'We moeten veel zien te regelen' Handhaving Thermphos kost maanden Ook de buren zijn gedupeerd k li m commentaar Woningmarkt CDA stelt vragen over brandweer bij bedrijven vrijdag 14 januari 2011 iSl}k gebouw Betho IV zeeland 13 door Frank Balkenende Ad Leenhouts, de directeur die de Betho al vaak met succes door moeilijke tij den loodste, heeft nu echt zwarte sneeuw gezien. Hij had in de nacht van woensdag op donder dag de alarmtelefoon bij zich en was in een mum op de plaats des onheils toen het brandalarm af ging. „Dan hoop je op loos alarm, maar nee... de vlammen uit het dak." Het wordt een zware nacht én dag. Hulpdiensten adviseren, het ene beraad uit, het andere in, con tact met stafleden over opvang van personeel in de vroege och tend. En nog duizend dingen. Bur gemeester René Verhulst geeft hem een compliment. „Ad was een wandelend draaiboek." Leenhouts ziet op tegen de infor matiebijeenkomst voor het perso- Zo'n driehonderd personeelsleden, met name van het uitgebrande 'industrieel bedrijf van De Betho, luisteren naar Betho-directeur Ad Leenhouts. Hij meldt dat deze groep werknemers voorlopig thuis moet blijven totdat de productie op een andere plek kan worden hervat. foto's Willem Mieras GOES - Ook de buren van De Betho ondervonden gisteren be hoorlijke overlast van de brand. Zo werden op het Calvijn College alle lessen geschrapt. „Dat gebeurde op verzoek van de brandweer", stelt locatiemanager Gerrit Terlouw. „Bovendien vraag ik me af wat er überhaupt nog van lesgeven terecht was gekomen. Hoe hou je al die leerlingen in be dwang met zo'n brand naast de deur?" Opel-dealer Autoteam Goes was net als andere bedrijven op Klein Frankrijk niet bereikbaar. Geplande keuringen en onder houdsbeurten moesten worden af gebeld. „Het is allemaal heel verve lend", aldus Michel van Gils. Bij sportschool Flex Fitcenter was het de hele dag extreem rustig. „Ach, voor mij is het overkome lijk", zegt eigenaar Patrick Visser. „Voor De Betho is het veel erger." iWÊ. 1 am Betho-directeur Ad Leenhouts neel. Bang dat hij 'breekt'. Hij moet 300 mensen van het industri eel bedrijf vertellen dat ze dakloos zijn en voorlopig thuis dienen te blijven. „Terwijl die mensen juist die geborgenheid en structuur no dig hebben. Maar helaas zijn hun werkplekken zijn verwoest. Het is een drama voor het personeel. We moeten veel zien te regelen. Som migen wonen in gezinsvervangen de tehuizen. Als ze bij ons zijn, is daar geen begeleiding aanwezig." Leenhouts waadt professioneel door het emotionele moeras. Toont zich ondanks de 'tragedie' strijdlustig. Vandaag begint hij al met zijn staf aan een aanvalsplan om iedereen weer snel aan het werk te helpen. „Ook wil ik zor gen dat onze opdrachtgevers hun producten krijgen die wij leveren. Hoe, weet ik nog niet, maar onze klanten zoals Bison, Hapro, Bruyn- zeel Keukens en Nijpels Meubelen in Bergen op Zoom mogen niet de dupe worden van de brand." Gelukkig is er nog een lichtpuntje. De serverruimte van de Betho is vrijwel zeker gespaard gebleven bij de brand die het pand grotendeels heeft verwoest. Daardoor beschikt het re-integratiebedrijf vermoede lijk nog over zijn gegevens. DOSSIER BRAND BETHO Video's, foto's en het laatste nieuws over de brand bij het re-integratie- bedrijf Betho zijn te vinden op: www.pzc.nl/brandbetho Volg het laatste nieuws via twitter: twitter.com/pzcredactie VLISSINGEN-OOST - Het duurt twaalf weken voordat de provincie Zeeland optreedt als fosforfabriek Thermphos te veel dioxine uit stoot. Bij een Overschrijding van de waarde die in de vergunning staat, legt de provincie een dwang som op. Als ook dat te weinig ef fect heeft, legt de provincie de fa briek stil. Dat blijkt uit het docu ment waarin de provincie de stra tegie ten aanzien van Thermphos beschrijft. Voordat een dwangsom kan worden opgelegd, moet een procedure worden gevolgd. Dat duurt drie maanden. Daarna moet de dwangsom bij elke nieuwe over treding worden betaald. Als dat geen effect heeft, wordt de fabriek stilgelegd. De ■provinicie is op dit moment be zig om de juridische aspecten van zo'n beslissing uit te werken, be vestigt een ambtenaar. „Dat vereist zorgvuldige voorbereiding. De ge meente Zoetermeer heeft onlangs geprobeerd een bedrijf te sluiten, dat is door de Raad van State te gengehouden." De Raad van State stak een stokje voor de sluiting omdat er onduidelijkheid was over de meetgegevens. Volgende weèk worden de eerste resultaten van dioxinemetingen van Thermphos verwacht sinds de nieuwe vergunning van kracht is geworden. In die vergunning is een maximale waarde voor uit stoot van dioxine opgenomen. De laatste weken van december is Thermphos erin geslaagd onder die waarde te blijven. De makelaars doen hun beklag bij de overheid en bij de banken. Want er komt maar geen beweging in de woningmarkt Het kabinet zou voor hervorming van de huur- en de koopmarkt moeten zorgen, en de banken mogen wel wat minder voorzichtig zijn met het verstrekken van hy potheken. Deze kritiek is duide lijk ingegeven door de wens om tot meer transacties te ko men. Maar wat goed is voor de makelaardij, is niet altijd goed voor de burger. Zo is gedwon gen doorstroming prima voor de handel, maar slecht voor de burger die zijn lasten probeert te beperken. En als banken al te ruimhartig zijn met leningen, is in deze economisch onzekere tijd de kans heel groot dat zij hun klanten in het ongeluk stor ten. De makelaars mogen voor hun handel opkomen. Maar de kunstgrepen die zij willen, los sen de problemen niet op. Wel rust en herstel van vertrouwen. Dat moet zijn tijd hebben. MIDDELBURG - Het CDA in Provin ciale Staten wil weten of het in de haak is dat veertien van de 23 risi co-bedrijven in Zeeland geen be drijfsbrandweer hebben. Naar aanleiding van de brand bij Chemie-Pack in Moerdijk, waar een bedrijfsbrandweer ontbrak, zijn de christendemocraten nage gaan hoe het is Zeeland is gesteld met de brandbeveiliging bij bedrij ven die vallen onder het Besluit ri sico's zware ongevallen. In de vragen merkt het CDA op dat het feit dat veertien van de 23 bedrijven geen eigen brandweer hebben, niet hoeft te betekenen dat sprake is van onveilige situa ties. De fractie wil wel weten wel ke afspraken met de veertien zijn gemaakt. pagina 27: industrie Zeeland gebaat bij speciale brandweer Gezonde gerechten Wat eten we vandaag? Kijk dagelijks op www.pzc.nl/wellness

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3