Rusthoeve: van groen tot grondstof groene grondstoffen 14 Wat hebben een agrarisch kenniscentrum en de vliegtuigindustrie met elkaar ge meen? Niet veel, zo op het eerste gezicht. Met de toevoeging van de term 'innovatie' begint zich wel een duidelijker beeld af te te kenen. Plantaardige vezels, met name uit vlas en hennep, zijn zeer geschikt als versterking in kunststoffen en als vervanging van synthetische vezels. Fossiele grondstoffen zijn pp termijn ein dig en niet duurzaam. Plantaardi ge vezels zijn licht en sterk, recy clebaar, volledig te gebruiken dus geen reststoffen en steeds op nieuw te telen. Het klinkt eenvou dig, maar een grondige studie naar de haalbaarheid van 'groene grondstoffen' is nodig. door Annet van de Ree COLIJNSPLAAT - Agrarisch innova tie en kenniscentrum 'Rusthoeve' in Colijnsplaat speelt in dit proces een belangrijke rol. Gewassen verbouwen is geen zaak meer van kijken naar de lucht of het weer wil meewerken, akkerbouw is hightech business geworden. Een uit gebalanceerd gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen vragen om technische hulpmiddelen en uitgetes te werkmethoden. Hoe minder hoe beter; de belasting van de omgeving en natuur moet minimaal zijn. Tech nische hulpmiddelen zijn voor de mo derne akkerbouwer al ruimschoots voorhanden. Nieuwe technologieën kunnen door leveranciers van mest stoffen en bestrijdingsmiddelen, pro ducenten en afnemers deskundig ge test worden op de Rusthoeve. Inves teringen in de landbouw zijn zeer ka pitaalintensief, iedere besparing levert directe winst op voor de agrarische ondernemer. Boerenhoeve 'Rusthoeve' was ooit een mooie hoe ve onderaan de Oosterschelde dijk na bij Colijnsplaat. Na het verscheiden van de laatste boer en zijn vrouw, kwam het voor 50% in bezit van de overheid, dat het inrichtte als proef- boerderij voor akkerbouw. De naam 'Rusthoeve' is bewaard gebleven op uitdrukkelijk verzoek van de laatste ei genaar. Inmiddels is 'Rusthoeve' in de regio bekend, al was het alleen al vanwege de drukbezochte Open Da gen in juni en augustus en binnen de landbouwsector een begrip als het gaat om innovatieve ontwikkelingen. "Tot 2001 was het een 'proefboerde- rij' van het Rijk, maar met het cluste ren tot slechts vier locaties in Neder land, zou de locatie Zeeland verval len. Met medewerking van ZLTO en diverse partijen in de agribusiness kon 'Rusthoeve' als een zelfstandige orga nisatie voortgezet worden. "De activi teiten op het gebied van teeltonder- zoek, bemesting, mechanisatie en in novatie worden nu op commerciële Vlnr: Adrie Albregtse, Anneke de Bruijne, Eelco Boot, Sam de Vlieger (bedrijfsleider) en Guiljam v.d. Schelde (directeur). Foto Marijke Folkertsma locale moestuinvereniging zich op dit systeem abonneren," geeft De Vlieger aan. "Naast deze innovatieve data- voorziening richten we ons ook op nieuwe thema's op het gebied van duurzaamheid. Met name het gebruik van duurzame energie kan in de land bouw worden ontwikkeld denk maar aan een bewaarschuur met klimaatbe heersing via zonne-energie." basis aangeboden," vertelt Guiljam van der Schelde, directeur van Rust hoeve. "Na de privatisering zijn wij op zoek gegaan naar alternatieven voor de bestaande werkzaamheden en daarin zijn we tot nu succesvol." "Rusthoeve is een platform voor de overdracht van kennis en wij facili te ren de onderzoeksvragen uit de markt," zo licht Sam de Vlieger, alge meen bedrijfsleider toe. Er vindt veel rassenonderzoek plaats voor uien, pootgoed, graszaad en vlas. Niet al leen de opbrengst is belangrijk, maar ook de bewaareigenschappen, ge schiktheid voor export, gebruik van water en meststoffen en resistentie te gen ziekten. Op Rusthoeve worden deze eigenschappen in opdracht ge toetst, zodat de leverancier een onder bouwd advies kan geven aan zijn te lers. Een ander essentieel aspect in de ge wasteelt is het gebruik van bestrij dingsmiddelen. Bij ieder nieuw pro duct zijn de chemiebedrijven ver plicht om proeven te doen bij een er kend en gecertificeerd bedrijf. Rust hoeve werkt volgens wereldwijd geac cepteerde protocollen en is een GEP (Good Experimental Practice) gecerti ficeerd bedrijf, en daarmee erkend als proefbedrijf voor gewasbescherming in het veld. Via een wereldwijd uit- leesbaar systeem kunnen de proefgege- vens overal door opdrachtgevers wor den opgevraagd. GPS en satellietscanning Het gebruik van navigatie en satelliet informatie is binnen de landbouw ge- Groene grondstoffen In dit kader is Rusthoeve projectpart ner in het Interreg project 'Groene grondstoffen' Samen met diverse Vlaamse partners en Provincies wordt er gekeken naar het telen van vezels als basis voor composieten. Dit bete kent het grootschalig telen van gewas sen voor industriële toepassingen. Met name hennep, vlas en olifanten- gras zijn te gebruiken in de fabricage van kunststof. 'Composieten' bestaan uit verschillende basismaterialen, die samengevoegd tot één geheel, unieke en versterkende eigenschappen krij gen. Het gebruik Van stro in bakste nen werd in het verleden veelvuldig toegepast, maar ook de geperste vezel platen, die worden gebruikt in de bouw, zijn bekend. Het gebruik van groene vezels in bijvoorbeeld beton is wel nieuw en biedt mogelijkheden voor een lichtgewicht variant. Ook het vervangen van het. witte kunststof piepschuim naar groen, afbreekbaar piepschuim is een goed voorbeeld van nieuwe toepassingen. Binnen het project "Groene grond stoffen' wordt tot 2012 gewerkt aan de realisatie van drie tot vier concep ten die daadwerkelijk perspectief bie den in teelt en toepassing. Zo kan het in de toekomst gebeuren dat uw fraaie design stoeltje versterkt is met vezels uit vlas of de neus van een vliegtuig gedeeltelijk bestaat uit hen nep. Innovatie in de landbouw bete kent dus ook het telen van nieuwe ge wassen op de Zeeuwse akkers. Geen wuivend graan tot aan de horizon, maar velden vol wiegende hennep planten. meengoed geworden. Geavanceerde navigatiesystemen als RTK-GPS en DGPS kunnen tot op de centimeter nauwkeurig ingezet worden bij het bewerken van een perceel. Deze digi tale informatie is in tractorcabine uit te lezen. Via satellietscanning is het mogelijk om een gewasdiagnose te stellen over vochtgehaltes, gewas- groei en stikstofgehalte op een afgeba kend perceel, zodat hij hierop exact de noodzakelijke afgifte of hoeveelhe den kan aanpassen. Via de website www.mijnakker.nl kunnen ook op drachtgevers deze gegevens opvragen. "Bij wijze van spreken kan ook de Kinoa, een van de nieuwe gewassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 130