 {20 cpm, ma* €-so,- oef gesprek) met zöekcode 20256 Dit Is één van de bijna 100 autorondrcizen en ontdeVarrangementen uil óns assortiment [rvaar Europa mei z'n Kijk op Pharos Reizen ril voor hel hele ass 8 daags Ontdek-arrangement Toscane euro p.p. Periode zoek boekcode 20256 Prijzen 2p kamer 10/01 -08/04 299 09/04 - 22/04 389 23/04-06/05 - 425 07/05 - 03/07 389 04/07-05/08 429 06/08-04/09 .389 05/09-24/09 425 25/09-22/10 389 23/10-23/12 299 Prijs per persoon per arrangement. Niet inbegieper reserveringskosten en kosten caiamiteïtenfends. Inbegrepen 7x over nacht) no in t't'i tvveeperyjorrskamer. jffïpujb Zie www.kras.nl/21843 Zie www.kras.nl/21844 Zie www.kras.nl/21741 Zie www.kras.nl/21802 Zie www.kras.nl/21621 Zie www.kras.nl/21835 Zie www.kras.nl/brochures nl/infodag 2-/3-/4-/5-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 16 maart t/m 31 oktober maak naast prachtige, fietstochten in Groningen, met het gezellige centrum, ook tochten naar Drenthe en Friesland incl. verblijf in 3-sterren hotel en ontbijt 3-/4-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 1 maart 1/m 30 oktober ontdek al fietsend een verrassend stukje Nederland met o.a wijnboerderijen incl. verblijf in 4-sterren hotel, ontbijt en uitgebreide fiets- en wandelroutes 4-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 1 april t/m 31 oktober geniet van de schitterende omgeving met o.a. sierlijke riviertjes en kastelen inclusief verblijf in 3-sterren hotels, ontbijt, VW-pakket en bagagetransport 5-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 26 januari t/m 31 oktober ook Zeeland heeft u veel te bieden! Met. o.a. Vlissingen, Veere Middelburg incl. verblijf in 4-sterren hotels, ontbijt, diner, informatiepakket en bagagetransport 7-/8-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 1 april t/m 31 oktober fietsen langs de elf bekende steden! Met o.a. Leeuwarden, Sneek en Dokkum incl. verblijf in 3-sterren hotels, ontbijt, diner, bagagetransport en routebeschrijving 7-/8-daagse fietsreis Nederland Vertrek: 23 april t/m 24 september een fietsklassieker! Door o.a. bossen, polders oude vissers- en handelssteden. inclusief verblijf in goede hotels, ontbijt, diner, bagagetransport en routebeschrijving Vraag nü gratis de brochure Fiets- wandelvakanties' aan met ons complete aanbod voor zomer 2011! A pharos u da ar al n< BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm a ft Prijzen zijn p.p. tenzij anders vernield. Prijzen zijn exclusie! reserveringskosten en Calamiteitenlonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13