Voorzichtig begin van 2011 barometer CIJFERS 08 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Scarlet Kwekkeboom Janse &Janse Paul Nijskens Rewin Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Jan Pollemans: 'Leven weer in balans brengen De experts, die maandelijks een oordeel geven over de economie in Zuidwest Nederland zijn het nieuwe jaar voorzichtig begonnen. Met elkaar komen ze tot een dikke 6,6. Dat is tweetien- de minder dan in de laatste maand van vorig jaar. Toch ver wachten de meesten dat 2011 be ter wordt dan vorig jaar. Paul Nijskens: 6,5 Weer nieuwe investeringsplannen De verwachte dubbele dip in de eco nomie is er gelukkig niet gekomen. Ook de internationale (landen) schul den crisis heeft voor Nederland geen echte negatieve gevolgen gehad. In Duitsland en afgeleid daarvan ook in Nederland is er nog steeds een be scheiden groei. De economische basis ligt nu vooral in de export omdat de consumenten nog immer voorzichtig besteden en de overheid sterk inzet op bezuinigen. Bij REWIN merken wij al iets van een toegenomen inves teringsbereidheid bij ondernemers. Er melden zich de laatste maanden van 2010 meer ondernemers die hun in vesteringsplannen willen gaan concre tiseren. Vanwege de bescheiden groei en het toenemend vertrouwen van ondernemers gaat mijn score met 0,5 omhoog naar 6,5. Jan Pollemans: 6,5 Bewuster eten De consument heeft na deze dure pe riode de hand op de knip en geniet van de vele aanbiedingen die er in su permarkten te vinden zijn. Het beste dingspatroon zal laag zijn deze perio de door de vele aanbiedingen. De ve le prijsverhogingen van de grondstof fen zullen in de prijzen terug te vin den zijn. De consument zal veel ge zonde voeding eten de komende pe riode om weer een paar kilo s af te vallen. Bewuster en gezonder eten zullen prioriteit hebben om het nor male leven weer een balans te geven in de benodigde calorieën. Willem. J onkmans:7 Grote veranderingen onroerend goed markt Aan het einde van het jaar is de onroe rend goed markt altijd meer in bewe ging dan gedurende de rest van het jaar. Vooral beleggingsaan- en verko pen nemen toe. Herinvesteringsver- plichtingen, balansverkorting, budget ten, ze zijn allemaal van invloed. Kort om 31 december blijkt nog altijd een cruciale datum te zijn. Ook de laatste twee maanden van 2010 kenmerkten zich door deze eigenschap. Dit houdt gelijktijdig in dat het begin van het nieuwe jaar een periode is waarin het aantal transacties lager zal liggen dan in die laatste maanden van het oude jaar. Duidelijkris dat er een grote ver andering plaatsvindt in de commer ciële onroerend goed markt. Oude maar ook goede bestaande traditione le gebouwen worden steeds kritischer bekeken. Door gebruikers en door be leggers, Energiezuinigheid of nog lie ver de Cradle 2 Cradle filosofie staat bovenaan het eisen pakket van ieder gerespecteerde gebruiker van com mercieel onroerend goed. Steeds 09-'10 10-'10 11-10 01-11 Rob Franken Voorzitter ROC West-Brabant. 8,0 7,5 8,0 7,5 Willem Jonkmans Ondernemer 6,5 7,0 7,0 7,0 Scarlett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 5,9 6,0 6,0 6,0 Guust Wrpaalen Directeur Phiddity Consultancy 6,0 6,0 6,0 6,0 Boele Tigchelaar DirecteurTigdidaar 6,5 6,5 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 7,0 7,5 7,5 6,0 Paul Nijskens Drecteur Rewin West-Brabant 6,0 6,0 6,0 6,5 Lüüanne van der Ha Agtarisch ondernemer 7,0 6,5 7,0 6,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,5 6,5 7,0 7,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 7,0 7,0 7,5 Jan Pollemans Supennarktdeskundige 6,0 6,0 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,5 6,5 6,5 6,2 Joris Jansen Egenaar restaurant Auberge des Mot tles 8,0 8,0 7,0 7,0 Die de Jong Smaak-catering 6,5 7,0 7,0 7,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Möules meer partijen zijn er van overtuigd dat binnen 10 jaar kantoorgebouwen haar eigen energie kunnen opwek ken. Zoals ik al eerder aangaf het gaat om anders denken. Eigenaren die leegstaande panden hebben kan ik al leen maar adviseren zich z.s.m. te oriënteren op de mogelijkheden van het opwaarderen van hun panden. Ik heb vertrouwen in de ontwikkelin gen voor de komende periode. Er lig gen duidelijk kansen. Henk van Koeveringe: 7.5 Lasten verl ich ting Zoals u weet ben ik altijd vrij optimis tisch en dat blijft nu zeker ook. Na tuurlijk, de bouw zal het nog best,'' zwaar hebben en de j e ugdwerkloos- heid is ook nog niet wat het zijn moet, maar je merkt: alles trekt aan. Voor Zeeland zullen de havens zeker hun partijtje mee