61 binnenland Zwaargewichten gaan politieke strijd aan 2 maart TON doet niet mee bij provincie Betaald draagmoederschap nog moeilijk te vervolgen SENAAT Inzet ervaren debaters van belang Medailles voor Afghanistangangers Kies Provinciale Staten www.zeelandstemt.nl vrijdag 14 januari 2011 door Sandra Donker en Lianne Sleutjes Politieke partijen zetten zwaargewichten in voor hun fracties in de Eerste Kamer: Elco Brinkman (CDA), Loek Hermans (WD), Ro ger van Boxtel (D66). Deze ex-ministers geven straks lei ding aan hun Senaatsfracties en voeren de belangrijkste debatten. Bij de PvdA voert voormalig T\vee- de Kamerlid Marleen Barth de lijst aan. Zij wordt geflankeerd door oud-ministers als Klaas de Vries en Guusje ter Horst. „Van oudsher zitten in de Eerste Kamer gekende politici", zegt WD-coryfee Hans Wiegel, voor malig vicepremier en van 1995 tot 2000 Eerste Kamerlid. „Zelfs burge meesters van grote steden als Am sterdam en Rotterdam combineer den die baan met de Eerste Ka mer. En dat werd met graagte ge zien." De inzet van door de wol ge verfde debaters is juist deze kabi netsperiode van belang. De senato ren spelen de komende jaren een grotere rol dan gebruikelijk. Het WD- CDA-kabinet heeft geen meerderheid in de Tweede Kamer. Het krijgt daar wel voor diverse plannen de steun van gedoogpart- ner PW. Of het kabinet straks vol doende steun krijgt in de Eerste Kamer voor zijn voorstellen, moet nog blijken. Op dit moment is de benodigde meerderheid van 38 ze tels er niet. Regeringspartijen WD en CDA hebben er samen 35, de PW is niet in de Senaat verte genwoordigd. Geert Wilders doet wel mee aan de verkiezingen voor Provinciale Staten, op 2 maart. De statenleden kiezen op hun beurt de leden voor de Eerste Kamer op 23 mei. Opiniepeilers voorspellen een nipte meerderheid voor CDA, WD en PW. Ondanks het gewicht dat de Eerste Kamer straks in de schaal legt, ver dringen partijgenoten zich niet meer dan gebruikelijk voor een plek op de lijst. Dat komt omdat de eerste selectieprocedures bij di verse partijen al vorig jaar zomer speelden. „Toen speelde de discus sie over de rol van de Eerste Ka mer nog veel minder", zegt een CDA-woordvoerder. Binnen de WD heeft een aantal liberalen in tern een actie op touw gezet om voormalig politiecommissaris Eric Nordholt hoger op de lijst te krij gen, ten koste van oud-minister Frank de Grave. „Iemand mag cam pagnevoeren voor een ander. Dat mag binnen de verkiezingsstrijd. Onze leden zijn verstandig genoeg om zelf te kiezen," zegt directeur Boudewijn Revis van het WD- partijbureau. APELDOORN - 360 militairen van de landmacht, luchtmacht, marine en ma rechaussee die uitgezonden zijn geweest naar Afghanistan ontvingen giste ren in Apeldoorn een herinneringsmedaille Vredesoperaties. De militairen kregen de onderscheiding uitgereikt voor hun inzet voor de missie in Afgha- w^gasKsxssessBssxBsse^sstBssBssssÊ^&isgsswBSMBSBBB^BsaBBSSBS^^ssKBBSssss^ssssESBBBSBSBSissB^ DEN HAAG - Trots op Nederland, de partij van Rita Verdonk, doet niet mee aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart. „Ik richt me de komende tijd op het uitbouwen van mijn partij", laat Verdonk weten. TON is sinds de verkiezingen op 9 juni niet langer vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. Ook heeft de partij geen afgevaardigden in de provincies. Wel zijn er zestig raads leden actief in 39 gemeenten. In Den Helder is de enige wethouder van TON actief, Suzanne den Duik. In de andere gemeenten zit Trots op Nederland niet in het col lege. Omdat TON niet meedoet aan de Provinciale Statenverkiezin gen, zal de partij ook niet in de Eerste Kamer komen. Tijdens de laatste Kamerverkiezin gen kwam Verdonk zo'n tiendui zend stemmen tekort. door Maaike Boersma den haag - De wetgeving biedt on voldoende mogelijkheden om ouders die via commercieel draag moederschap, een kind hebben ge kregen, strafrechtelijk te vervolgen. Met een uitspraak van de recht bank in Haarlem deze week over een kind van een draagmoeder uit India, kan worden verwacht dat meer kinderloze echtparen hun heil zoeken bij draagmoeders in het buitenland. De rechtbank in Haarlem oordeel de dat een jongetje geboren uit een Indiase draagmoeder ondanks zijn onduidelijke status toch met zijn wensvader naar Nederland mag komen. In Nederland moet worden onderzocht of de baby ook Nederlands staatsburger is, dat vergt zorgvuldig onderzoek. De rechter in Haarlem verwacht dat de precedentwerking van deze uitspraak gering zal zijn. „Onzin", zegt adoptieprofessor René Hoks- bergen. „Als dit bekend wordt, gaan meer mensen met een obses sie om een kind te krijgen, dit doen." Ook Mirjam Schoots, advocaat ge specialiseerd in adoptie en draag moederschapzaken, zegt verbaasd te zijn over de verwachting van de rechter. „Ik kan me goed voorstel len dat meer mensen denken: als het blijkbaar lukt, probeer ik het ook maar." Hoewel iedereen heel hard roept dat commercieel draag moederschap in Nederland verbo den is, ligt het iets gecompliceer der. Alleen het bemiddelen in draagmoederschap en het open baar aanbieden of zoeken van een draagmoeder is verboden, maar ouders kunnen dus niet vervolgd worden voor het naar Nederland halen van het kind. „Dat is nog niet wettelijk vastge legd en dus ook een van de proble men", aldus Hoksbergen. „Ouders kunnen ook niet worden vervolgd voor illegale adoptie", zegt Hoks bergen. „Daarvoor moet worden aangetoond dat het kind uitgebuit is en dat is niet aan de orde. Al in 2009 kondigde de toenmalig minister Ernst Hirsch Ballin onder zoek aan naar de aard en omvang van commercieel draagmoeder schap om op basis daarvan even tueel de wet aan te scherpen, maar dat onderzoek is nog steeds niet af gerond. „Justitie is vreselijk traag met het aanpassen van wetgeving naar veranderende maatschappelij ke ontwikkelingen", vindt Hoks bergen. Hij wijst erop dat draag moederschap op lange termijn schadelijk kan zijn voor een kind. „Dat zal later het gevoel krijgen dat het niet meer is dan een pakke tje waarvoor is betaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6