cultuur 115 Berk bindt vrolijk strikje rond narigheid Film over leven Neger van Terneuzen ?.g.end? Alle cultuurnieuws uit binnen- en buitenland Kijk op www.pzc.nl/cultuur vrijdag 14 januari 2011 BOEKPRESENTATIE Lena Steketee leeft, lacht, vreest en overweegt toch een hond te nemen door Ali Pankow Het gegeven is niet vro lijk: 20 procent van de ouderen in Nederland wordt mishandeld, het zij psychisch of lichamelijk, en veel senioren worden financieel uitgekleed door hun kinderen. Schrijfster Marjan Berk, tevens co lumniste van de PZC, liet zich in spireren. Zij bindt een vrolijk strik je om die narigheid met als resul taat: haar nieuwe boek Ik neem toch een honddat morgen feeste lijk wordt gepresenteerd bij Boek handel Van Rossum in Amster dam. leven vol teleurstelling in de lief de'. „Mijn glas is altijd half vol in plaats van halfleeg", zegt de schrijfster over haar eigen optimis me. „Ik kan me ook zeer verheu gen op leuke dingen die komen gaan. Voorpret is tenslotte ook pret. En als dan iets niet door gaat, komt er wel weer iets anders." Dat wil niet zeggen dat Berk de si tuatie mooier voorstelt dan hij is. Zij zal het toenemend geweld te gen ouderen niet ontkennen en ze verdiept zich wel degelijk in de vraag hoe jezelf te beveiligen. 'Neem een waakse hond'. Volgens de politie is dat de beste beveili ging tegen indringers. Beter dan al leen je bed onder het raam schui ven, zoals Lena Steketee doet, zo dat ze de schuif van het tuinhekje hoort mocht er 's nachts iemand de tuin binnenkomen. Maar ja, een hond nemen als je te gen de tachtig loopt en nog steeds een druk leven leidt? Een dilem ma, volgens Berk. „Vroeger was dat eenvoudiger. Dan zette je de buitendeur open en liet je het dier even een rondje lopen. Tegenwoor dig moet je een hond vier keer per dag keurig aangelijnd door weer en wind uitlaten. Kun je daar ande ren mee lastig vallen als je zelf weg moet en wie zorgt er voor het dier als het overleeft?" Natuurlijk creëert Berk aan het einde van haar boek de ideale oplossing. De lezer kan het, wederom glimla chend, dicht slaan. Maar ondertus sen jengelt in je hoofd de onrust nog wel even door: Wat doe je als je bij het pinapparaat plotseling een hijgende stem in je nek krijgt? Hoe rustig kun je slapen als je het geluid van de schuif van het tuin hekje in de gaten moet houden? En hoe weerbaar ben je als er dan echt iemand door de tuin sluipt? Doorleven, alert zijn, relativeren en af en toe eens hartelijk om je zelf lachen, luidt Berks advies. Of ga je zelf blaffen als een hond als 's avonds laat de bel gaat? Klein- kunstenares Marijke Boon zingt daar een smartlap over morgen tij dens de feestelijke presentatie van Ik neem toch een hond. Marjan Berk verheugt zich erop. Nieuwe plannen? „Natuurlijk. Eerst weer een verhalenbundel, daarna laat ik waarschijnlijk Lena Steketee weer aan het woord. Zij is nog niet uitverteld. Dat heeft wel tijd nodig. Zoiets moetje niet for ceren." 'Ik neem toch een hond'; Uitg. Atlas, €14,95, ISBN 9789045067773. „Ik ben zelf 78, ik hoor veel verha len vanuit mijn eigen omgeving: een oude buurvrouw, alleenstaan de vriendinnen. Zij raken een beet je angstig door het toenemend ge weld. Hoe kun je jezelf beveiligen? Toen hoorde ik bij de Ikon ook nog een radio-interview met Ger- da Krediet, een sociaal-psychia trisch verpleegkundige die een boek had geschreven over ouder mishandeling", vertelt Berk over de aanleiding van haar nieuwe bundel. Zij laat daarin wederom Lena Steketee aan het woord. „Lena is een oud wijf, maar blijft wel overeind", zegt de schrijfster over dit personage dat als haar al ter ego kan worden beschouwd. Berk voerde Lena Steketee in haar voorgaande boek Het schreien niet verleerd voor het eerst ten tonele. Zij schiep zichzelf daarmee de mo gelijkheid 'de waarheid te liegen', zoals de Russische schrijver Nabo kov dat ooit zo mooi verwoordde. Ook de vergelijking met een ande re Rus dringt zich op bij het lezen van Ik neem toch een hond: Anton Tsjechov, een