Verslagenheid b j personeel Betho 21 zeeland Celstraf geëist tegen ex-politieman Eten of ik schiet PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Het personeel van het re-integra- tiebedrijf in Goes is aangeslagen na de verwoestende brand. vrijdag 14 januari 2011 door Ondine van der Vleuten Een mens wordt niet elke dag vijftig. Een maand of twee geleden besloot ik dat deze mijlpaal gepast gevierd zou worden, dat wil zeg gen: met veel vrienden, eten en drank. Hoeveel familie er zou langsko men, kon ik nog redelijk inschat ten en qua buren was het ook nog te overzien, maar bij collega's en vrienden raakte ik volledig de draad kwijt. „Hoeveel mensen ko men er nou?", wilde mijn man steeds weten. Ik wist het niet. Het enige wat ik zéker wist, was dat ik te weinig eten in huis had. „Heb je nou alwéér inkopen ge daan?", vroeg mijn man veront rust, toen hij voor de zoveelste dag in successie bij thuiskomst de gang versperd vond met zakken en dozen vol worsten, frisdrank, sapjes, koffiepads, chips, kazen, ro ze koeken en noten. „Is er nog plek in de schuur?", was mijn wedervraag. De dag erna stond het eerste be zoek om 10.15 uur voor de deur, net toen ik midden in de berei ding van een enorme hoeveelheid COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjuhct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inami O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. BRAND BETHO bietensalade zat „Willen jullie iets eten?", riep ik direct na ont vangst van de cadeaus, en snelde naar de keuken om roti en bara op te warmen. Om een uur of acht constateerde ik tevreden dat er zo'n veertig man gevoed was. De serre was in genomen door kinderen die een cateringservice begonnen waren. Zo nu en dan gingen de schuifdeu ren open en werd er een brand weerwagen met platgedrukte ro ze koeken uitgereden. Toen de gas ten steeds maar beleefd weiger den, kwam één van de ser veersters de kamer in rennen en begon met neppistolen op de gas ten te schieten. Kogels kwamen er niet uit, maar wel veel lawaai. „Jullie moeten eten! Jullie moeten eten!", riep ze wanhopig. „Geen gasten bedreigen!", zei ik streng. Toen om 22.00 uur de laatste gast wilde vertrekken, herinnerde ik me opeens de bietensalade. Vijf ki lo. Onaangetast. „Hou je van bie tensalade? Beetje mee naar huis?", vroeg ik hoopvol. Hij schudde be slist van nee. Bijna had ik de pistolen gepakt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende en Luc Oggel De donderdagochtend be gint gitzwart voor het Betho-personeel. Som migen arriveren op Klein Frankrijk, nog onwetend van de ramp die zich in de nacht heeft voltrokken. „Toen ik de rava ge zag, kreeg ik kippenvel." De meesten weten al dat hun be drijf in de as ligt, blijkt bij binnen komst in de kerk De Levensbron, waar De Betho haar personeel bij het krieken van de dag informeert. Ze hebben elkaar gebeld en er is natuurlijk de digitale tamtam Twit ter. „Het gaat als een lopend vuur tje", zegt Carlos Solar, voorman van een schoonmaakploeg. Zijn wrange beeldspraak ontgaat hem. Groot is de verslagenheid in De Le vensbron, de kerk van de hervorm de gemeente die 's nachts een paar hendels in beweging heeft gezet om 300 van de 700 medewerkers op te vangen. Sommigen houden het niet droog. Maatschappelijk werkster Lea van der Velde van De Betho slaat een arm om schouders en biedt een luisterend oor. „Dit is echt droevig", zegt een per soneelslid. „Iedereen zegt wel eens 'laat de tent maar af fikken' na een baaidag op het werk, maar als het dan echt gebeurt, dan besef je wat dat betekent." Jeroen Wisse - 'ik sta aan de doppenmachine' - fietst vaak naar zijn werk. Dit keer kwam hij niet verder dan de roton de. Daar werd hij door stafleden van De Betho naar de kerk gediri geerd. Hij begrijpt waarom. „Ik kan het niet bevatten. Het ligt plat." Daarmee bedoelt hij ook de doppenmachine. „Er zijn geen woorden voor. Tja, ik woon driehonderd meter er van daan en heb niks gehoord. Onge looflijk", verbaast Erik Hulleman van de administratie zich. De grote vraag ligt op ieders lip Maatschappelijk werkster Lea van der Velde van de Betho ontfermt zich over een ontroostbare medewerker. pen. Hoe kon dit? Onderzoek moet nog uitwijzen wat de oor zaak is van de desastreuze brand, die bijna het hele hoofdcomplex van De Betho heeft geruïneerd. So lar: „Je verwacht het niet, hè", grijnst hij moeizaam. De werknemers vinden steun bij elkaar. Met een schouderldop, een hand, een vreugdeloze lach. Voor De Betho is het de derde klap in korte tijd. Tussen kerst en oud en nieuw werd ingebroken in het nu afgebrande gebouw. Daarbij werd naar verluidt een flink geldbedrag buitgemaakt. Deze week overleed één van de medewerkers. In de kerkzaal vertelt directeur Ad Leenhouts dat het personeel van het hoveniersbedrijf maandag en van het schoonmaakbedrijf al vrij dag weer aan de slag kan, maar dat de montage- en inpakafdeling (300 mensen) voor onbepaalde tijd thuis kan blijven. Weinigen lij ken nog te beseffen wat dat eigen lijk betekent. De Betho en WSW Reïntegratiebedrijf De Betho is be doeld voor mensen die, als gevolg van een lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking moeilijk zelf een baan kunnen vinden op de arbeidsmarkt, maar die wel graag in een zo normaal mogelijke baan willen werken. Het UWV-werkbedrijf bepaalt of mensen in aanmerking komen voor een WSW-indicatie (Wet So ciale Werkvoorziening). De Betho heeft een montage- en inpakafdeling, een hoveniers- en een schoonmaakbedrijf. Ook wor den medewerkers gedetacheerd bij reguliere bedrijven. Het aantal medewerkers bedraagt 700. Daarvan werken er 300 in het 'beschermende' industrieel bedrijf dat deze week is afgebrand. De Betho is een samenwerkingsver band van de Bevelandse gemeen ten en Tholen. www.debetho.nl IWIWgiBffiWSigSgaB^^ Hf i lil Hl mmzmm mmm door Emile Calon MIDDELBURG - Een politieman moet bij uitstek te vertrouwen zijn, zei officier van justitie W. Suijkerbuijk gisteren tegen een veertigjarige inwoner uit de ge meente Borsele. De man, inmid dels ontslagen bij de politie, stond terecht voor seksueel misbruik van zijn twaalfjarige stiefdochter. De officier was zeer duidelijk naar de verdachte toe. Hij vindt dat poli tiemensen een voorbeeldfunctie hebben. Niet alleen als ze aan het werk zijn, maar ook in privé-situa- ties. Het vergrijp is volgens de officier extra kwalijk omdat het meisje eer der misbruikt was door een fami lielid. Daarom eiste de officier dan ook een forse straf tegen de man: een celstraf van veertien maanden waarvan acht voorwaardelijk en een contactverbod. De man erkende het misbruik. Vol gens hem ging het om een achttal gevallen waarbij hij ontuchtige handelingen had uitgevoerd bij zijn stiefdochter. Advocate C. Kouijzer vond de eis wel heel erg hoog. „Zeker in verge lijking met straffen die door ande re rechtbanken zijn opgelegd." Ze wees er ook op dat de moeder van het meisje het niet nodig vindt dat de man een celstraf krijgt. Zij wil dat hij in behandeling gaat zodat zoiets niet meer voor kan komen. Ze heeft de relatie met de verdach te wel beëindigd. Uitspraak 27 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2