Schoolzwemmen: langer in 24 zeelar Heinkenszand in trek bij jeugd Dealers zijn politie Terneuzen te slim af Ondanks natte winter toch goed bietenjaar In de lange lijst met plannen voor grote en kleine besparingen heeft het Middelburgse college afschaffing van het schoolzwemmen geplaatst. De scholen zijn er niet echt rouwig om. vrijdag 14 januari 2011 TERNEUZEN - Terneuzenaren die overlast hebben van drugsdealers in hun buurt, denken vaak dat er weinig tot niets wordt gedaan met hun meldingen bij het centraal meldpunt voor drugsoverlast Houdgreep. Dealers houden er volgens de poli tie zulke gecompliceerde handel- methodes op na, dat slechts een beperkt aantal meldingen kan wor den onderzocht. Drugshandelaren anticiperen voortdurend op de werkwijze van de politie, waar door onderzoeken tijdrovend zijn en het gebruik van bijzondere op sporingsmiddelen nodig is. „Vroe ger was de drugshandel overzichte lijk. Je observeerde een pand en ving mensen af om te bewijzen dat er drugs werd verkocht. Nu wordt veel via wisselende mobiele telefoons geregeld en vinden er snelle ontmoetingen plaats op ho telkamers, parkeerplaatsen en in steeds weer andere woningen. Dat maakt de bestrijding van overlast lastig", zegt burgemeester Jan Lo- nink. Met alleen opsporing en handha ving heeft de politie niet genoeg invloed op de overlast, conclu deert zij. Meer controle en toezicht houden na meldingen moet het de dealers lastiger maken, betoogt de politie in het jaarwerkplan voor 2011 voor de gemeente Terneuzen. UIT Waar naar toe voor een avondje uit? Kijk op www.pzc.nl/uit voor muziek, theater en films. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl w SCHOOLZWEMMEN door Theo Ciele Kinderen uit groep 4 worden in de gemeen te Middelburg opge leid tot ervaren buspas sagiers. Elke week zit ten ze één tot anderhalf uur in de bus op weg naar het Vrijburgbad in Vlissingen. Daar krijgen ze dan drie kwartier schoolzwemmen. In de praktijk is groep 4 een mid dag of een ochtend kwijt aan de zwemles. En dat terwijl de meeste kinderen al lang en breed een zwemdiploma ingelijst aan de muur van hun slaapkamer hebben hangen. Voor het Middelburgse col lege van B en W reden om afschaf fing van het schoolzwemmen op te nemen in het pakket voorstellen voor besparingen. Het scheelt de gemeente 200.000 euro per jaar. De Oleanderhof in Arnemuiden zal niet met spandoeken voor het Middelburgse stadskantoor gaan staan om voor behoud van het schoolzwemmen te demonstreren. Integendeel, als de gemeente het schoolzwemmen al niet afschaft, dan stopt de school er zelf wel mee, zegt directeur Hans Pape. „We denken er meer dan een jaar over na. Schoolzwemmen bereikt zijn doel niet, want praktisch alle kinderen hebben dat doel, een zwemdiploma, al voor groep 4 be reikt. Nu gaat tien procent van de beschikbare lestijd in het school zwemmen zitten." Een enquête on der de ouders van de groepen 1 tot en met 4 wees uit dat 75 procent van het schoolzwemmen af wil. Van de overige 25 procent van de ouders is de helft voor handha ving. Niet voor hun eigen kind, maar omdat ze denken dat andere kinderen het nodig hebben. Trijnie Smeenge, leerkracht van de combinatieklas 3-4 van de Bijen- burch in Middelburg, ziet élke don derdag om half twee groep 4 naar het zwembad vertrekken. Groep 3 blijft dan achter. „Dat kost een extra leerkracht, want er moet wel een begeleider mee met groep 4. Hoewel ook bij haar de meeste kin deren al een zwemdiploma heb ben, vindt ze het schoolzwemmen op zich wel nuttig. „Je kunt het ook zien als een natte gymnas tiekles. Maar de reistijd is het grote probleem." Binnen de medezeggen schapsraad van de school is het schoolzwemmen al op genomen als punt van discussie. Negentig procent kan al zwem men", antwoordt Hans Barth van de Cypressenhof een grote basis school in Middelburg-Zuid met met zo'n honderd groep vier-leer- lingen. Schoolzwemmen is een leu ke activiteit en de meeste kinderen hebben er geen hekel aan. Maar het zwembad ligt niet naast de deur. „Ze gaan om tien over één weg en zijn om kwart voor drie weer terug. En de scholen staan onder druk om de uren zo effi ciënt mogelijk te gebruiken." De Cypressenhof hecht veel waar de aan het bewegingsonderwijs. Dus als de gemeente het school zwemmen afschaft, zal er ruimte moeten komen in een gymzaal om voor elke klas het uur gymnas tiek mogelijk te maken dat in de plaats van het zwemmen