auto5 De nieuwe orde in Detroit AUTOSHOW 2011 Na de crisis gloort er licht aan het einde van de tunnel vrijdag 14 januari 2011 ss s vosmmm m - '/A-AZs&Bfösmgz Niet bijzonder door zijn afgekeken carrosserie, maar wel door de techniek, de BYD S6 DM. Een grappige auto, de Hyundai Veloster, met aan beide kanten een ander gezicht. Ford slaat de handen ineen, het resultaat is deze Vertrek concept ter vervanging van de Kuga. Belangrijk nieuws voor de hele wereld, de volledig nieuwe Audi A6. Business as usual? Was het maar waar. Op de jaarlijkse Detroit Autoshow geven de diverse automerken een verschillend signaal af. door Tony Vos Alhoewel vooral de Ame rikaanse industrie nog zijn wonden likt van de crisis, is er duidelijk weer wat licht aan het einde van de tunnel. Dat licht wordt vooral door de Europese premiummerken getoond, die nu al forse verkoopwinsten voor 2011 voorspellen. Audi trok op de persdag voor het eerst het doek van de volledig nieuwe generatie A6. Eerst zoals gebruikelijk de sedan, die in eerste instantie vooral vertrouwd toont, maar toch van bumper tot bum per nieuw is. Efficiënte motoren krijgen volop de ruimte en in de Amerikaanse autohoofdstad staat zelfs een hybride op de stand. Van de Amerikaanse 'grote drie' toont Ford de meeste slagkracht. Geen wonder, het merk is op ei gen kracht uit de crisis geklom men. Ford voert serieus een effi- ciëntieslag door in eigen land. De Focus is op details na gelijk aan de nieuwe generatie voor de Europe se markt en de nieuwe C-MAX en Grand C-MAX maken eveneens hun debuut. Ford maakt serieus werk van alternatieve aandrijfvor- men met een elektrische Focus, hy bride C-MAX en dezelfde auto als plug in. Een serieuze blik in de na bije toekomst toont Ford met de Vertrek (op zijn Amerikaans uit spreken), een concept voor een nieuwe crossover die in Amerika de Escape opvolgt en in Europa de Kuga. En omdat Europees design 'hot' is, is het niet verwonderlijk dat de uitstraling meer in de rich ting van Kuga gaat. Een verrassing bij Volkswagen, maar niet voor Europa. Er was al een op de Amerikaanse markt afge stemde grote sedan aangekondigd, maar het is nieuws dat deze tradi tionele auto Passat heet. Onze re cent gefacelifte Passat wordt niet meer naar Amerika verscheept. De motoren zijn typisch Amerikaan se, een 2,5 liter vijfcilinder, 3,6 liter V6 en een 2 liter Clean TD1. Alhoe wel de Europese en Amerikaanse Passat onderhuids het nodige de len, is de carrosserie volledig afwij kend. Veloster heet het nieuwe, grappige coupeetje van Hyundai. Klinkt best aardig als de naam tenminste met Engelse tongval wordt uitge sproken. De auto gaat het coupé modellen als de VW Scirocco en Peugeot RC-Z lastig maken. Het vlot gelijnde model heeft aan be Exoten doen het altijd goed, zoals deze Porsche 918 RSR. foto's Automedia stuurderskant één portier, aan de andere zijde twee! De eerste mo tor die hier wordt geleverd, is de re cent gelanceerde 1.6 met directe in spuiting. De grappige Hyundai Curb is nog een concept, maar komt later beschikbaar als alterna tief voor de Nissan Juke en Mini Countryman. Mini werd tien jaar geleden in De troit door BMW als volwaardig merk gelanceerd. En dat leidt een decennium later wederom tot een nieuw model, de Spaceman, een driedeurs op basis van de Country man die voor eind 2012 op de rol staat. Eerst komen nog de Mini roadster en coupé. Moederbedrijf BMW doet het prima op de Ame rikaanse markt, vandaar dat. De troit de primeur van de nieuwe 6-serie Cabriolet werd gegund. Er is ook een coupé in aantocht, maar die wordt pas in het najaar verkrijgbaar. De BMW i-serie M is de andere nieuwkomer, een super snelle versie die in ons land voor het hele jaar nu al is uitverkocht. Chrysler en Dodge voeren op dit moment een kwaliteitsverbetering door en dat is onder meer goed te zien aan de interieurs van bijvoor beeld de vernieuwde Chrysler 300 en de Dodge Journey met een compleet nieuw dashboard. Als zo danig komen ze in Nederland niet op de markt, maar worden ze om gedoopt tot Lancia Thema en Fiat Freemont. Dezelfde kwaliteitsver betering ondergaat ook Jeep, waar de Compass met een nieuw front meer allure krijgt. Toyota breidt de familie hybrides met een ruimtewagen uit. Volgend jaar komt daar nog een kleiner mo del bij. De ruimtelijke Prius V (V voor versatility) staat op het beken de onderstel en is techniek iden tiek. Nu maar hopen dat de C02-uitstoot onder de 110 g/km blijft en deze forse auto belasting vrij wordt. Het verdere nieuws in Detroit be perkt zich tot twee concepts van de nieuwe Honda Civic, een sedan en coupé louter bedoelt voor Ame rika. De nieuwe Chevrolet Aveo vormt nieuws voor de Amerikaan se markt, wij hebben de vijfdeurs immers in september al in Parijs gezien. De nieuwe vierdeurs sedan is erg traditioneel en zal in Neder land beslist geen verkooptopper worden. Tot slot Kia die met de KV7 een forse crossover toont, waarvoor geen Europese toekomst is weggelegd. Tot slot blijkt er van de grote Chi nese aanwezigheid van een paar geleden weinig meer over. Alleen BYD heeft nog een stand waar een forse SUV de aandacht trekt. Van wege zijn vormgeving lijkt deze let terlijk van Lexus gejat te zijn. De techniek is beslist de moeite waard, het gaat om een plug in hy bride met 2 liter benzinemotor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75