binnenland 17 Baby Nathan mag toch van India naar Nederland Spanje, Portugal en Marokko van Rotterdam naar de Oostzee 1.448,- wat te doen als het misgaat Aanpak Vondst lichaam leidt tot files op A27 Beloning voor gouden tip moord Tewarie Vrouw bijt en krabt verpleegkundige Auto onder trein, vrouw ongedeerd Dieven ontdoen kerkje van koper In 2010 gevallen van gekkekoeienziekte Dubai en de Emiraten 948,- donderdag 13 januari 2011 door Maaike Bóersma en Floor Ligtvoet DEN HAAG - Eindelijk naar huis. Dat moeten de ouders van het jon getje dat in India bij een draagmoe der werd geboren, hebben ge dacht. Nadat hun zoon, laten we hem Nathan noemen, in mei 2010 werd geboren, wachtten zijn ouders maanden op toestemming om hem mee naar huis te nemen. Het consulaat had geweigerd Na than reisdocumenten te geven om dat het niet overtuigd was van een 'familierechtelijke betrekking'. On danks dat de vader op de Indiase geboorteakte als juridisch vader stond aangemerkt, is dit naar Ne derlands recht niet het geval. Na than had volgens het consulaat dus niet de Nederlandse nationali teit en kreeg dus geen paspoort. Maar deze week oordeelde de rech ter in Haarlem dat het consulaat alsnog binnen drie dagen de reis documenten in orde moet maken. „De opluchting was groot", beves tigt advocaat Wilma Eusman. Commercieel draagmoederschap ligt in Nederland gevoelig. 'Kosten- loos' draagmoederschap is in Ne derland aan strenge eisen onder worpen. Als wensouders kiezen voor draagmoederschap in het bui tenland, worden deze eisen om zeild. In India is commercieel draagmoederschap legaal. Buiten landse Zaken laat via een woord voerder weten dat commercieel draagmoederschap verboden is in Nederland en het consulaat op ver denking hiervan documenten kan weigeren. De advocaat van de wensouders ontkent dit. „Bemid- deling voor draagmoederschap is wel strafbaar. Net als er openlijk voor uitkomen dat iemand een draagmoeder zoekt of je beschik baar stellen als draagmoeder." Nathans ouders droomden al lang van een eigen kind. Aanvankelijk wilden ze een Amerikaanse vrien din gebruiken als eiceldonor, maar de ivf-pogingen sloegen niet aan. Ze kozen voor een anonieme In diase eiceldonor. Maar na de ge boorte van Nathan konden de kers verse ouders niet zomaar naar huis, omdat het consulaat dwars lag. Dat achtte het niet onomstote lijk bewezen dat zijn biologische vader ook de juridische vader is. In Nederland zijn de juridisch ouders degenen die het kind heeft gebaard en haar echtgenoot, ook als zij niet beiden de biologische ouders zijn, zoals in het geval met Nathans draagmoeder. Daarom was Nathans vader naar de Indiase rechtbank gegaan waar de echtge noot van de draagmoeder afstand heeft gedaan van het vaderschap en Nathans vader zelf door de rechter als juridisch vader is aange wezen. Maar het consulaat vond dit niet rechtsgeldig voor Neder land. Nathans vader stapte naar de Nederlandse rechter en kreeg dus gelijk. De rechter in Haarlem vindt dat de vader voldoende moeite heeft gedaan in India om aan te to nen dat hij de vader is. Maar hoewel Nathan nu snel in Nederland zal komen, is de zaak nog lang niet afgesloten. Nathan is vooralsnog 'statenloos'. Palma de Mallorca, Cadiz, Lissabon, Tanger, Malaga, Cartagena, Palma de Mallorca AIDAvita Vertrek: 14 mei, 4,25 juni, 16 juli, 6,27 aug, 27 sept, 8 okt Duur: 8 dagen «qq lnclusiefvluchtenmettransavia.com V.a. Rotterdam, Kopenhagen, Warnemunde, Tallinn, St. Petersburg, Helsinki, Stockholm, Rotterdam HAL - ms Rotterdam**** Vertrek: 2,14 juni, 21 juli, 2,14,26 aug, 7 sept Duur: 13 dagen de omgeving van De Weerd. foto Koen van Weel/ANP mogelijke gevolgen van overstro mingen, en over wat we moeten doen als het toch fout gaat", zo zei Terpstra. Hij deed onderzoek on der 3500 Nedérlanders die in een 'risicogebied' wonen. Slechts een enkeling is van plan de komende ja ren iets aan voorbereiding te doen. Bij mensen die wel maatregelen treffen, zijn het zoeken naar infor matie over de gevolgen van een overstroming en de mogelijkheden voor evacuatie het meest populair. 