blazen. Enkele gro tere bouw projecten in de Leisure hel pen zeker mee in de bouwnijverheid. De banenmachine in de zorg zal ze ker een beetje haperen, immers de geldnood in de ziekenhuizen zal geen nieuwe banen^ opleveren. Duidelijk echter is datdë crisis de hele commer ciële wereldz in 2009 en 2010 beho.oiv lijk heeft op geschud. De traditionele economie locomotief Duitsland zorgt dat de maak industrie weer volop or ders ontvangt- getuige de weer enor me toestroom van werknemers uit het oosten. Nu nog even onze regio. Het doemdenken over de krimp dient nog eens ernstig te worden her overwogen. De politiek moet hier po- sitiever en meer motiverend op in spe len en niet de kop in de schoot wer pen. Een ideetje wellicht voor de ko mende provinciale verkiezingen. Bo vendien zou ik wel eens graag een campagne zien waar burgers lasten verlichting word gebóden. Ook in de overheidsbestedingen kan zekér nog wat terughoudendheid worden ge vraagd. Chris van Loon: 6 2011 wordt, een lastig jaar Voor 2011 verwacht ik geen spectacu laire groei. Zo er al groei is in de in dustrie en handel zal deze voor een belangrijk deel worden tenietgedaan door de komende daling van ieders besteedkracht. De overheid gaat in be trekkelijk korte tijd de ontstane gaten in de begroting dichten door lasten verzwaring en bezuinigingen in de pu blieke sector. Die bezuinigingen ra ken ons natuurlijk indirect allemaal. Het feit dat veel ouderen de dupe zijn van de selectieve ontslagen die hebben plaatsgevonden maakt dat er een groep werklozen ontstaat die bij voorbaat kansarm moet worden ge acht. Daarbij zal het bedrijfsleven nog niet voldoende groeien om de uit stroom vanuit de financiële sector en de overheid volledig op te kunnen vangen. Gemeentes worden gekort vanuit de Rijksoverheid maar krijgen te maken met oplopende kosten voor de bijstand. Tel daarbij de verliezen die worden geleden in gemeentes met Vastgoed avonturen en het finan ciële drama is compleet. Een verho ging van de gemeentelijke belastin gen wordt daarmee onverjMjdehJk. De consument zal nu in zijn porte monnee gaan merken dat er minder te besteden valt zodat ook het MKB hier last van zal gaan krijgen. MKB is de grootste werkgever van Neder land. Welbeschouwd wordt 2011 waarschijnlijk voor de. burger een moeilijker jaar dan 2010. Ik moet he laas rekening houden met een aan zienlijke uitstroonvvan personeel in f het Midden en Kleinbedrijf. Geld om de misère evenjpe vergeten door een avondje naar een theater of concert te gaan hebben we straks ook niet meer, het kaartje- daarvoor wordt immers onbetaalbaar. Boelo Tigchelaar: 7 Bijzonder jaar 2010 was voor de autobranche een bijzonder jaar. In 2009 zijn door de crisis de verkoopaantallen blijven han- gen op 380.000 eenheden (vergelijk 2006 620.000 eenheden) en was ei- sprake van een duidelijke recessie en een flinke dip. Bedrijven hadden het moeilijk, moesten inkrimpen en zich aanpassen aan de veranderende vraag. In 2010 daarentegen zijn de verko pen V gestegen met 100.000 naar 48CU000 eenheden, terug.op een nor maal niveau. Heeft dé branche het ergste achter de rug? Dat'laatste kun nen we nóg niet beoordelen, maar' wat is er aan. de hand in de branche? In. 2009 is de overheid begonnen met de slooppremie, een ondersteuning aan de consument om hun oude auto in te ruilen voor een jongere. Een sti muleringsregeling die gebaseerd was op een actie t.b.v. het milieu. Ge volg: de verkopen van auto's zijn veel meer labelgericht geworden. Onze overheid hèeft er voor gekozen om relatieve milieulabels aan auto's te hangen en op die basis de prijs te beïn vloeden door het verhogen of verla gen van de belastingen; in het meest gunstige geval zelfs het laten vervallen van belasting (BPM en motorrijtui genbelasting). Ook is er een verband gelegd met de auto van de zaak. d.m.v. de bijtelling. Op deze manier wordt de consument gestuurd naar zuinigere en schonere auto's. Een sti mulans waarin Nederland weèr eens - voorop.-loopt. Geen enkele fabrikant heeft hier tijdig op in kunnen spelen; je was er klaar voor of niet en dat wa ren de meesten niet! Merken als BMW, VW en Skoda hebben hier flink van kunnen profiteren en zullen waarschijnlijk dat in 2011 ook blijven doen. Ook hybride profiteert van de ze overheidsinmenging en is in ver- koopaantallen tot ongekende hoogte gestegen. Niet iedere dealer heeft kunnen "profiteren van de gestegen vraag naar nieuwe auto's en de markt is ook nog eens verschoven naar klei nere goedkopere modellen met een la- gere marge. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 124