io I rellen tunesië De sfeer is grimmig in Tunis. De regering heeft de avondklok ingesteld en pantser wagens van de politie hebben strategi sche posities ingenomen. vrijdag 14 januari 2011 Demonstranten verzamelen zich in de straten van Tunis voor weer een betoging. Daarbij viel gisteren in ieder geval een dode. Een journalist werd door een kogel geraakt in zijn been. Politie berucht om wre Het dodental als gevolg van de onrast in Tune sië loopt snel op. Inmid dels worden Nederland se toeristen teruggehaald uit het land en geldt er een negatief reisad vies. Volgens een mensenrechten organisatie in de hoofdstad Tunis zijn de afgelopen maand ruim zes tig mensen omgekomen, de mees ten door politiekogels. Maar een bron in een ziekenhuis te Sfax meldde dat alleen al woens dagnacht 25 lijken waren binnenge bracht. Het was onmogelijk dat cij fer bevestigd te krijgen. Tenminste twee doden hadden een buiten landse nationaliteit. Een van hen was Fatma Jerbi (66), een Zwitser se, die bij de kustplaats Nabeul om kwam. „Ze stond naar de betoging te kijken, en werd met opzet door de politie neergeschoten", zei haar broer Raouf „Met haar stierven nog twee mensen." De regering kondigde voor de hoofdstad Tunis een avondklok aan, die om acht uur ingaat. Het centrum was verla ten, afgezien van de politie. Pantserwagens van de politie na men posities in op strategische plaatsen. Doel was volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken 'de burgers te beschermen'. Het was onmogelijk de buitenwij ken te bereiken, waar de avond klok deels werd genegeerd. Het Franse persbureau AFP citeerde een verpleegster die 'schoten, kre ten, en het geluid van versplinte rend glas' hoorde. Volgens de orga nisatie van mensenrechtenactivis ten kwamen in de buitenwijken van Tunis acht mensen om. Alle scholen en universiteiten wer den eerder deze week al gesloten. Gisteren kondigde de regering ook de afgelasting aan van alle sport wedstrijden. Geen van die maatregelen leek ech ter afdoende om de betogingen, die zich als een olievlek over het land verspreiden, te beteugelen. Voor vandaag is in Tunis een alge mene staking aangekondigd. Gisteren deed Ben Ali, om de ge moederen te kalmeren, wel nieu we beloften in een televisietoe spraak. Zo zegde hij toe de prijzen van brood, melk en suiker te verla gen. Verder zei de president dat hij zijn ordetroepen opdracht heeft ge- 'Ze stond naar een betoging te kijken en werd met opzet neergeschoten' geven geen vuurwapens meer te gebruiken tegen actievoerders. Ver der beloofde hij meer persvrijheid en dat de internetsites in zijn land niet langer geblokkeerd zullen wor den. Televisiejournaals negeren de golf van protest, de eerste sinds de on afhankelijkheid in 1956. Er is nu geen persvrijheid en journalist Zouhaïer Makhlouf (45) merkt dat regelmatig. De laatste keer dat hij met een politieknuppel in aanra king kwam, was vorige maand. Terwijl zijn vrouw en beide kind jes werden gedwongen toe te kij ken, werd hij door drie man in el kaar geslagen. Gebroken neus, ge zwollen ogen, beenverwonding, ge kneusde rechterhand. Maar in Tunesië is alles relatief en Makhlouf kan weer lachen om het incident. De gedachte aan een poli tieknuppel brengt wel ergere herin neringen boven. Toen hij voor het eerst werd gearresteerd, in 1991, werd hij met dit kleinood ver kracht. Bij de weeklange marteling verloor hij niet alleen zijn maagde lijkheid maar ook een testikel. Met Makhlouf in contact komen is niet eenvoudig. De meeste publie ke plaatsen in de hoofdstad Tunis worden gecontroleerd door de po litie. Een witte bestelbus stopt op de afgesproken plaats, het portier zwaait open, de auto trekt weer op en komt tot stilstand in Charquia, een industriële zone aan de rand van de stad. „Hier kunnen we rus tig praten." Hij heeft zijn angsten lang geleden achter zich gelaten. Makhlouf pu bliceert elke dag nieuws dat in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10