221 zeeland 'In de Grevelingen zie Na de hype specialiseren duikers zich Strijd om autobedrijf op landgoed in Ouwerkerk nog niet gestreden Ondanks overvloedige regen en winters weer toch goed bietenjaar Ondernemers moeten toeristenpas dragen CJV houdt Mini Instuif in De Driehoek Maandelijkse keuring rijbewijs 70-plussers GREVELINGEN Onder waterleven gebaat bij terugkeer getij Midwinterconcert in De Spot Met bioloog Arsenaal op strandexcursie Mannenkoor op zoek naar nieuwe aanwas vrijdag 14 januari 2011 mmmmm v m WATERLANDKERKJE - De suikerbie tencampagne is zeker niet slecht verlopen, ondanks de vele regen en het winterse weer. Suiker Unie verwacht zondag de laatste bieten te verwerken in Dinteloord en het Groningse Vierverlaten. De oogst is acht dagen eerder binnen dan in het recordjaar 2009. Suiker Unie heeft met telers en ver voerders alle zeilen bij moeten zet ten om de campagne goed te laten verlopen. Dat is 'redelijk gelukt', al dus manager agrarische dienst Ar no Huijsmans. Op de bieten zat veel tarra (grondresten) en de grondstructuur heeft fors geleden onder de oogstwerkzaamheden. Toch is Huijsmans tevreden. Het gemiddelde suikergehalte is met 16,8 procent goed. Dat was vorig jaar ruim 17 procent. De opbrengst per hectare was met 12,7 ton de op één na hoogste ooit. Alleen 2009 was beter. In de vorstperiode zag Suiker Unie zich genoodzaakt een calamiteitenregeling in te stellen, zodat telers sneller konden leve ren. Door het slechte weer kon lan delijk een paar duizend ton niet worden verwerkt, op een aanvoer van vijf miljoen ton. Akkerbouwer Hans Lambregts en zoon Johan zoeken in de buurt van Water landkerkje door de vorst aangetaste, na de dooi zacht geworden suikerbie ten uit, voordat hun oogst wordt opgeladen voor verwerking in de suikerfa briek van de Suiker Unie in Dinteloord. foto Peter Nicolai TERNEUZEN De Toeristenpas Zeeuws-Vlaan- deren is een succes, maar het pro ject moet in de toekomst wél meer worden gedragen door onderne mers. Dat heeft de provincie Zeeland, die het project tot eind van dit jaar met 45.000 euro steunt, laten we ten aan de VW. Zo'n 69.000 men sen maakten vorig jaar met de pas gebruik van de kustbus. ZIERIKZEE Het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) in Zierikzee houdt samen met het Jeugd 8c Jongerenwerk woensdagmiddag 19 januari weer een mini instuif in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof NZ in Zierikzee. Deze mini instuif is be doeld voor kinderen van 4 tot 6 jaar. De activiteit begint om 14.00 uur en duurt tot circa 16.00 uur. De kosten per deelnemer zijn 1 euro. ZIERIKZEE In het MFC aan de Huijbertstraat in Zierikzee worden de komende maanden medische keuringen ge houden voor 70-plussers die wil len blijven autorijden. Belangstel lenden hiervoor dienen een af spraak te maken bij het bureau Re- gelzorg: 088-2323300 of op de site www.regelzorg.nl. Keuringen zijn op 17 januari, 21 februari, 21 maart MIDDELBURG Knifefïght! (folk), Geliefden (kerk muziek in nieuw jasje), Borgaard (singer-songwriter) en Theo van Teijlingen (troubadour) treden van avond op in De Spot in Middel burg. De vier acts brengen vanaf 20.30 uur 'verhalen op muziek'. De toegangsprijs is 10 euro. Een groot deel van de opbrengst is bestemd voor een kindertehuis in Haïti, al dus organisator Van Teijlingen. VLISSINGEN Attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen gaat vanaf dit jaar twee keer per maand een excursie hou den. Onder begeleiding van de bio loog gaan de deelnemers op het strand zoeken naar schelpen en beestjes. De 'Kouwe-Klauwetocht' wordt 23 januari voor het eerst ge houden. De excursie begint om 11.15 uur. Om mee te doen is een en treebewijs van Het Arsenaal nodig. OOSTERLAND Duivelands Mannenkoor wil groeien naar 100 leden. Om belang stellenden de kans te geven kennis te maken met het koor worden er twee open repetitieavonden gehou den op de woensdagen 19 januari en 2 februari. Geïnteresseerden zijn vanaf 20 uur welkom in dorps huis Oosterhof in Oosterland. Het Duivelands Mannenkoor staat on- Jaarlijks vinden er in de Gre velingen honderdduizenden duiken plaats. Het meer is laagdrempelig en er is altijd wat te zien. Ook met terug keer van getij, blijft het een aantrekkelijke duikplaats. door Joeri Wisse Zouden er straks weer zee paardjes op de bodem van het Grevelingen- meer te zien zijn? Ko men de zee-anjelieren tot volle wasdom? Als in de toekomst het getij weer beperkt invloed krijgt op het water van Europa's grootste zoutwatermeer zou dat zo maar eens kunnen, denkt Marloes Ot- ten uit Brouwershaven. Otten is fervent duiker en kent het onderwaterleven van het Grevelin- genmeer goed. Ze verwacht dat in troductie van een beperkt getij een stimulans geeft aan het ecosys teem onder water. „Grootste voor deel is dat er meer zuurstof in het water komt", zegt ze. Behalve dat hierdoor soorten als het zeepaard je, de pauwkokerworm, en de zee-anjelier beter gedijen of zelfs terugkomen, lost het ook een veel erger probleem op. In diepere delen van het meer, waar haast geen stroming voor komt, ontstaan (vooral in de zo