Nieuwe kabels in Fiakkee Oefenen om zoveel mogelijk doe^meeMeer evenementen en wedstrijden schooifruitproject na uitbreiding Zeil- en Surfcentrum Na stroomstoringen De woensdagmiddagclub van het Welzijnshuis Schouwen- Duiveland biedt kinderen van 8 tot 12 jaar een Circus Spekta kel dat eind maart een heuse voorstelling moet opleveren. donderdag 13 januari 2011 WOENSDACMIDDAGCLUB door Joeri Wisse OUDE TONCE - De kans dat het ei land Goeree-Overflakkee in de toe komst met langdurige stroomsto ringen krijgt te maken, is een stuk minder geworden. Dat verwacht netbeheerder Stedin nadat giste ren het laatste stuk van in totaal dertig kilometer elektriciteitkabel is vervangen. Niet alleen is de nieuwe kabel min der kwetsbaar bij vorst of grond werkzaamheden, ook is de capaci teit aanzienlijk beter. Woordvoer der Danielle Nicolaas van Stedin: „Het elektriciteitsnet van Goe ree-Overflakkee is net na de wa tersnoodramp van 1953 aangelegd. Onder meer door bevolkingsgroei en toename van toerisme, is het stroomgebruik erg gestegen." De oude, relatief dunne kabels vormden een groot obstakel bij het opstarten van het elektriciteits net na een grote stroomstoring. „Apparaten als koelkasten slaan dan allemaal tegelijk aan. De oude kabels konden zo'n enorme piek niet aan", zegt Nicolaas. Hierdoor duurde het soms uren voordat het hele eiland weer van stroom was voorzien. Overigens wil Stedin voorzichtig zijn met beloftes over het voorko men van toekomstige stroomsto ringen. In veel gevallen ligt er een externe oorzaak aan ten grondslag, zoals een blikseminslag of - zoals vorig jaar nog gebeurde - een land bouwvoertuig dat een kabel stuk rijdt. De incidenten van vorig jaar waren wel de aanleiding voor Ste din om het werk vervroegd uit te voeren, zegt Nicolaas. De dertig kilometer die vervangen is, is verspreid over het hele ei land. Ongeveer de helft van de nieuwe kabels ligt echter in Oud dorp en omgeving. De werkzaamheden die nu afge rond zijn, zijn onderdeel van een veel groter project. „Tussen 2007 en 2013 willen we het netwerk in Goeree-Overflakkee robuuster ma ken." Totale kosten van het pro gramma zijn 38 miljoen euro. let of op een toneelcursus?" Drie meisjes meldden met trots hun er varing met turnen en Lynn gaf te kennen al voor het tweede seizoen de Jeugd theaterschool Zeeland te volgen. „En ik kan een glas met vloeistof vullen, een doek erover leggen en dan die doek weghalen zonder dat ik hem aanraak", kon digde Deavin met bravour aan. Even later, toen de kist met ballen op de proppen kwam, bleken de circusartiesten in spe iets. minder praatjes te hebben. Jongleren vergt concentratie en inspanning. Broer verraste de groep met een groot assortiment voorwerpen om in de lucht te houden: Ballen dus, maar ook flubbers en pittenzak- ken. De trainer zelf bleek heel vaar dig in het jongleren met drie bal len. Stapje voor stapje probeert hij de kinderen ook tot een hoger ni veau te brengen. „Het geeft niks hoor als het niet meteen lukt. Je kunt het straks in elk geval beter dan je pappa en je mamma", hield hij de kinderen voor. 'Bij het begin beginnen' bleek een goed advies. Dat wil zeggen: eerst feeling krijgen met de bal, dus ge woon één bal met één hand in de lucht gooien én vangen. Pas als dat goed gaat, kan nummer twee worden toegevoegd en moet er natuurlijk tussentijds worden overgepakt. Wie het met drie bal len wil proberen, moet in staat zijn tegelijk een bal te vangen en de volgende over te gooien naar de andere hand. De tijd ging sneller dan gedacht. Zo gluurden de eerste ouders, die hun kroost kwamen ophalen, al weer door het gangraam toen de modelleerballonnen nog moesten worden opgeblazen. „Nou gaat dat snel, want daar hebben we een ap paraatje voor", liet medewerkster Ellen Mastenbroek weten. In rap tempo trainde Broer de kin deren nog even in het maken van een zwaard uit zo'n modelleerbal- lon. Stagiaire Dzenan Halilovic deelde snel nog limonade en een spekkie uit. Het kneden van de modelleer-ballonnen leverde veel geknars en gepiep op, maar dat bleek geen belemmering voor de kinderen om in rap tempo on der leiding van Frits Broer uit de kleurrijke staven voor ieder een zwaard te vormen. Op de voorgrond Shannon, Naomi en Noa (vlnr). foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow Tijgers, leeuwen, olifanten, maar ook clowns, gooche laars, jongleurs en acroba ten komen allemaal voor in een circus. De deelnemers aan de eerste