Wijffels prominente gast op MVO-Event mvo 20 Herman Wijffels aan het woord.x De Provincie Zeeland plaveit samen met haar projectpartners POM (Provinciale Ontwikkelingsmaatschappij) West-Vlaande ren en POM Oost-Vlaanderen de weg naar het 2e interregionale MVO Event 'Duurzaam= gewoon doen'. Plaats van handeling is dit jaar Xpo Kortrijk. Daar staat op donderdag 31 maart Maatschappelijk Ver antwoord Ondernemen (MVO) centraal. Eregast is de uit IJzendijke af komstige boerenzoon Herman Wijffels. door Henk van de Voorde MIDDELBURG -De ouverture was in 2008 in de Zeelandhallen te Goes waar ruim 2200 bezoekers kwamen. Het Event is een combinatie van in formatie, educatie en entertainment rondom alle aspecten van duurzaam heid. Dit evenement wordt primair georganiseerd voor ondernemers. Met een spetterend programma vol workshops, presentaties, lezingen, een duurzame modeshow en kookses- sies zal men op een interactieve ma nier van alles over duurzaamheid te weten komen. Centrale thema's van het event zijn duurzaam personeelsbe leid, duurzaam inkopen, duurzame in novatie, transparantie en energiebespa ring C02-reductie. Vlaanderen en Zeeland zetten zich in om hun regio's te laten uitgroeien tot dé MVO-re- gio's bij uitstek via MVO-events,-cur sussen, een düurzaamheidsbarometer en activiteiten om ervarings- en ken nisuitwisseling te stimuleren. Prominenten De nummers één en twee van de Duurzame top 100, beiden gezagheb bende ambassadeurs van duurzaam on dernemen, hebben toegezegd om aan wezig te zijn op het MVO-event. Herman Wijffels(l) en Wubbo Ockels(2) zullen namelijk op 31 maart 2011 acte de présence geven in Kortrijk en hun inspirerende visie de len met de bezoekers. Wijffels is dag voorzitter van het event. Hij prijst de spirit van de organisatoren om Zee land en Vlaanderen perspectief te ge ven. ,,De methoden en uitgangspun ten van de twintigste eeuw zijn aan het einde van hun levenscyclus, de groei is voorbij. Vroeger gebruikten we oorlogen om oude technologie op te ruimen en nieuwe te introduceren, maar dat is nü niet aan te raden. On dertussen maken we onze ecosyste men kapot en dat is net zo goed desas treus." Vervolgens noemt de oud-top man van de Rabobank, vroegere SER-voorzitter en voormalig direc teur van de Wereldbank in Washing ton voorbeelden van een nieuwe in richting van de samenleving: de'be bouwde omgeving inzetten "voor ener gieproductie zodat wonen energieneu traal wordt en de economie inrichten op cyclische productie, zoals in de na tuur. „Oogsten uit de stroom", noemt hij het. „Gebruik maken van de stromen die in grote hoeveelheden dagelijks op ons af komen." Zon, wind, ruimte, menselijke contacten, De Belgische premier Yves Leterme. kortom alle mogelijke kwalitatieve re laties met de wereld om ons heen. De inmiddels gepensioneerde Wijffels (68 jaar) heeft als diepe overtuiging om het leven op een goede en verant woorde manier door te geven aan een volgende generatie. Essentieel is volgens hem het overdragen van 'een schone planeet aan het nageslacht'. Val van DSB De val van de DSB Bank noemt Wijf fels exemplarisch. „Het wordt steeds onacceptabeler om een beetje te sjoe melen. Ik voorspel u: de Lakemannen lopen overal rond." Voor Zeeland ziet hij volop kansen. Zeeuwse onder nemers kunnen meeliften met de gro te technologische doorbraken die op handen zijn. „Er is voor ondernemers veel te halen. Onze economische pro cessen komen in volgende fases èn wie daarop tijd bij is, profiteert." Als er iemand optimistisch is en werkt aan een duurzame wereld dan is dat Wubbo Ockels wel. "Je moet la ten zien dat het werkt", geeft hij re gelmatig in interviews aan. Dat doet hij in ieder geval zelf wel. Met de Ecolution, het duurzame zeilschip dat zijn eigen stroom opwekt, heeft hij veel bewondering geoogst. Zoals tij dens Sail het afgelopen jaar in Amster dam. Helaas is het schip recent door vandalen ernstig beschadigd. Maar niet alleen op het water is hij innova tief en duurzaam bezig. Onder lei ding van Ockels is door studenten aan de TU-Delft een superbus ont wikkeld. Op dit moment rijdt de futu ristisch ogende bus nog maar 80 kilo meter per uur, maar uiteindelijk moet hij 250 kunnen rijden. Karla Peijs heeft Ockels verzocht om met deze bus naar Kortrijk te komen. Wubbo Ockels is hoogleraar duur zaamheid aan de TU-Delft. Daar is hij ook bezig met windenergie via vliegers. Op grote hoogte zouden die meer wind moeten vangen dan de tur bines op de grond. Ockels is ook betrokken bij de. Nunaj de zonne-auto waarmee studenten al jaren aan kop gaan bij de race in Au stralië. Demissionair premier van België, Yves Leterme, opent het MVO-Event, dat plaatsvindt op een steenworp van zijn woonplaats. De Provincie Zeeland zal óp 31 maart bussen inzetten om Zeeuwse onderne mers naar Kortrijk te vervoeren. De Provincie vindt het erg belangrijk dat Zeeuwse ondernemers duurzaam (of wel Maatschappelijk Verantwoord) ondernemen en daarom wil ze hen de gelegenheid bieden om, al netwerk end, naar Kortrijk te gaan. In de bus sen zitten, behalve ondernemers, ook mensen van Hogeschool Zeeland, Syntens, subsidieadviseurs en mensen van de gemeenten en de Provincie zelf. Op deze manier wordt ook de '1 reistijd van de ondernemers nuttig be- steed. Afhankelijk van de belangstel ling worden er regionale bussen inge zet zodat de ondernemers zo dicht mogelijk bij hun bedrijf kunnen in- en uitstappen. www. mvo-event. be www. duurzaamisgewoondoenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 136