mer) grote zuurstofloze gebieden. „Daar is alles dood. Niks overleeft er. Het ziet er uit als een dikke laag witte schimmel", omschrijft Ot ten. Vooral vorig jaar, toen het voorjaar warm en windstil was, rukte dit verschijnsel op steeds on diepere plekken op. „Twintig jaar geleden zag je het op 25 meter diepte. Afgelopen jaar zag je al op tien meter diepte." Bepaalde duikstekken, zoals bij ge maal bij Dreischor, meed Otten in die periode. „)e gaat niet met cur sisten naar dode vissen kijken. Zelf ben ik er nog wel gaan kijke.n. Het is heel vervelend om te moeten zien." In dat opzicht is een getij- dencentrale in de Brouwersdam welkom voor de duiksport. Een ge tijdenbeweging kan ook echter z'n nadelen hebben. „Het is moeilijk om in te schatten met hoeveel stro ming een getijdencentrale gepaard zal gaan. Ik denk dat het wel moge lijk blijft om op elk moment te dui ken. Hooguit zullen we rekening moeten houden met twee uur laag Het Grevelingenmeer staat vol in de schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar grote beslissingen voor de toekomst gemaakt. water waarin het moeilijker is om het water in te gaan. Maar dan nog houd je vier uur over waarin het wel kan." In vergelijking met andere wate ren in Zeeland blijven de omstan digheden in de Grevelingen rond uit comfortabel. Een duik vanaf de kant in de Oosterschelde kan maar één uur voor, en één uur na de kentering van hoog naar laag wa ter. In de Westerschelde, waar het tij nog extremer is, is deze periode nog korter. Waar oeverrecreanten grote hin der ondervinden van de oprukken de Japanse oester, is dit voor dui kers geen probleem, vertelt Mar loes. „Je ziet dat ze de Zeeuwse oes ter overwoekeren. Aan de andere kant vormen ze riffen, waar ander leven zich in vormt, zoals krabbe tjes en anemonen. Voor duikers is dat weer interessant." Niet alleen de Japanse oester gedijt goed op de bodem van de Greve lingen. Ook de Oosterschelde- kreeft, die de laatste jaren explo sief in aantal is toegenomen. „Er was een tijd dat je blij was dat je een kreeft was tegengekomen. Nu zie je honderden kreeften tijdens een duik." De overbevolking eist wel z'n tol. „Veel kreeften maar ook krabben hebben maar één schaar, omdat ze met elkaar ge vochten hebben. Wat dat betreft zou het goed zijn als er, zolang er zoveel zijn, meer op kreeft kan worden gevist", vindt Otten. ©Alle artikelen uit deze serie op www.pzc.nl/grevelingen Wat voor de gemiddelde fiet ser of watersporter onzicht baar blijft, is voor Marloes Otten bekend terrein. Samen met part ner Remco Stroet is ze eigenaar van duikcentrum Dolphins Dive Centrum in Brouwershaven. Twee jaar geleden verscheen haar eerste boek, de Duikgids Schou- wen-Duiveland. Sindskort is er ook de Duikgids Zeeland, waarin alle populaire duikstekken in de hele provincie zijn beschreven. Daarnaast bevat het boek ook in formatie over de bijzondere flora en fauna die in het water voor komt. Otten constateert dat de grote groei in de duiksport achter de rug is. „De hype is voorbij. Je merkt nu dat duikers zich specialiseren, door zich te richten op de onder- waterbiologie of onderwaterfoto grafie." Duiken buiten het seizoen is ook in opkomst. „De snotdolf is straks weer prachtig te zien. Door dat droogpakken minder duur zijn geworden, is dit voor veel mensen ook bereikbaarder geworden." www.duikgidszeeland.nl Marloes Otten door Piet Kleemans OUWERKERK - De strijd om de vesti ging van Rubik Auto's op Land goed Zwanenburg in Ouwerkerk is nog niet gestreden. De gemeente Schouwen-Duiveland en Huub van Damme van Landgoed Zwa nenburg BV stonden en staan lijn recht tegenover elkaar. Volgens de gemeente Schou wen-Duiveland is een autobedrijf op die plek in strijd met de regels van het bestemmingsplan. Van Damme strijdt voor legalisering van het bedrijf en vindt het vol- ctrplrf nntprprhf Hot Hp npmoonto een dwangsom heeft opgelegd om het bedrijf te dwingen de activitei ten te staken. De gemeente, stelt Van Damme, weet al sinds 2003 van de werkzaamheden van Ru- bik Auto's, heeft het steeds ge doogd en ook aangegeven dat er mogelijkheden zouden zijn voor legalisatie. Met die redenering in het achterhoofd tekende Van Dam me bezwaar aan tegen de opgeleg de dwangsom. De commissie be zwaarschriften heeft dat bezwaar echter ontvankelijk maar onge grond verklaard. De commissie stelt allereerst vast dat het geen twijfel lijdt dat het autobedrijf op Hia rxlalz- of-riiHir» ic mpt" ViPt hpjstPTTl- mingsplan. De gemeente is daar om in de visie van de bezwaar schriftencommissie ook gerechtigd op te treden tegen Rubik Auto's en Landgoed Zwanenburg BV. Van uitzicht op legalisatie is vol gens de commissie geen sprake. Van Damme zegt niet van plan te j zijn zich neer te leggen bij de voor j hem en Rubik Auto's negatieve uit- 1 spraak van de bezwaarschriften- 1 commissie. Het beleid van de ge meente typeert hij als 'niet so ciaal'. „Ik probeer Rubik te helpen een bestaan op te bouwen. En ik ga er alles aan doen om dat voor el kaar te krijgen. Ik geeft de strijd ze ker niet op." j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42