'Het is simpel, we moeten nu een 28 JUPILER LEAGUE Vlissingse aanvaller en Thoolse middenvelder mikken met FC Den Bosch op deelname aan nacompetitie Van Gaal: Klinsmann als assistent-trainer Twee geschorste Fifa-leden in beroep Geen doelpunten bij PSV-Anderlecht Juffermans kondigt einde loopbaan aan Honderd sollicitaties volleybalbondscoach vrijdag 14 januari 2011 Istvan Bakx (24) en Wilmer Kousemaker (25) hervatten de competitie in de Jupiler League vanavond tegen Hel mond Sport. De twee Zeeuwen staan met hun club FC Den Bosch voor een belangrijk halfjaar. Hier kun je écht lekker eten." Istvan Bakx wan delt door het centrum van Den Bosch en wijst naar links. De aanvaller woont sinds het begin van dit seizoen met zijn vriendin in de Brabantse stad en weet zijn weg wel te vin den. Wilmer Kousemaker woont nog steeds met zijn vrouw in Rid derkerk. „Wij wonen daar prima en het is veertig minuten rijden naar Den Bosch", vertelt de mid denvelder even later in het restau rant. „Van files heb ik bijna nooit last, het is goed te doen. En als we op vrijdag een verre uitwedstrijd hebben, legt Istvan vaak bij hem thuis een matras voor me neer." Bakx informeert naar de gang van zaken bij zijn oude club Hoek. In eens komt Wim Hofkens ter spra ke, de trainer die drieënhalf jaar ge leden al na vier weken op straat werd gezet bij de Zeeuws-Vlaamse topklassen Bakx: „Die man had de Europa Cup gewonnen met KV Mechelen, maar was geen goede trainer." Kousemaker: „Het zegt vaak helemaal niets of je als trainer op hoog niveau hebt gevoetbald." Bakx: „Of je een goede trainer bent, heeft ook met persoonlijk heid te maken. Hoe je een groep laat trainen, hoe je met mensen omgaat, hoe je beslissingen neemt." Met voetballers is het in zekere zin vaak hetzelfde. Bakx: „Als je uit de jeugdopleiding van Den Bosch komt, word je anders bekeken dan wanneer jij je opleiding bij Ajax hebt gehad. Maar zet de meeste spelers in één elftal en het verschil zal niet zo groot zijn. Ik bedoel er mee dat er vaak meer wordt geke ken naar de club waar een speler vandaan komt, dan naar zijn kwali teiten. Geef mij een kans in de ere divisie en dan draai ik ook mee. Maar zet me bij Hoek en ik steek er niet ver bovenuit. Het is zoals Theo Janssen laatst in een inter view zei: zet hem in de topklasse en je ziet hem af en toe ook niet in wedstrijden. Zo werkt het gewoon. Je bent vaak afhankelijk van meer dere factoren. Ziet de trainer het in je zitten, met welke voetballers speel je samen, zulke dingen." 'Kousemaker: „Zaken buiten het veld hebben vaak meer invloed op een voetballer dan veel mensen denken." Bakx: „Kijk naar Jos van Nieuw- stadt bij Hoek. Hij speelt goed, de gelijk, maar er wordt vanwege zijn verleden veel meer van hem ver wacht." Kousemaker: „Dat is vaak niet reëel. Als speler ben je onderdeel van een team. Van zo'n voetballer wordt vooraf vaak al gezegd dat hij de leider moet worden. Maar dat ben je of je bent het niet." Wilmer Kousemaker draait in het duel met RKC weg van Hans Mulder. „Ik heb één keer gescoord en misschien drie assists gegeven. Dat is te weinig." foto Orange Pictures/Cees van Hoogdalem MUNCHEN Als het aan Louis van Gaal ligt, wordt Jürgen Klinsmann zijn assis tent bij Bayern München. Dat ver klaarde de Nederlandse oefenmees- ter in Duitse media. De voormalig bondscoach van Duitsland werd in 2009 ontslagen bij de recordkam pioen van de Bundesliga. „Waarom? Omdat ik het wil", ver klaarde Van Gaal in Bild zijn op merkelijke charmeoffensief rich ting Klinsmann. Andries Jonker en Hermann Gerland zitten momen teel naast Van Gaal op de bank. ZURICH Twee door de Fifa geschorste leden gaan definitief in beroep tegen hun straf. Reynald Temarii uit Tahiti en de Nigeriaan Amos Adamu werden vorig jaar november geschorst na dat de Sunday Times had onthuld dat de twee bereid waren hun stem voor de toewijzing van de WK's van 2018 en 2022 te verkopen. Tema rii werd voor een jaar geschorst, Adamu voor drie jaar. „Ze hebben formeel beroep aangetekend. Bin nenkort zal een datum bekend wor den gemaakt", aldus de Fifa. De voetballers zitten op hun praatstoel en spreken over ballen voor in plaats van achter een ploegmaat inspelen, driehoekjes, tactiek, slimheid en het voetbal in de Jupiler League. Kousemaker: ;,Als we tegen een ere- divisieploeg spelen, proberen we verzorgd te voetballen. Maar op vrijdagavond kan dat niet. Alle ploegen geven volle bak druk na^r voren, over het hele veld is het één tegen één. Het is rennen en vlie gen. Dan kun je eigenlijk alleen maar de lange bal spelen. We wil len echt wel voetballen, maar krij gen amper de tijd." Bakx: „Wij weten nu al dat het van avond bikkelen wordt tegen Hel mond Sport. Voor de beker speel den we tegen AZ, dat was heerlijk. Maar dan moet je voor de competi tie uit naar Veendam, waar het 1-1 wordt. Op de terugweg in de bus, op zo'n 80 kilometerweg, dacht ik: wat hebben we