Nieuwe financiële regels zorgen nu al voor rust half jaar knallen' SE)OE*t I Van den Heuvel twijfelt over baan in Pakistan Churandy Martina in Londen onder de olympische vlag 29 vrijdag 14 januari 2011 door Hans Leber DEN HAAG - De huidige rust op de internationale transfermarkt, het uitblijven van megatransfers door de voetbalreuzen van Europa, heeft niet alleen met de financiële crisis te maken. „Ik ben er van overtuigd dat de grote Europese clubs zich óók instellen op de nieu we financiële voorwaarden die vanaf 2013 gelden om aan -de Champions League of Europa Lea gue mee te doen. Ze zijn aan het voorsorteren, zeg maar." Ron Francis, financieel directeur betaald voetbal van de KNVB, dacht de laatste jaren mee over de nieuwe financiële regels die de Eu ropese voetbalbond Uefa vanaf 2013 invoert. Michel Platini, de Franse oud-voetballer die nu Ue- fa-voorzitter is, is de drijvende kracht. „Of de Uefa uiteindelijk een club als Real Madrid zal weren uit de Champions League weet ik ook niet. Maar dat het Platini en de Uefa ernst is, dat staat wel vast. Hij vindt het essentieel voor een gezonde-toekomst van het voet bal." Vanaf 2013 mogen clubs van de Ue fa niet meer uitgeven dan zij ver dienen. Anders kan, als uiterste straf, een club deelname aan de Champions League of de Europa League worden ontzegd. In 2013 wordt het gemiddelde over twee ja ren genomen, dus de jaarcijfers van het seizoen 2011-2012 en de be groting voor 2012-2013 worden naast elkaar gelegd. Later gebeurt dit over een periode van drie jaar. Francis: „Dus kijken de clubs nu al uit voor te grote uitgaven, te grote transfers. Want daar krijgen ze in 2013 last van, dan tellen die mee. Ik ben er van overtuigd dat dit, naast het gebrek aan geld bij de clubs, de rust op de transfermarkt verklaart." De maatregelen moeten er voor zorgen dat alle clubs onder dezelf de financiële voorwaarden aan de Europese competities meedoen. Over 2009 hebben de 733 Europe se clubs in het betaalde voetbal 1,2 miljard euro verlies geleden, maak te de Uefa deze week bekend. Een zeer ongezonde situatie. Dat de ene club rijker is dan de andere, kan de Uefa niet veranderen. Maar als de rijke clubs ook nog eens im mense schulden aangaan om zéér dure spelers aan te trekken, staat het gebouw wel heel erg uit het lood. De schulden van bijvoorbeeld Bar celona (ruim 400 miljoen euro), Li verpool (een kleine 400 miljoen) en Manchester United (meer dan 800 miljoen) geven aan dat er niet alleen sprake is van een zeer onge zonde situatie voor de clubs indivi dueel, maar ook van oneerlijke concurrentie op het veld. Francis: „Strijden met middelen die je niet. hebt, is niet eerlijk. Succes staat in het voetbal nu eenmaal in verhou ding tot de hoeveelheid geld." KARACHI - Michel van den Heuvel twijfelt of hij moet aanblijven als bondscoach van de Pakistaanse hockeyers. De Nederlandse trai ner, die zijn ploeg vorig jaar no vember naar de eindzege leidde bij de Aziatische Spelen, maakt zich grote zorgen over de veilig heid in het land. „Ik heb nog geen definitieve beslis sing genomen of ik terugga naar Pakistan", zei Van den Heuvel gis teren tegen de Pakistaanse sport zender Geo Super. „Ik maak mij grote zorgen over de veiligheid in het land en ik ga niet naar Paki stan voordat deze zorgen zijn weg genomen." De zorgen over de vei ligheid zijn bij Van den Heuvel ge groeid nadat vorige week de gou verneur van de provincie Punjab door een bewaker werd doodge schoten. De oud-bondscoach van de Neder landse mannen was net in onder handeling met de Pakistaanse bond PHF over verlenging van zijn verbintenis tot en met de Olympi sche Spelen van 2Ó12. Pakistan heeft zich door de eindzege bij de Aziatische Spelen al verzekerd van Londen. Istvan Bakx: „Geef mij een kans in de eredivisie en dan draai ik ook