30 procent is geïnteresseerd in der gelijke informatie. Deels door het hoge beschermingsniveau en het lange uitblijven van overstromin gen is voor veel mensen de moge lijkheid van een overstroming een blinde vlek geworden. Terpstra vond dat de overheid de burger meer moet wijzen op de aanwezi ge risico's. Vooral regionaal. Want wat blijkt: hoe specifieker de infor matie, des te meer mensen geneigd zijn zelf voorbereidingen te treffen. Door het extreme hoogwater in 1993 en 1995 werd de Nederland se overheid na jaren weer eens met de neus op de feiten gedrukt: onze rivieren moésten veiliger. y De overheid zette immense pro jecten op waarbij fors werd geïn vesteerd in het versterken van ka des, het verdiepen en verbreden van rivierbeddingen, het verhogen en verstevigen van dijken, het verla gen van uiterwaarden en het aan brengen van hoogwatergeulen. fi Een van de meest ingrijpende pro jecten zijn de Maaswerken, die deels zijn voltooid. De werken be staan tot 2020 uit ruim vijftig on derdelen waarmee Rijkswaterstaat over een totale lengte van 222 kilo meter werkt aan 'een veiligere, be ter bevaarbare en meer natuurlijke Maas'. Een ander mega-project is Ruimte voor de Rivier. Het gaat om zo'n 39 projecten langs ljssel, Rijn, Lek, Maas en Waal waarbij rivieren op negen verschillende manieren meer ruimte krijgen. Het gaat on der meer om dijkversterkingen en -verleggingen, kribverlagingen en uiterwaardenafgravingen. Datum van voltooiing: 2015. B Ook tegen de dreiging vanuit zee wil de overheid fors inzetten. Zo is er nu de Deltacommissie die de regering moet adviseren hoe de Nederlandse kust in 2100 veilig voor het door de klimaatverande ringen rijzende water kan zijn. De commissie heeft al een aantal aan bevelingen gedaan, óók over rivie ren. Vóór 2050 móeten de'zeedij ken in het deltagebied tien keer zo veilig worden. In 2013 moet duide lijk zijn hoe dat moet. Ook moet het peil van het IJsseimeer om hoog. De vele miljarden die hier mee ^gemoeid zijn, wil de commis sie betalen via leningen en aardgas baten. De laatste veertig jaar stijgt het aantal zware overstromingen we reldwijd. Wetenschappers verwach ten dat zowel het aantal als de in tensiteit van overstromingen blijft stijgen. HILVERSUM Langs de A27 bij Maartensdijk (pro vincie Utrecht) is gistermiddag het lichaam van een dode man gevon den. De politie sluit een misdrijf niet uit. Door het politieonderzoek is op de weg forse vertraging ont staan. Tussen Hilversum en Biltho- ven was de rechterrijstrook na de vondst enige tijd afgesloten in de richting van Utrecht. DEN HAAG Het Openbaar Ministerie in Den Haag looft een beloning uit van 15.000 euro voor de tip die leidt tot de oplossing van de moord op de 25-jarige Prawien Tewarie. Die werd op 26 augustus 2010 in Den Haag neergestoken. Hij overleed ter plekke. Twee verdachten die de politie oppakte, zitten nog vast maar hebben niet bekend. LEEUWARDEN De politie heeft dinsdagavond laat in het MCL ziekenhuis in Leeuwar den een 41-jarige vrouw aangehou den wegens mishandeling. De vrouw was met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Tij dens de behandeling wilde zij weer naar huis, maar een verpleeg kundige hield haar tegen. Daarop begon ze te krabben en te bijten. DRIEBERGEN In Driebergen is gistermiddag een trein ingereden op een auto die stil stond op een spoorwegovergang. De bestuurster kon haar wagen op tijd verlaten. Zij is niet gewond, maar wel naar het ziekenhuis ge bracht. Ook de machinist heeft geen verwondingen. Het treinver keer tussen Utrecht en Arnhem was in beide richtingen gestremd. SCHOORL De politie heeft in Schoorl een 33-jarige man uit Alkmaar en een 29-jarige man uit Egmond aan Zee opgepakt wegens poging tot koper- -diefstal. Het duo had een kerkje op het terrein van een geloofsgemeen schap in Schoorl ontdaan van alle bliksemafleiders. Op het terrein van de kerk lagen allemaal stukken koperdraad. DEN HAAG De gekkekoeienziekte BSE is vorig jaar driemaal vastgesteld bij een koe. Het ministerie van Landbouw maakte gisteren bekend dat de ziek te eind december is aangetroffen bij een veertien jaar oude koe in Friesland. In het najaar van 2010 werden ook al twee gevallen be kend. BSE verspreidde zich via be smet diermeel. Dubai, Muscat, Foudjairah, Abu Dhabi, Bahrein, Dubai Costa Deliziosa***** Vertrek: elke zondag van 23 jan t/m 27 maart Duur: 9 dagen Inclusief vluchten met KLM Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7