Volop banen in zorgsector stand van zaken column - januari - BPMr HOE LANG NOG? Ballonnen nodig? 03 Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer 7 'Door verbeterde bedrijfsresultaten zul len bedrijven weer personeel werven Hoe staat het bedrijfsleven in West-Brabant en Zeeland ervoor? Is de omzet gestegen, ge daald of gelijk gebleven? Hoe zit het met productie, bezettings graad, orders en prijsontwikkelin gen? Wat zijn de verwachtingen van ondernemers? Zijn er bedrij ven bijgekomen of juist vertrok ken uit de regio en waarom? De Kamer van Koophandel kan op al deze vragen antwoord geven en inzicht bieden. Zuidwest-Nederland telt bijna 480.000 vestigingen waar ruim 78.000 personen werken. De zorgsec tor is met 15% van de totale werkgele genheid de grootste werkgever in Zuidwest-Nederland. Op enige af stand volgen de industrie, de detail handel en de zakelijke diensten Sa men zijn deze vier sectoren goed voor meer dan de helft van de totale werkgelegenheid. Vergeleken met het landelijke beeld is de industrie en de landbouw in Zuidwest-Nederland relatief sterk vertegenwoordigd en de zakelijke diensten wat minder. Tussen 2009 en 2010 is de werkgele genheid in Zuidwest-Nederland met 3.900 werkzame personen gedaald. Het gaat om een krimp van 0,8%. In West-Brabant (-1,1%) was de daling iets groter dan in Zeeland (-0,3%)". Landelijke cijfers zijn nog niet be schikbaar. Per sector zijn er grote ver schillen. De opmars van de zorgsector zet ook in 2010 onvemiinderd voort. In totaal kwamen er in1 deze sector 2.500 banen bij (+3,5%). Andere groeisectoren zijn 'cultuur, sport en recreatie' (+0,9%), onderwijs (+1,6%) en 'overige diensten' (+0,7%). Veruit de meeste sectoren hebben tussen 2009 en 2010 een stap je terug gedaan. De meeste banen zijn verloren gegaan in de bouw (1.700). De problematiek van de bouw is feite - Zorg is vaak 24 uur per dag nodi; lijk nog groter, aangezien veel bouw vakkers als zzp-er actief zijn. Ook in de industrie (-1.400) en de groothan del (-1.200) heeft tussen 2009 en 2010 een duidelijke krimp plaatsge vonden. Groei Na de werkgelegenheidsdaling in 2009 en 2010 verwacht de Kamer van Koophandel voor volgend jaar weer een lichte groei van de werkge legenheid. Door de aantrekkende eco nomie neemt de vraag naar arbeid toe. Volgens de Conjunctuurenquête Nederland (COEN) rekent een vijfde van de bedrijven in 2011 op een toe name van personeel, 13% voorziet een daling. Deze cijfers zijn beter dan in 2010, toen de krimpbedrijven de overhand hadden. De verwachting is dat vooral de vraag naar uitzendkrach ten en andere flexibele krachten zal toenemen. Met name de bouw blijft somber over de werkgelegenheidsont wikkeling. De sterke groei van de zorgsector tus sen 2009 en 2010 staat niet op zich zelf. Wanneer de werkgelegenheids ontwikkeling sinds 2000 wordt beke ken, blijkt dat de zorgsector met meer dan 18.000 werkzame personen veruit de sterkste groeier is. Ook de zakelijke dienstverlening (+8.400) en het onderwijs (+4.500) hebben veel banen gecreëerd. Een schril contrast vormt het verlies van de landbouw (-5.400) en de industrie (-10.500). Het zijn vooral de dienstverlenende sectoren met groei. Hierdoor is de economische structuur van Zuid- west-Nederland de afgelopen jaren duidelijk veranderd. De industrie is ook tijdens de vakantie. Foto: Mieke Wijnen niet langer meer de belangrijkste werkgever. Kanttekening is wel dat de groei van de zakelijke dienstverle ning voor een deel afgeleide werkge legenheid is van de industrie. Door dat de industrie zich steeds meer is gaan toeleggen op haar kerncompe tenties worden 'branchevreemde' acti viteiten steeds vaker uitbesteed (bijv. schoonmaak, catering, beveiliging, iet, logistiek, drukwerk). Bovendien is werkgelegenheid slechts één ma nier om het economisch belang van sectoren aan te tonen. Als we kijken naar de bijdrage van de industrie aan de economie (qua toegevoegde waar de), dan is de industrie nog altijd de belangrijkste sector. De industrie is er in geslaagd om met steeds minder mensen meer te produceren. De verdienstelijking van de econo mie zal de komende jaren doorzetten. Met name de zorgsector zal door de toenemende