Vier jaar geëist voor fraude SaBeWa zeeland 127 Bank vreest tekort aan menskracht Forse stijging Zeeuwse groepsarrangementen Industrie Zeeland gebaat bij speciale brandweer te gast Bezoek ook eens de jongerensite van Zeeland www.watisnouje.nl vrijdag 14 januari 2011 MIDDELBURG - De Rabobank voor ziet een tekort aan arbeidskrach ten in regio's als Zeeland. De krimp van de bevolking leidt op de langere termijn tot krapte op de arbeidsmarkt met forse gevol gen voor de economie. Volgens een analyse van de bank neemt de werkloosheid dit jaar overal in Nederland af Dat komt niet alleen door een lichte groei van de werkgelegenheid, maar ook door een krimp van de beroepsbe volking (de leeftijdsgroep tussen 20 en 65 jaar) die zich vanaf dit jaar begint af te tekenen. Die krimp zal zich de komende jaren voortzetten. Het gevolg is op korte termijn een verdere afname van de werkloosheid, maar op den duur wordt de economie erdoor geschaadt. Dat geldt vooral voor re gio's waar de daling van het inwo nertal het grootst zal zijn. In het licht van deze ontwikkelin gen voorziet de Rabobank voor 2011 een verdere daling van de werkloosheid in Zeeland. Zowel in Zeeuws-Vlaanderen als in Mid den- en Noord-Zeeland gaat die van 5 naar 4,5 procent. Een tekort aan arbeidskrachten door vergrijzing en vertrek van jon geren kan leiden tot vertrek van bedrijven, met een mogelijke neer waartse spiraal als gevolg. DOMBURG - Veel meer mensen heb ben vorig jaar gebruikgemaakt van een groepsarrangement in Zee land. In het afgelopen jaar was er vooral een sterke stijging te zien van het aantal Vlaamse verenigin gen, de zakelijke markt en de crui- semarkt. In 2010 heeft Groepsar rangementen Zeeland, onderdeel van Promotie Zeeland Delta, tours kunnen verzorgen voor vier nieu we touroperators. De passagiers voor rivier- en zeecruises kwamen voornamelijk uit de Verenigde Sta ten, Canada, Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland. Er is een opvallen de stijging te zien van het aantal Zwitserse passagiers. Groepsarrangementen Zeeland ver wacht dat de groei in 2011 zal door zetten. door Siebe Kramer, oud-burgemeester van de gemeente Kapelle De explosie bij Chemie- Pack op Moerdijk le vert veel stof tot discus sie op. Voor mij is wel duidelijk dat dit soort bedrijven op een specifiek bedrijventerrein thuishoren. Daaraan voldoet Moer dijk in beginsel, hoewel nu op nieuw overduidelijk blijkt dat het door een historisch gegroeide si tuatie ontbreekt aan een goede vei lige compartimentering. Toch liep het proces op Moerdijk met betrek king tot slachtoffers gelukkig an ders dan in Enschede. Dat is al heel wat waard. Zeeland beschikt over een verge lijkbaar terrein rond de Sloeha- vens. Ietwat breder gezien spreken we over Borsele Oost, Vlissingen West en voor het gemak betrek ik hierbij ook de Kanaalzone. Als wet houder milieu in Moerdijk en later lid van het Dagelijks Bestuur van het Havenschap pleitte ik voor een professionele, gespecialiseerde brandweer voor het haven- en in dustrieterrein. De commandant van de Stadsgewestelijke brand weer Breda, de heer Hudenpohl, was daar eveneens een voorstan der van. Toch kwam het er niet van, vooral door weerstand van de paar grootste bedrijven met een ei gen bedrijfsbrandweer, waaronder Shell. Deze waren niet onwillig in voorkomend geval elders op het terrein te assisteren maar deelne men in een eigenstandige profes sionele brandweer voor het gehele terrein stuitte op bezwaren. Daar door deden vele andere kleine(re), maar in potentie niet minder ge vaarlijke bedrijven, allemaal slechts dat wat minimaal vereist was. Verder vertrouwden ze op de toenmalige Stadsgewestelijke brandweer in Breda. Lokale korp sen waren zeker niet toegerust voor grootschalige branden in de chemie. Ook later is deze situatie bij mijn weten niet geoptimali seerd. De met vereende krachten bedwongen brand in Moerdijk ging gelukkig niet gepaard met slachtoffers maar had wel gevolgen voor een enorm gebied. Daarom kom ik terug op mijn toenmalige stokpaardje in relatie tot Zeeland. Bundel alle brandweerfacetten van preventie tot bestrijding/repressie in een professionele, gespecialiseer de en op de aard van de bedrijven toegeruste organisatie. Met als pri mair dekkingsgebied het Sloege- bied, de Westerscheldetunnel en de Kanaalzone. Dit kost geld maar daarvoor moeten alle betrokken