PZC Miljoenen voor opknapbeurt monumenten Zeeland Branding 24 en 25 22 en 23 SUBSIDIE Fort Rammekens en toren Domburg De tarwe verdrinkt WALCHEREN Hulporganisaties gaan nauwer samenwerken almanak Sensor Zeepdispenser ^WEBWINKEL Schoolzwemmen: langer in de bus dan in het water Tip? walcheren@pzc.nl Vrijdag 14 januari 2011 door Maurits Sep RITTHEM - Fort Rammekens in Rit- them en de Watertoren in Dom burg kunnen grondig worden op geknapt. Het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap heeft voor beide monumenten bijna twee miljoen euro subsidie toegekend. Staatsbosbeheer krijgt ruim 1,4 miljoen euro voor de restauratie van Fort Rammekens. Het geld is nodig voor een 'totale consolidatie van het casco', formuleert Kees de Lange het plan. Volgens het dis trictshoofd Zeeland van Staatsbos beheer zit er een scheur in het bas tion waardoor een stuk in de gracht dreigt te vallen. Ook is het zandsteen in de renaissancepoort ('hét kenmerk van het fort') ver weerd en zijn uit de hele muur rondom stenen gevallen. Ten slot te moet ook folie in de gewelven worden aangebracht omdat daar vochtproblemen zijn. „We willen het fort al jaren restau reren. Het is weliswaar heel sterk gebouwd en het staat ook niet zo zeer op instorten, maar telkens als er ijs op de gracht ligt, zie je weer stenen liggen", zegt De Lange. Staatsbosbeheer is daarom 'gewel dig blij' met de 1,4 miljoen euro subsidie. „Rammekens is het oudste zeefort van Europa. Het is echt wel iets bijzonders." In totaal kost de restauratie van Fort Rammekens 2,1 miljoen euro. Staatsbosbeheer, de provincie Zee land, de gemeente Vlissingen en Zeeland Seaports dragen bij aan de resterende 700.000 euro. Volgens De Lange is de monumen tenvergunning voor de restauratie al aangevraagd. Hij hoopt dat voor de zomer van dit jaar de steigers er staan. Het werk moet uiterlijk eind 2012 klaar zijn. Tijdens de werkzaamheden blijft het fort wel open voor bezoek. Staatsbosbe heer wil daarover afspraken ma ken met het maritiem Muzeeum, dat zorgt voor activiteiten en be heer van het fort. „Het zou mooi zijn als mensen het werk op die manier kunnen volgen. Dat is ook de wens van het Muzeeum, zegt woordvoerster Danielle Otten. Ook zij reageert dolgelukkig op de toekenning van de subsidie. De Lange verwacht dat na de op knapbeurt de exploitatie van Ram mekens eenvoudiger wordt. Hij hoopt bijvoorbeeld dat het moge lijk wordt in samenwerking met het Muzeeum er een horecavoor- ziening in onder te brengen, „En als het casco eenmaal hersteld is, hebben we voldoende aan onder- houdssubsidies om het fort langdu rig in stand te houden." Voor de restauratie en nieuwe in vulling van de Watertoren in Dom burg heeft het ministerie van OCW 360.000 euro toegekend. Volgens de Veerse wethouder van monumentenzorg Chris Maas zijn twee families eigenaar van de wa tertoren en willen zij er twee wo ningen in maken. Die mogen re creatief gebruikt worden, maar de eigenaren mogen er ook perma nent gaan wonen. De monumen tencommissie in Veere heeft het plan al goedgekeurd. De gemeente begint nu met een procedure om het plan mogelijk te maken. HOGELANDE - Boer Jan Louwerse inspecteert zijn per ceel bij de Hogelandseweg waar hij twee weken gele den tarwe heeft gezaaid. Het is er op sommige stukken zo nat, dat het maar de vraag is wat er van het gewas overblijft. De werkelijke omvang van de schade zal pas in het voorjaar blijken. „Als het nu een dag of vier droog blijft, kan het meevallen. Zoniet, dan verdrinkt de tarwe. Hiervoor ben je niet verzekerd, dus het is ei gen risico." Tijdens het zaaien was de grond ook al erg nat, maar het was de laatste mogelijkheid om nog tarwe in de grond te krijgen. Normaal maakt Louwerse sleuven in de grond waardoor het overtollige water gemakkelijker weg kan. „Maar ook dat kon niet. De machine kon het land niet op, die zou alles kapot rijden." De waterover last lijkt misschien ook wat groter dan die eigenlijk is, zegt Louwerse. „Het is een perceel van acht hectare en op ongeveer één hectare is er overlast." foto Ruben Oreel pagina 22: ondanks natte winter toch goed bietenjaar VLISSINGEN - Diverse hulporganisa ties gaan vanaf maart al samenwer ken als voorbereiding op het cen trum voor jeugd en gezin in Vlis singen. Zij hebben daarvoor giste ren een overeenkomst onderte kend met wethouder Marin de Zwarte. Het centrum voor jeugd en gezin komt eind dit jaar in de open wijkschool De Combinatie, die nu nog wordt gebouwd. Voor uitlopend daarop wordt al nauw samengewerkt bij het geven van in formatie en advies over bijvoor beeld opvoedproblemen. De mede werkers zullen ook zelf op pad gaan om in contact te komen met mensen die hulp nodig hebben. Tip? redactie@pzc.nl „Heb je het gelezen?", vroeg die vijf tigplusser uit Zierikzee. „Prins en Dingemanse wil branding in de Oos- terschelde hebben." Dat leek hem wel wat. Voor zijn ogen openden zich visioenen van ge bruinde vrouwen in bikini, surfend op de wit schuimende golfkoppen na bij de Heerenkeet. De andere Zierikzeeënaar bleef nuch ter. Het leek hem geen strak plan om de kering open te zetten en het instal leren van kunstmatige golfslag kwam hem nogal kostbaar voor. Maar de vijftigplusser hield vol: „Hier. Het staat in de krant: Ooster- schelde Blueport werkt aan product ontwikkeling en branding met een ei gen kwaliteitskenmerk." 'Ik kon nog geen ei koken, moet je nu kijken wat ik gemaakt heb' www.pzc.nl/webwinkel Categorie Binnen en Buitenleven Ja» ê'--'ê^ v::V Simplehuman heeft de traditionele zeepdispenser in een compleet nieuw jasje gestoken. De zeepdispenser is voorzien van een ingebouwde sensor. Dit innovatieve systeem is uiterst hygiënisch en u kunt precies de juiste hoeveelheid zeep instellen! Instelbare hoeveelheid Makkelijk navulbaar Met indicator voor de juiste hoeveelheid Normaal GO,95 Lezersprijs €39,95* •exclusief verzendkosten van 4,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21