mee. Maar zet me bij Hoek en ik steek er niet ver bovenuit." foto Orange Pictures/Bart Oosterveld Kousemaker: „Kan Genk jou overal stallen waar ze maar willen?" Bakx: „Nee, dat bepaal ik zelf Afge lopen zomer wilden ze me aan een club op Cyprus verhuren. Daar had ik dus geen zin in. Ik weet niet meer welke club het was, maar werd wel gebeld door de voorzit ter. Please come to Cyprus, is very good move. Nee, bedankt. Het moet wel een goede stap zijn." Kousemaker: „Ik ben een jaar gele den naar FC Den Bosch gekomen. Het eerste halfjaar was ik één van de belangrijke spelers. Nu heb ik het gevoel dat ik een beetje op een zijspoor ben beland. De start was wel aardig." Bakx: „Chef!" Kousemaker: „Ja, de trainer noem de me 'chef spelhervattingen'. Maar het kaarsje is langzaam uitge gaan. Ik heb best aardige wedstrij den gespeeld, maar je moet soms het geluk hebben dat een bal er ingaat, dat de spits een voorzet van jou afrondt. Dat is lekker, goed voor het gevoel en voor de ploeg." Bakx is tot het eind van het sei zoen gehuurd, het contract van Kousemaker loopt af Over een nieuwe verbintenis heeft hij nog niets gehoord. Bakx: „We moeten gewoon zorgen dat we alle bei een halfjaar knallen, dat is de doelstelling. Je weet toch hoe het gaat: als je in de tweede competitie helft sterk speelt, een paar keer scoort en een paar uitschieters hebt, komen de clubs vanzelf." Kousemaker: „Ik maak me niet druk. Ik weet dat ik het niveau aan kan. De komende maanden moet ik presteren en dan zie ik wel wat er op me afkomt." Barry van der Hooft door Wilko Voordouw LAUSANNE - De Antilliaanse sprin ter Churandy Martina zal op de Olympische Spelen in Londen niet als Nederlander in actie ko men. Hij en andere Antilliaanse at leten die zich voor Londen 2012 kwalificeren komen daar in actie als onafhankelijke atleten onder de Olympische vlag. Dat maakt deel uit van de overgangsperiode tus sen het verdwijnen van de Neder landse Antillen en de overstap naar Nederland. Dat heeft het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) gisteren besloten. Mocht Martina, die op de Spelen van Peking op de 200 meter werd gediskwalificeerd omdat hij buiten zijn baan liep, dus in Londen één of meerdere medailles winnen, dan wint hij die als 'onafhankelij ke atleet'. Pas na de Spelen van Londen worden Martina en de an dere Antilliaanse atleten onder de hoede van NOCNSF gebracht. Het besluit van het IOC zorgt in de sportwereld voor de nodige op schudding en vooral veel verwar ring. Die werd in eerste instantie veroorzaakt door de wereldatletiek- federatie IAAF. In november be sloot de IAAF om de Antilliaanse atletiekbond op te heffen, en de at leten van Curasao, Bonaire, Sint-Maarten, Saba en Sint-Eusta- tius onder te brengen bij Neder land - dus bij de Atletiekunie. De sprinter Martina kon zich daar door bijvoorbeeld kwalificeren voor het Europees kampioenschap atletiek, dat begin maart in Parijs wordt gehouden - overigens heeft hij bedankt. Tevens betekende het besluit dat de Cura^aoër niet lan ger mee mocht doen aan Pan-Amerikaanse of Caribische kampioenschappen Dat besluit is nu deels teruggeflo ten, zegt Remco Tevreden, direc teur van het Nederlands Antilli- aans Olympisch Comité (NAOC). „Het IOC zegt in feite dat er tot en met de Spelen van Londen sprake is van een overgangssituatie." Volgens hem heeft dat ook gevol gen voor het komende wereldkam pioenschap atletiek, deze zomer in het Zuid-Koreaanse Daegu. „Daar moet een oplossing voor worden gezocht. Maar ik ga er van uit dat Churandy dan loopt voor de Ne derlandse Antillen." Dat denkt directeur Rien van Ha peren van de Atletiekunie niet. ik ga er vooralsnog van uit dat de atle ten tot de Spelen van Londen ge woon voor Nederland kunnen uit komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29