Zuid-Afrika bulkt van het muzikaal talent uit 113 Wintercircus vol vrouwen donderdag 13 januari 2011 ject voeren we voor het eerst uit." Met het initiatief wil de zangeres jonge, getalenteerde jazzmuzikan ten uit Zuid-Afrika de kans geven zich te profileren in de Benelux. Zuid-Afrika bulkt van het muzi kaal talent vindt Pouane en gezien de titel van het project trekt de zangeres het nog iets breder. „De titel is gewoon een feit. Het betekent niet noodzakelijk dat alle muziek alleen van Afrika komt. Maar Afrika is onherroepelijk de grootste invloed in de wereld van muziek." Jonge muzikanten voor het voet licht brengen is dus een belangrijk doel van It began in Africa. In de huidige serie, 'Volume 1', zijn dat trompettist Marcus Wyatt en Tony Paco op percussie. „Het idee achter de "volumes' is dat we hopen dit een jaarlijks te rugkerend evenement te maken", verklaart Tutu Puoane. „Daarbij kunnen we een aantal muzikan ten van mijn thuisland uitnodigen om met ons te komen spelen." 'It began in Africa', Nieuwjaarsconcert Porgy Jazz, met het Tutu Puoane Quartet, londag, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. Bezetting: Tutu Puoane (zang), Cwout Pierreux (piano), Nicolas Thys (bas), Lieven Venken (drums). Het programma van Winter circus Martin Hanson heeft altijd een rode draad. Dat is dit seizoen 'topvrou wen'. En dus worden de acts door vrijwel allemaal vrouwen opge voerd. Er komen slechts drie man nen in de piste: de Nederlandse clown Jofri, fietsacrobaat Malte Knapp uit Zweden en de Neder landse illusionist Marcel. Chinese vrouwen zijn met vijf spe ciaal voor het wintercircus gemaak te acts nadrukkelijk aanwezig in het programma. De jonge Chinese meiden van circusschool Long- cheng uit Puyang treden als groep op met springplankacrobatiek en met diabolo's. Drie van hen voe ren een solo-act uit: Yanwei Ma met kopjes, Yaping Boa als slangen meisje en Sasha Guo met zwaard balans. Jeanne Durand-Raucher uit Frankrijk combineert in haar act kracht, lenigheid met hand- standacrobatiek. Twee meiden uit Zweden, Mira (19) en Esmeralda (16) van de circusschool in Stock holm verzorgen een act luchtacro- batiek. Rafaëla uit België treedt op met dieren: een dressuurnummer met paarden en een act met ara's en dwergpapegaaien. Het Wintercircus Martin Hanson reist al 32 jaar door Nederland. Te genwoordig heeft dochter Arlette Hanson de leiding. Wintercircus Martin Hanson: za. om 13 en 16.15 uur Scheldetheater Terneuzen; zo. 13 en 16 uur Stadschouwburg Middelburg. De van oorsprong Zuid-Afrikaanse zan geres Tutu Puoane vestigde zich in 2004 in Antwerpen. Geschoold in jazz zingt ze bekend jazzreper toire. Daarnaast brengt Puoane eigen composities met teksten in haar Zuid-Afrikaanse moeder taal. Vaak zijn dat traditionele wiegeliedjes en worksongs uit haar jeugd. Zondag verzorgt het Tutu Pouane Quartet het Nieuwjaarsconcert in Porgy en Bess in Terneuzen. Met het programma It began in Africa neemt de zangers de luisteraar mee op haar eigen muzikale reis, van jazz naar gospel, wereldmu ziek en soul. Van Pouane verschenen al de goed lopende albums Song (2007) en Quiet nou). Voor Quiet now ont ving ze de South African Music Award. Het album bevat composi ties van Ewout Pierreux en Nicolas Thys uit haar kwartet en van on der anderen Joni Mitchell, McCoy Tyner and Jack Van Poll. Voor twee andere belangrijke in spiratiebronnen ging ze uitvoeri ger te werk, getuige de projecten Goddam! A tribute to Nina Simone en het eerbetoon aan Miriam Ma- keba, het Mama Africa-project met het Brussels Jazz Orchestra, waarmee ze al schitterde op een aantal grote podia, waaronder ook- afgelopen jaar het Zeeland Nazo merfestival. „Er zijn veel te veel personen, mu zikanten, die mij inspireren", zegt Puoane. „Goede muziek in het al gemeen inspireert mij. Ik kijk op tegen sterke vrouwen, kleurrijke ar tiesten, die veel problemen te ver duren kregen door de kleur van hun huid. Maar, ik houd ook veel van Joni Mitchell." Het optreden in Porgy en Bess staat in het teken van haar recente initiatief It began in Africa. Dat ver eiste gedegen selecteren en schrij ven van toepasselijke muziek. „Het meeste materiaal voor dit pro door Mischa Beckers Tutu Puoane: „Afrika is onherroepelijk de grootste invloed in de wereld van muziek." foto Marcus Wyatt Paardendressuur in Wintercircus Martin Hanson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79