vergrijzing blijven groeien. De vraag is wel of deze sec tor er in zal slagen om voldoende per soneel aan te trekken. Sinds maart 2010 laat het aantal niet-werkende werkzoekenden (inge schreven bij UWV Werkbedrijf) in Zuidwest-Nederland een dalende lijn zien. In november 2010 is er echter weer een lichte stijging zichtbaar. De werkloosheid steeg met ruim 300 per sonen tot bijna 25.000. De toename komt vooral voor rekening van Zee land. Ook landelijk doet zich de stij ging voor. Of het in november om een 'incident' gaat of om het begin van een opgaande lijn is moeilijk aan te geven. De Kamer van Koophandel gaat uit van een lichte daling van de werkloosheid in 2011 mr. Manfred Zurhorst FB is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes, m.zurhorst@drv.nl De BPM mag zich continu verheugen op een grote schare belangstellenden. Logisch omdat velen er door geraakt worden: de winkelprijs van onze heilige koe bestaat voor bijna de helft uit belastingen, waaronder die gewraakte BPM. Velen wenden dan ook al hun creativiteit aan om deze vorm van belas ting te voorkomen. De laatste jaren weten zij zich daarbij gesteund door een uiterst hulpvaardig Europees Hof. Omzeilen met buitenlands kenteken Een creatieve manier om de BPM te omzeilen is in Nederland rijden met een auto met buitenlands kenteken. In procedures zijn de volgende gevallen voorbij gekomen: rijden in Nederland met een huur- of leaseauto met bui tenlands kenteken, kortstondig gebruik/lenen door een Nederlandse inwoner van een auto met buitenlands kenteken van een inwoner buiten Nederland, en kortstondige verhuur van een auto met buitenlands kenteken aan een in Nederland gevestigde onderneming die de auto vervolgens ter beschikking stelde aan zijn in Nederland woonachtige directeur. Gebruik weg als basis voor belasting Tijdens die procedures liep Neerlands schatkist telkens klappen op. Daarna volgde in vliegende vaart reparatiewetgeving. Althans, dat was de bedoeling. Want inmiddels buigt het Europese Hof zich over de eerder gedane repara ties. Dat leidt tot ingewikkelde processen. Het probleem is namelijk dat het basisbeginsel binnen de BPM is gestoeld op de waarde van het betreffende voertuig. Terwijl de (Europese) rechters telkens hun gedachten baseren op de mate van gebruik van de weg. Het gedachtegoed van de kilometerheffing vindt dus eigenlijk hier zijn oorsprong. Fiscaal motief strijdig met EU-verdrag Dat wetende is het vervolgens moeilijk te rechtvaardigen dat voor het gebruik van de weg onderscheid wordt gemaakt tussen een Ferrari of een Fiat 500. De eigenaar van de Ferrari betaalt daarvoor een veelvoud meer dan die van de Fiat 500. Op grond van de bepalingen in het EU-verdrag is een dergelijk onderscheid helemaal listig. Want de BPM wordt geleid door louter fiscale motieven en niet door het (dwingend) algemeen belang daar het EU-verdrag voor staat. Valt het doek voor BPM? Indien het Europese Hof binnenkort zijn beslissing wereldkundig maakt en vasthoudt aan de eerder ingezette lijn, dan vermoed ik dat het doek voor de BPM snel kan vallen. Het kan dan eenvoudig worden om met kortstondige huur of leasecontracten op legitieme wijze als inwoner van Nederland over 's lands wegen te zoeven met een buitenlands kenteken zonder BPM. Ik sluit niet uit dat eerst nog hooglopende discussies zullen ontstaan over de invulling van begrippen als 'kortstondig' en 'gebruik van het Nederlands wegennet', maar dat zijn slechts stuiptrekkingen. Het effect zal groot zijn, niet alleen voor de schatkist, maar ook voor de auto branche. Naar ik verwacht zal Den Haag inmiddels wel de nodige noodmaat regelen klaar hebben staan. En Leasemaatschappijen oriënteren zich al op de (on)mogelijkheden die zich kunnen voordoen indien het Hof een streep trekt door de reparatiewetgeving. Wat rest u en mij? Weinig anders dan afwachten. Hopelijk bezorgt het Euro pese Hof u dit nieuwe jaar een leuke meevaller! DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEUFiS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 450 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. V f72753 www.ballonenko.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119