woensdagmiddagclub van het Welzijnshuis schreeuw den al die mogelijkheden enthou siast door elkaar gistermiddag in het MFC in Zierikzee. „Wij zijn geen wilde dieren toch? Maar we kunnen voor een circus voorstelling wel met elkaar gaan oefenen in jongleren, goochelen, werken met modelleerballonnen, schminken en toneelspel", legde ar tistiek leider Frits Broer van de Animatie Compagnie uit Middel burg met lichte aarzeling aan de groep voor. De toeloop voor het circus spekta kel dat deze weken binnen de woensdagsmiddagclub wordt voor bereid, blijkt behoorlijk groot. Voor de eerste repetitie meldden 22 kinderen tussen 8 en 12 jaar zich aan. Hun geduld werd even op de proef gesteld. „Laten we eerst eens oefenen wie het langst op zijn stoel kan blijven zitten", trachtte Broer wat rust in de tent te brengen terwijl vrijwilligster Laura Schouls van het Welzijns huis nog bezig was de naametiket- jes in te vullen en uit te delen. Dat lukte maar gedeeltelijk. Sommige jochies stuiterden van energie en waanden zich het liefst meteen met ijzingwekkende acts in het midden van de piste. Echter, circusartiest ben je niet zo maar. Daar gaat veel en vaak oefe nen aan vooraf „We moeten el kaar eerst goed leren kennen dus gaan we eerst een namenspel spe len", lanceerde Broer zijn volgen de troef Weldra stapten de Ke vins, Naomi's, Shannons, Floris- sen, Stijnen, Lynns en Noa's uit de anonimiteit. Broer inventariseerde tussentijds ook de individuele talenten bin nen de groep. „Wie kan er al een beetje goochelen, wie zit er op bal Twee ballen in de lucht houden, lukte Toine (midden) al opmerkelijk goed. Hij mocht zijn kunsten dan ook even demonstreren binnen de woensdag middagclub van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland. „Of ik het ook met drie kan, weet ik niet hoor. Misschien moet ik daarvoor nog wat meer oefe nen." foto Dirk-Jan Cjeltema MEEST GELEZEN 1. Bezuinigingen gaan door 2. Flats Regenboogstraat bijna leeg 3. Nota kamperen wordt aangepast VOTA FONZIE Kijk voor een filmpje van het optre den van Vota Fonzie op de blog www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto BURGH-HAAMSTEDE - De leerlingen van Radarschool Onder de Wie ken in Burgh-Haamstede gaan een gezonde tijd tegemoet. De school is - net als 't OBS 't Kofschip en OBS Theo Thijssen - uitgekozen om mee te doen met het Europese schoolfruitprogramma. Dat houdt in dat alle leerlingen de komende 10 weken per week drie stuks groente of fruit krijgen. Het school fruitprogramma is bedoeld om te bevorderen dat kinderen samen fruit en groenten eten. Geen over bodige luxe volgens Onder de Wie- ken-directeur Cindy te Ronde, die gezonde tussendoortjes graag pro moot. „We denken nog na over een vervolg." door Joeri Wisse BROUWERSDAM- Zeil- en Surfcen trum Brouwersdam wil nog eind dit jaar aan een forse uitbreiding beginnen. Daardoor kunnen vanaf het volgende seizoen, in 2012, meer windsurf- en zeilwedstrijden vanaf het centrum op de Brou wersdam worden gehouden. Een speciaal race-office op de punt van de landtong in de Grevelingen moet dit mogelijk maken. Het race-office komt op een etage, zodat de wedstrijdleiding een goed overzicht heeft over het veld. Hierdoor wordt de Brouwersdam aantrekkelijker voor het houden van (internationale) wedstrijden. Onderin het nieuwe gebouw is on der meer ruimte voor opslag van materialen. Volgens eigenaar Pie ternel van der Linde komen hier ook de spullen die gebruikt wor den voor de naastgelegen water- jump. „Die materialen zijn nu nog opgeslagen in containers." Hoe de uitbreiding er precies uit gaat zien, kan Van der Linde nog niet zeggen. „Maar we houden de eco-gedachte hoog. We willen duurzame materialen gebruiken en bijvoorbeeld gebruik gaan ma ken van zonne-energie", zegt ze. Er komt niet alleen meer plaats voor het organiseren van wedstrij den. Ook kleedkamers, douches, leslokalen, kantoorruimten, de wa tersportwinkel en receptie komen in een ruimer jasje. De capaciteit van de groepsaccommodatie, die ruimte biedt voor scholen en trai ningskampen wordt zelfs verdub beld naar ruim honderd bedden. Het centrum zit sinds 1993 op de Brouwersdam. In 1999 breidde de zaak ook al flink uit. De huidige plannen leven al zo'n vijfjaar. Zowel de gemeente Goedereede als het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen (waar het cen trum de grond van pacht) staan achter de uitbreidingsplannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48