zeeland 125 een avondwandeling De bolders vermaakten zich met krulbollen Bouwtekening stond op een oude paneeldeur Goes blijft bij Sportvissers willen weer |^eer P|aatse" aangekondigde - kampeerauto s bezuinigingen forellen in Veerse Meer in Middelburg Jubileumjaar OKK begint met concert Handjevol klachten over busvervoer Hulporganisaties gaan nauwer samenwerken Gemeente sluit overweg niet af is er voor UW qemak! Inlichtingen alhier Worstel en ontkom vrijdag 14 januari 2011 derhoudt. In het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland en het huisnamen boek van Betty Blik- man vond Rien van der Sluis infor matie over de betekenis van de huisnaam en andere wetenswaar digheden over Boldershof „Vroe ger was in dit pand een herberg ge vestigd waar het bolspel beoefend werd. De spelers heetten bolders." Dat blijkt ook uit een advertentie die in september i860 in de Zierik- zeesche Nieuwsbode stond: 'In Boldershof in de Nieuwe Wande ling zal gedurende de kermis elke dag muzijk gegeven worden. Ter- wijl'voorzien van goed bier, wij nen en likeuren.' Tegenwoordig worden deze dran ken in Boldershof vooral tijdens hoogtijdagen geschonken, want het pand is nu de dierbare thuisba sis van het gezin Van der Sluis. „Onze kinderen Marieke, Jolien en Arjo werden hier geboren en groei den hier op. We gaan hier pas weg wanneer we het huis niet meer zelf kunnen onderhouden", lacht Rien, die de klussen aan het pand het liefste zelf verricht. Boldershof dankt zijn naam aan de bolders: mannen die de middeleeuwse volkssport krul bollen beoefenden, wat tegenwoor dig nog steeds gebeurt in Vlaande ren. Daarbij proberen twee ploe gen van twee of drie bolders hun bol het dichtst bij de stek te rollen. De houten bol weegt ongeveer drie kilo en is niet volledig bolvor mig maar aan een kant afgeplat. Hierdoor maakt de bol, zodra die gerold wordt, een krul- of lusvor- mige beweging. De stek waarheen de bol wordt ge rold staat op zeven meter van de werper. Tijdens het spel kan de ploeg wiens bol het dichtst bij de stek ligt afwachten tot het de ande re ploeg lukt een bol dichterbij te rollen. Als iedereen is uitgerold, worden voor iedere bol die dichter bij de stek ligt dan de dichtstbij zijnde van de tegenstander twee punten toegekend. Een spel gaat tot dertig punten in totaal. Toen Conny en Rien van der Sluis' eenmaal in Boldershof woonden ontdekten ze nog meer historische elementen dan er op het eerste gezicht al waren. Zo bleek op een oude paneeldeur in de eetkamer de bouwtekening van de voordeur te staan, compleet met berekeningen. „Ik ontdekte dat toen ik de plaat verwijderde die op deur was aangebracht om hem glad te maken", vertelt Rien. Bij het verwijderen van de houten vloer in de woonkamer, die aan vervanging toe was, stuitte hij op de ronde koepel van een onder grondse regenbak die onder het huis ingegraven bleek te zijn. De muur naast de woning, waarop de huisnaam staat, is van de voormali ge schuur naast herberg Bolders hof waarin waarschijnlijk paarden en rijtuigen werden gestald. GOES - Ondanks een op het eerste gezicht positieve decembercirculai- re van het Rijk houdt de gemeente Goes vooralsnog vast aan de bezui nigingsdoelstelling van tien pro cent. Dat zegt wethouder Jo-An- nes de Bat. Uit de algemene uitke ring van het Rijk zou opgemaakt kunnen worden dat de grote klap voor gemeenten wellicht uitblijft, maar De Bat vindt het te vroeg om te juichen. „Er zijn nog te veel onzekerheden." Goes moet, naar aanleiding van de eerder aangekon digde rijkskortingen, vanaf 2012 structureel 8 miljoen euro bezuini gen, door onder meer in het WMO-budget te snijden. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Sportvisserij Zuid west Nederland is op campagne om opnieuw forel uit te zetten in het Veerse Meer voor de hengel- sporters. De sportvissers willen vanaf oktober aanstaande drie jaar lang elk najaar bruine forel van cir ca een kilo per stuk uitzetten. Dat was bijna veertig jaar lang de ge woonte in het Veerse Meer, maar die werd bij de ingebruikname van de Katse Heule gebroken. „Het Veerse Meer was hét forellen- meer van Nederland. Door de in laat van Oosterscheldewater veran derde het meer van licht brak naar helemaal zout. We hebben ge wacht tot het klimaat in het water weer stabiel was", zegt woordvoer der Emile Derks. In de jaren sinds 2002 is de sportvisserij bijna ver dwenen uit het Veerse Meer, zegt hij. „Wij denken in het naseizoen en wellicht het voorseizoen voor een paar duizend overnachtingen te zorgen." De SZN heeft subsidie verzoeken liggen bij Veere, Middel burg, Noord-Beveland eri Goes en bij de provincie Zeeland. Zelf draagt de vereniging een derde van de totale kosten van circa twee ton. Noord-Beveland heeft al nee gezegd tegen een bijdrage van 13.500 euro over drie jaar. MIDDELBURG - Camperliefhebbers krijgen in Middelburg mogelijk meer ruimte. De gemeente onder zoekt of het mogelijk is op het nieuw aan te leggen parkeerterrein aan de Oostperkweg plaatsen voor kampeerauto's te maken. Er zijn al plaatsen voor campers op het parkeerterrein Hof van Tan- ge (vijf) en op het tijdelijke par keerterrein aan de Kanaalweg (drie). De Nederlandse Kampeer auto Club (NKC) is tevreden over het camperbeleid van de gemeen te. Regiobestuurder Henk Zands- tra van de NKC reikte gisteren een oorkonde uit aan wethouder Frank Streng. WEMELDINCE Muziekvereniging OKK Wemeldin- ge bestaat dit jaar 125 jaar. Het jubi leum wordt op zaterdagavond 22 ja nuari geopend met een nieuwjaars concert van fanfare, slagwerkgroep en leerlingen. Ook zangeres Alberti- na treedt op. Het concert is in dorpshuis De Wemel en begint om 19.30 uur. Entree 2,50 euro. OKK zoekt ook nog materiaal uit de oude doos, onder meer voor een HANSWEERT Het aantal klachten over het bus vervoer van en naar Hansweert is tot nu toe op de vingers van een hand te tellen. „Volgens mij zou den dat er meer kunnen en moe ten zijn", zegt PvdA-raadslid Kees Verburg. De fractie heeft begin de ze maand het e-mailadres busklachten@zeelandnet.nl openge steld naar aanleiding van proble men met het vervoer. Vooral met de kleine achtpersoonsbusjes zijn vaak problemen. VLISSINGEN Diverse hulporganisaties gaan van af maart al samenwerken als voor bereiding op het centrum voor jeugd en gezin in Vlissingen. Zij hebben daarvoor gisteren een over eenkomst ondertekend met wet houder Marin de Zwarte. Het cen trum komt eind dit jaar in de open wijkschool De Combinatie. Voor uitlopend daarop wordt al nauw sa mengewerkt bij het geven van in formatie en advies. KLOETINGE Goes sluit de spoorwegovergang in de Kloetingse Oostmolenweg niet af. Dat hebben B W laten weten aan Emergis. Het psychiatrisch in stituut had Goes om afsluiting ge vraagd, om zo het aantal zogeheten impulssuïcides van cliënten terug te dringen. De gemeente gaat nog in overleg met Emergis over ande re maatregelen. De Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge was ook tegen afsluiting van de overgang. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren Bestel online: i www.derodepilaren.nl ■Info: 0113-250515 Job Padmos maakte 24 jaar geleden persoonlijk een verkoopbord dat hij voor het raam van zijn woning aan de Zierikzeese Wandeling plaatste. Conny en Rien van der Sluis koesteren dat bord als een kleinood, evenals het pand Boldershof, dat zij toen kochten. De indeling van het pand Boldershof, dat omstreeks 1830 werd gebouwd, is nog origineel. Dat houdt on der meer in dat achter de voordeur een lange smalle gang ligt. Aan het eind daarvan is een raam met het wapen van Zeeland in glas-in-lood. vorige bewoner, Job Padmos, hebben we de indeling van de Boldershof nooit veranderd." foto Dirk-Jan Gjeltema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45