bedrijven naar rato meebetalen. De aanwezige eigen bedrijfsbrand weerkorpsen kunnen dan worden gereduceerd tot een elementaire voorziening. Verkieslijker is dat ze worden opgenomen in de beoog de nieuwe eigenstandige organisa tie onder eenhoofdige leiding. Tegelijkertijd kunnen de huidige lokale korpsen in het dekkingsge bied worden afgeschaald. Dat be spaart kosten op het gebied van opleiding, training en materieel. Bovendien gaat de vrijwilliger weer doen wat zijn of haar enthou siasme voor het vak had aangewak kerd. Nu wordt er steeds meer van deze mensen gevergd aan studie uren, trainingsdagen, opleidingsas pecten, beschikbaarheid enz. Dat doet de animo afnemen. Hou hen gemotiveerd en beschikbaar voor de elementaire brandweerinciden ten. Dat zijn de 'huis-, tuin- en keukenbranden' en hulpinzetten bij ongelukken. De brand van vorige week toont aan dat de verwachtingen rond het inzetresultaat van het huidige brandweerapparaat te hoog ge spannen zijn. Zo'n brand moet vakkundig zo snel mogelijk bij de bron worden geneutraliseerd. De gedachte van gecontroleerd uit branden is goed te verdedigen als er geen effectgebied met neerslag kan ontstaan. Zo niet dan is het, om in sporttermen te spreken, er op en erover!! Dit vereist veel per soneel en geschikt materieel, zoals de crashtenders van de Lucht macht. Een optelsom van veel een heden verhoogt nog niet per defi nitie de specialiteit en effectiviteit. Daarvoor is een specifieke opti maal uitgeruste brandweerorgani satie nodig. Een brand zoals die zich in Moer dijk voordeed kan, alle controles en inspecties ten spijt, ook Zee land treffen. De aanwezigheid van risicobedrijven is nodig voor eco nomische expansie, maar niet ten koste van alles en iedereen. door Emile Calon MIDDELBURG - Voorzitter Jon Her- selman was verbaasd toen hij giste ren in de Middelburgse rechtbank hoorde dat de frauderende ambte naar van SaBeWa direct na zijn ontslag nog even zesduizend euro van zijn verschillende bankreke ningen had opgenomen. De voor man SaBeWa noemde na afloop van de rechtszaak 'dat tekenend voor het gedrag van de man'. Ook officier van justitie J. de Smet stond stil bij dat opnemen van het geld. „Blijkbaar wilde u dat bedrag nog snel even veilig stellen." De ontslagen ambtenaar bekende eerder die dag tegenover de rech ters van de meervoudige strafka mer volmondig dat hij in enkele ja ren tijd ruim 85.000 euro had ver duisterd van het belastingkantoor van de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle en Tholen. Volgens de man had hij dat gedaan uit rancu ne tegenover de directeur nadat een kennis van hem niet was aan genomen bij het bureau. „Dan pak ik je terug", verklaarde hij zijn mo tivatie voor de fraude. Het verduisteren van het belasting geld verliep zonder problemen om dat de controle minimaal was. Ook de accountant had niets in de gaten. De man boekte in totaal 268 maal geld naar zijn eigen rekenin gen. Dat was belastinggeld dat te rug kwam naar de rekening van Sa BeWa omdat inwoners waren ver huisd of het ging om kwijtschel dingen die hij achterover drukte. Het geld besteedde hij vervolgens aan vakanties naar verschillende landen en om vrouwen, die hij ontmoette via datingsites, uit die landen Nederland en Engeland te laten zien. Ook gaf hij geld weg aan vrienden en bekenden. De officier van justitie stelde dat de man zeer geraffineerd te werk ging bij zijn fraude en dat hij van het verduisterde geld 'ruim heeft kunnen leven'. De man is in 1995 eerder veroordeeld voor het ver duisteren van elf miljoen gulden van Robeco. „Ook daar leefde hij lekker van." Via een reclasserings- traject kwam de 64-jarige inwoner van Oudenbosch bij de gemeente Goes te werken en vervolgens bij SaBeWa. Zijn fraude kwam aan het licht toen een collega onraad rook en naar de directie stapte. De officier eiste een celstraf van vier jaar tegen de man en stelde ook dat hij alle geleden schade moet terugbetalen. Ze benadrukte dat ze haar eis met eenderde had verhoogd omdat de fraude, was be gaan door en ambtenaar. „Daar til len we zwaar aan." Raadsman J. Wouters vond de eis zeer overdreven en wees naar de ex-directeur van het Rotterdamse havenbedrijf. Die man is onlangs Voor veel ernstigere fraude' veroor deeld tot twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. Uitspraak 27 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27