komt. De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland stuurt de hele combinatie klas 3-4 naar het Vrijburgbad. En ook daar zitten heel wat kinderen bij die al goed kunnen zwemmen. Schooldirecteur Frans Veijgen kan zich goed voorstellen dat de ge meente zich de vraag stelt of het schoolzwemmen nog in een be hoefte voorziet. Hij houdt deson danks een warm pleidooi voor zwemles onder schooltijd voor de kinderen die nog niet kunnen zwemmen. Jaap Keijmel van het Vrijburgbad zette in de PZC van gisteren een dik vraagteken bij de effectiviteit van een financiële bijdrage voor mensen met een laag inkomen. Zelfs al wordt de les betaald door de gemeente, kunen of willen de ze ouders niet buiten schooltijd naar de zwemles komen. Veijgen beaamt dit. Hij vindt dat voor kinderen die nog niet kun nen zwemmen, zwemles onder schooltijd iets geregeld moet wor den. Veijgen: „Het schoolzwem men is ingevoerd om te zorgen dat elk kind overlevingskansen heeft als het in het water terechtkomt." Een aantal kinderen heeft deze kans straks niet meer, is Veijgens grote vrees. „Ik ben bang dat er eerst weer iets ergs moet gebeuren voordat het schoolzwemmen on der schooltijd dan terugkeert." Overigens betreft het afschaffen van het schoolzwemmen nog slechts een voorstel. De gemeente raad beslist in april over de bezuini gingen. Kinderen van de Middelburgse Acaciahof bij het zwembad met op de achtergrond de bus die ze weer terug naar school zal brengen. door Harmen van der Werf WATERLANDKERKJE - De suikerbie tencampagne is zeker niet slecht verlopen, ondanks de vele regen en het winterse weer. Suiker Unie verwacht zondag de laatste bieten te verwerken in Dinteloord en het Groningse Vier- verlaten. De oogst is acht dagen eerder binnen dan in het record jaar 2009. Suiker Unie heeft met telers en ver voerders alle zeilen bij moeten zet ten om de campagne goed te laten verlopen. Dat is 'redelijk gelukt', al dus manager agrarische dienst Ar no Huijsmans. Op bieten zat veel tarra (grondres- ten) en de grondstructuur heeft fors geleden onder de oogstwerk- zaamheden. Toch is Huijsmans te vreden. Het gemiddelde suikerge halte is met 16,8 procent goed. Dat was vorig jaar ruim 17 procent. De opbrengst per hectare was met 12,7 ton de op één na hoogste ooit. Alleen 2009 was beter. In de vorstperiode zag Suiker Unie zich genoodzaakt een calamiteiten regeling in te stellen, zodat telers sneller konden leveren. Door het slechte weer is landelijk een paar duizend ton niet verwerkt kunnen worden, op een aanvoer van vijf miljoen ton. HEINKENSZAND - Woningcorpora tie R&B Wonen begint in de twee de helft van dit jaar met de bouw van tien jongerenappartementen met daaronder vier commerciële ruimten aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. Volgens Erik Dutour Geerling, ma nager wonen, is onder jongeren veel animo om in Heinkenszand te wonen. „Er is weinig huisves ting voor jongeren. Als ik de wo ningen had, zou ik er zo dertig kunnen verhuren. Voor de tien ap partementen zal daarom veel be langstelling zijn." De appartementen hebben een op pervlakte van zestig vierkante me ter. De huurprijs bedraagt maxi maal 370 euro per maand. Dat valt nog binnen de grens van huurtoe- slag. Aan de achterkant van het complex komen parkeerplaatsen voor de bewoners. De doelgroep is jongeren van 18 tot en met 23 jaar. Van de jongerenappartementen kunnen ook vrij eenvoudig senio renwoningen worden gemaakt. Als dat aan de orde is, worden twee appartementen samenge voegd tot een woning van 120 vier kante meter. Dutour Geerling weet ook dat jon geren natuurlijk het liefst willen wonen in Middelburg of Goes, maar Heinkenszand is in de ge meente Borsele het populairst. „In Heinkenszand zijn veel voorzienin gen voor de. jeugd." De corporatie krijgt bij iedere vergadering van een dorpsraad het verzoek ook voor jongeren te bouwen. Maar dat is een utopie, weet Dutour Geerling. „Dat jeugd ook in een klein dorp wil wonen, is niet waar. Uitzonderingen daargelaten willen jongeren wonen in dorpen waar een beetje leven is." De corporatie geeft met de bouw van de tien jongerenappartemen ten ook gehoor aan een wens van de jongerenraad. R8cB Wonen on derhandelt nog met kandidaten voor de commerciële ruimten. Voordat de bouw begint, worden eerst twee woningen gesloopt. Die zijn al in het bezit van de corpora tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24