Zeeuwse havens zitten in de lift havens Controleplicht Waterschap 05 door Henk van de Voorde De Zeeuwse havens hebben de weg van het herstel inge slagen. Eerst nog schoorvoetend, maar allengs in een steeds hogere versnelling. Dat bleek op de druk bezochte eindejaarsbijeenkomst van havenautoriteit Zeeland Seaports en Zeeland Port Promo tion Council (ZPPC). Vele repre sentanten van de Zeeuwse haven bedrijven hadden sneeuw en vries kou getrotseerd om het evene ment in de Mariahoeve in Nieuw- dorp mee te maken. Ze lieten zich de warme hapjes in combina tie met enkele drankjes dan ook goed smaken. terwijl de export een groei kende van 7,6 naar 7,9 miljoen ton. Niet alleen het rapport van de haven toonde een dikke plus, ook de financiële resulta ten van het havenbedrijf zelf stemden Van der Hart tevreden. „We hebben een omzet gerealiseerd van 46 mil joen euro met een bedrijfsresultaat van zes miljoen euro. Aan grond werd 36,5 hectare uitgegeven." Het afgelopen jaar is er naast Zeeland Seaports door diverse bedrijven in de haven flink geïnvesteerd in nieuwe ontwikkelingen en uitbreiding van be staande activiteiten. Bedrijven als O vet, Verbrugge en Outokumpu breiden hun bestaande activiteiten uit en daarnaast gaan bedrijven als Mam moet, Nedstore en BOW nieuwe be drijvigheid in het Zeeuwse havenge bied ontplooien. Voor 2011 zijn de vooruitzichten vol gens de havendirecteur voorzichtig optimistisch. „Met de verzelfstandi ging van Zeeland Seaports en met alle plannen die er liggen bij ons en bij de bedrijven in de haven, gaan we 2011 Foto's: Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Voorafgaand aan de plenaire bijeenkomst maakten direc teur Hans van der Hart en aftredend voorzitter Kees van Beveren van Zee land Seaports het eindresultaat van de zeeoverslag van de Zeeuwse havens bekend. Daarnaast gingen ze in op di verse vragen over dit resultaat en ui teraard over de verzelfstandiging die per 1 januari 2011 formeel zijn beslag heeft gekregen. Het Zeeuwse ha venschap is als het ware gedepoliti seerd. De operationele dagelijkse aan sturing van de Zeeuwse havens vindt sinds het nieuwe jaar niet langer plaats ingevolge een gemeenschappe lijke regeling, maar onder de vlag van een NV, met toezicht door een Raad van Commissarissen. „De zelfstandig heid is een goede zaak. Zeeland Seaports kan via een NV slagvaardi ger opereren. Als de drie gemeentera den en Provinciale Staten eerst overal hun mening over dienen te geven, kost dat veel tijd. In het geval Zee land Seaports een NV wordt, blijven provincie en gemeenten weliswaar ei genaar, maar meer op afstand. Eigen dom en infrastructurele voorzienin gen zijn en blijven echter in goede handen bij de overheid." Recordniveau „Zeeland Seaports is met een overslag van 33 miljoen ton in 2010 weer op recordniveau van 2008. Deze 33 mil joen ton betekent een groei ten op zichte van 2009 met 15 procent", merkte Van der Hart met voldoening op. De groei van de overslag is in alle verschijningsvormen gerealiseerd. Zeeland Seaports blijft een echte im porthaven. De import steeg van 21 miljoen ton naar ruim 25 miljoen ton Gedeputeerde Kees van Beveren schudt nog eens vele handen. Volle bak bij de nieuwjaarsreceptie van Zeeland Seaports. vol vertrouwen in en moeten we in ieder geval eenzelfde resultaat kunnen behalen als in 2010", legt Hans van der Hart uit. Naast Van der Hart spraken ook ZPPC-voorzitter Wim Vrijland en Kees van Beveren de menigte toe over de ontwikkelingen van het afge lopen jaar. Van Beveren hield aldus zijn laatste toespraak als voorzitter van Zeeland Seaports. Het bestuur is te ruggetreden om plaats te maken voor een algemene vergadering van aan deelhouders en een raad van commis sarissen. Zeeland Seaports is als Zeeuws haven bedrijf verantwoordelijk voor de ont wikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de havens van Vlis- singen en Temeuzen. Het havenge bied ligt strategisch aan de monding van de Westerschelde. Het diepe vaar water en het ontbreken van sluizen bij de zeehavens van Zeeland Seaports tekenen voor een uitsteken de nautische toegankelijkheid. En dankzij een goed functionerend net werk van (spoor)wegen, binnenvaar- troutes en pijpleidingen kent Zeeland Seaports uitstekende verbindingen met het Europese achterland. Door deze strategische ligging en het hoge arbeidsmoraal in dit gebied heb ben de Zeeuwse havens zich in de af gelopen veertig jaar ontwikkeld tot derde zeehaven van Nederland en sinds 1980 behoort het zelfs tot één van de snelst groeiende havengebie den van Europa. Het gebied is ruim 4600 hectare groot. Voor de regiona le economie speelt Zeeland Seaports een belangrijke rol. In het havenge bied zijn zo'n 250 bedrijven gevestigd die goed zijn voor 18 procent van de Zeeuwse werkgelegenheid. De Zeeuwse havens maken een flinke sprong voorwaarts te maken, vooral ook als duurzame groene havens. Mr. A.J.A. Dielissen (Toine) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom Is het Waterschap aansprakelijk voor schade als gevolg van het onder water lopen van een perceel waardoor de oogst verloren gaat, wanneer blijkt dat bij hevige regenval een duiker verstopt was? Niet zonder meer! Het Waterschap heeft geen algemene onderhoudsplicht. Maar wel een controleplicht. De waterbouwkundige verzorging omvat onder meer de zorg voor of het beheer van het watersysteem. Dat systeem bestaat uit diverse onderdelen zoals waterlopen, duikers etc. Het goed functioneren is logischerwijze afhankelijk van het goed functioneren van alle individuele onderdelen. Als verantwoordelijke voor het watersysteem in het betreffend gebied, is het Waterschap het aangewezen lichaam om die controle uit te oefenen. Bij de beoordeling of voldoende invulling is gegeven aan die controleverplichting spelen diverse factoren een rol: de aard en omvang van de waterwegen/het aantal gronden waarvan bekend is dat deze door hun lage ligging kwetsbaar zijn voor wateroverlast/de (financiële) middelen van het Waterschap/de eigen rol van de eigenaar of gebruiker van de grond/de wijze van verwerking van melding van problemen/een zekere mate van beleidsvrijheid van het Waterschap. Al deze factoren zijn relevant bij de beantwoording van de vraag of het Waterschap voldoende uitvoering heeft gegeven aan zijn taak om controle uit te oefenen op het functioneren van de onderdelen van het watersysteem. Welke betekenis aan genoemde factoren in een gegeven geval moet worden toegekend, kan vaak slechts met behulp van deskundigen, ook in juridisch HAANS opzicht, worden vastgesteld. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL Aarze' dus niet om tijdig juridisch www.haansadvocaten.nl advies in te winnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121