nou eigenlijk ge daan vanavond? Je bent echt hele maal kapot." Kousemaker: „Uiteindelijk heb je misschien zes bruikbare ballen ge had. En de tegenstander niet veel meer." Bakx: „Voetballend zijn we één van de betere ploegen in de Jupiler League, maar we staan negende. Ons grote probleem zijn de stil staande fases. We hebben al zóveel goals tegen gekregen uit vrije trap pen of corners, dat is ongelooflijk. We kunnen een voorsprong ook vaak niet vasthouden. Dan staan we met 3-1 voor en wordt het toch nog 3-3" Is de Jupiler League het plafond voor de twee Zeeuwen? Kousemaker: „Onze situaties zijn moeilijk te vergelijken. Istvan wordt gehuurd van Racing Genk, hij heeft al op het hoogste niveau gespeeld. Ik zou misschien wel op een hoger niveau kunnen spelen en ik zou die stap ook graag willen zetten. Tot nu toe heb ik nog niet beslissend kunnen zijn." Bakx: „Je voorbereiding was wel heel goed hoor, Wilmer." Kousemaker: „Ja, maar in de com petitie heb ik één keer gescoord en misschien drie assists gegeven. Dat is te weinig." Bakx kende een vliegende start, door op de tweede speeldag meteen drie keer te scoren tegen Fortuna Sittard. Twee maanden later maakte hij er twee tegen FC Eindhoven, maar sinds 15 oktober was hij niet meer trefze ker. Tegen FC Emmen miste hij een strafschop. Die neemt Kouse LA MANGA PSV en Anderlecht slaagden er giste ren tijdens een oefenduel in Spanje niet in om te scoren. Het bleef 0-0. In de eerste helft werd een treffer van PSV'er Ola Toivonen afgekeurd. Coach Fred Rutten begon met on der anderen Marcus Berg, Jeremain Lens en Balazs Dzsudzsak in de ba sis. Coach Ariel Jacobs van Ander lecht, tegenstander van Ajax in de Europa League, wisselde na zestig minuten zijn complete elftal. Hij had dat van tevoren al aangekon digd. maker toch altijd? Bakx: „Ik wilde 'm graag nemen om weer eens te kunnen scoren. Ik schoot die bal best goed in, alleen wel op de paal." Ze weten allebei hoe het voelt om op de bank te zitten. Kousemaker: „Ik ben al een paar keer gepasseerd omdat de trainer voor een ander koos." Bakx: „Ik vind dat jij met jouw kwaliteiten altijd moet spelen. En met jouw traptechniek zou je ook dichter bij het doel van de tegen stander moeten spelen." Kousemaker: „Ik heb nu vaak een controlerende rol en kom daardoor minder voor het doel." Bakx: „Wij hebben een goed elftal, wonnen van Sparta en speelden ge lijk tegen Cambuur en RKC. Maar in andere wedstrijden hebben we het laten liggen. We hadden nu vijfde moeten staan." Kousemaker: „FC Den Bosch heeft jarenlang in de eredivisie gespeeld. De mensen hier willen graag terug naar dat niveau. Daar hebben ze ook op ingekocht. Maar het is zó moeilijk. Kijk naar Cambuur. Die club heeft: de afgelopen jaren heel wat goede spelers gehaald, maar is niet gepromoveerd." Bakx: „Wij kunnen ook zo maar promoveren. Excelsior werd vorig seizoen volgens mij zesde, maar promoveerde wel." Kousemaker: „Je hoeft als ploeg niet eens in topvorm te zijn in de nacompetitie. Vorig seizoen speel den we tegen Helmond Sport. De heenwedstrijd wonnen we met 2-1, maar uit kregen we uit het niets een strafschop tegen. Een spe ler van Helmond maakte hands, maar die scheidsrechter gaf een strafschop. Uiteindelijk werden we uitgeschakeld." Hoe kijken ze persoonlijk te rug op 2010? En wat ver wachten ze van 2011? Bakx: „De periode bij Racing Genk was zwaar teleurstellend. Ik heb niet veel gespeeld en weinig kan sen gehad. Ja, als linksback, maar dat ben ik niet. Ik was blij dat ik naar Den Bosch kon en draaide ook een goede voorbereiding. Het begin van de competitie was goed, daarna zat ik de ene keer op de bank en stond ik een week later weer in de basis. Sportief was 2010 dus niet echt een superjaar. Ik hoop dat 2011 beter wordt. Bij Genk hopen ze natuurlijk ook dat ik goed speel. Ik heb na dit seizoen nog een contract voor een jaar. Maar als er een club komt die me wil overnemen, zijn ze van me af" STOMPWIJK Oud-shorttracker en marathon schaatser Cees Juffermans beëin digt na dit seizoen zijn loopbaan. Hij heeft dit gisteren laten weten. „Ik stop na dit seizoen als mara thonschaatser. Long- en luchtweg problemen hebben mij dit doen be sluiten", aldus Juffermans. Juffermans won in 2001 zilver op het Europees kampioenschap short track. Hij deed mee aan de Olympi sche Winterspelen in 2002 en 2006. In Turijn greep hij net naast een plek in de finale op de 1500 meter. NIEUWEGEIN Volleybalbond Nevobo heeft tot dusverre meer dan honderd sollici taties ontvangen voor de functie van bondscoach van het nationale mannenteam. Dat zei technisch di recteur Bert Goedkoop gisteren. „Het aantal loopt nog steeds op", zei Goedkoop, die aangaf dat zaak waarnemers daarin ook een grote rol spelen. „En ik heb ook nog mijn eigen netwerk natuurlijk." De Nevobo hoopt de nieuwe bondscoach halverwege februari te kunnen presenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28