meester in optimis me en relativering. Hij gunt zijn personages immer de hoop op een wending ten goede in het leven. Ook Berk kan daar uitstekend mee uit de voeten. Zo laat zij haar le zers ongetwijfeld glimlachen als zij haar ex-schoonmoeder 'op 85-jari- ge leeftijd nog een verse weduw naar aan de haak laat slaan na een Marjan Berk: „Mijn glas is altijd halfvol in plaats van half leeg." foto Lex de Meester door Rolf Bosboom TERNEUZEN - De Neger van Terneu zen, zo werd hij genoemd. Frank Koulen (1922-1985), in 1957 de grondlegger van Porgy en Bess. Daan Bol, Marinka de Jongh en Wilko van Oosterhout, filmstuden ten aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht, maakten een do cumentaire van een half uur over hem, die vanavond gratis in het jazzcafé te zien is. De studenten moesten hun twee de studiejaar afsluiten met een vrije opdracht. De enige voorwaar de was dat het nummer Summerti me erin moest voorkomen. „Ik was wat aan het researchen en las op de website van Porgy en Bess over Erank Koulen. Toen dacht ik: dat is een mooi verhaal voor een documentaire", zegt Daan Bol. De drie hebben interviews gehou den met Koulens familie en met di verse sleutelfiguren binnen Porgy en Bess, onder wie Maja Lemmen Frank Koulen en Hans Zuiderbaan. Samen schet sen zij het leven van Koulen. De gesprekken worden afgewisseld met archiefbeelden. „Frank Kou len heeft bijvoorbeeld de eerste streetparade georganiseerd", zegt Bol. „Daar zijn gelukkig heel veel beelden van bewaard waarop hij zelf ook vaak is te zien." De docu mentairemakers kenden Koulen nog niet, aldus Bol. „Wat me heeft getroffen is hoeveel hij heeft bete kend voor Terneuzen. En nu nog. Zijn geest is nog steeds heel erg aanwezig in Porgy en Bess. Dat vind ik wel bijzonder." Jazz-zangeres Lillian Boutté werk te ook mee aan de documentaire. Zij kwam speciaal naar Terneuzen om te vertellen over Koulen én Summertime te zingen. De afwerking van de film bleek een intensieve klus. „Maar we zijn heel tevreden over het resultaat. We hebben erg naar de presenta tie van vanavond toegewerkt en af hankelijk van de respons willen we kijken wat er nog meer mee kunnen doen. We gaan de docu mentaire in elk geval insturen naar diverse festivals." Documentaire 'Frank Koulen, de Neger van Terneuzen', vanavond in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang: 21.00 uur. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Lezing Adriaan van Dis over roman Tikkop Nieuwe Kerk, 20.00 uur *Lezing prof. dr. C.R. Rond over verlich ting met een hoog rendement: led. Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur. Terneuzen Vertoning documentaire Frank Koulen. Porgy en Bess, 21.00 uur. Vlissingen Muziekquiz over zeven rondes. Panta Rhei, 20.30 uur. PODIUM Domburg Hiphop-voorronde HooilKoorts. Tramzicht, 20.00 uur. Goes Nieuwjaarsconcert Het Zeeuws Orkest. De Mythe, 20.00 uur. *Optreden Fremdkunst XL. 't Beest, 21.00 uur (zaal open). Heinkenszand World Press Photo-collectie muzikaal tot leven gebracht, door o.a. Hans Visser en Russische accordeoniste Irena Filippova. De Stenge, 20.00 uur. Middelburg Duinart presenteert: Hans Christian An dersen, familiemusical. Spiegeltheater, 20.00 uur. *Osiris Trio speelt kamermuziek. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. *Theo van Teijlingen geeft midwintercon cert. M.m.v. zijn zonen Benjamin en Chris- toffer en Middelburgse band Geliefden. De Spot, 20.30 uur. *'30ty-40ty more, dansavond met DJ Bert van Leerdam. Schuttershof, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Didier Frangois bespeelt de nyckelharpa. De Wegwijzer, 20.30 uur. Oostburg Op Sterk Water, impro-cabaret. Ledeltheater, 20.15 uur. Terneuzen De Nieuwe Snaar (muziektheater) Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Pianoconcert door muziekdocente Heieen van Leerzum en haar leerlingen. Atrium Ter Reede, 19.30 uur. *Jandino Asporaat: 'Laat ze maar komen' (cabaret) Arsenaaltheater, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15