burgemeester Suurmond sterk ontwikkeld' zeeland 119 De Lange Muur naar De Blokken opruiming te|co r Tasjesroven Terneuzen opgelost geboortestreek met heel veel keus lange vorststraat goes Zeeuws). „Toen was wat ons be treft de kou uit de- lucht." Voor Stan Lauret (WD) was de keuze voor een 'tussenpaus' juist van meet af aan een goed idee. „De burgemeester moet een aantal bij zonder impopulaire maatregelen nemen. Je kan het een nieuwe, per manente burgemeester niet aan doen om zo te beginnen." Ook Albert de Bruijn (D66) zag meteen de voordelen van een waarnemer in. „We weten nu ten minste wat voor vlees we in de kuip hebben. Een onbekende aan stellen kan tegenvallen. En dat kun- j nen we nu niet gebruiken." j Sjaak Quaak (CDA) benadrukt dat de komst van een 'interim' niets te j maken heeft met een eerste stap richting gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. „Dat hoor ik hier en daar zeggen, maar dat is absoluut niet aan de orde." Volgens Karla Peijs is het in ande re provincies heel gebruikelijk om eerst een waarnemer aan te stel len. In Zeeland is het minder aan de orde, maar in dit geval was het toch raadzaam om de woelige ba ren met een interim-bestuurder te bevaren. „Het gaat best wel goed met Sluis, maar er blijft een breek bare financiële situatie. Er komen nog heel wat bezuinigingen van het Rijk op de gemeenten af" Een nieuwe burgemeester kan over twee jaar met een schone lei begin nen, verwacht Peijs. Suurmond, nu nog wethouder in de gemeente Vlissingen, geeft zelf aan 'zeer blij' te zijn met de klus. Hij ziet het burgemeesterschap niet als toetje op zijn lange loop baan, maar als 'kroon op zijn car rière'. Op de inhoud van zijn toe komstige baan wil hij nog niet in gaan. „Daar moet ik nog met de raadsfracties over spreken", geeft hij aan. „Bovendien wil ik eerst mijn klus in Vlissingen zorgvuldig afmaken." In die gemeente wordt met teleur stelling gereageerd op het vertrek van Suurmond. Zowel coalitie als oppositie roemen hem omdat hij in drie jaar financiële stabiliteit bracht. „Voor Vlissingen is dit een slechte zaak", zegt bijvoorbeeld SP-fractievoorzitter Lian Colijn. TERNEUZEN - Met de aanhouding van drie jongens van 16 en 17 jaar heeft de politie een aantal tasjesro ven in Terneuzen opgelost. In de Bellamystraat probeerden twee jongens op de fiets eind juni een handtas te stelen van een 78-ja- rige mevrouw met een scootmo- biel. De vrouw botste bij deze ac tie tegen een auto en moest met borstpijn naar de dokter. Zaterdag 25 september kwamen drie jon gens met een smoesje binnen in de Willem Andriessenlaan en slo ten de bewoonster op in het toilet. Ze doorzochten de woonkamer, maar de buit was minimaal. In ok tober probeerden ze in het winkel centrum Zuidpolder tevergeefs een 51-jarige man van zijn porte monnee te beroven. Die maand werd ook een fietsende 83-jarige vrouw bij de Willem de Zwijger laan door drie jongens van haar tas beroofd. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. donderdag 13 januari 2011 Toen volgde vijf procent middel baar onderwijs. Inmiddels ligt dat percentage tussen de 40 en 50", schetst de witte pater de ontwikke lingen op het gebied van onder wijs. „Het heeft heel veel moeite gekost om de mensen te overtui gen van het belang van onderwijs. Vooral op het platteland waar de bevolking toch geneigd is de jon gens al vroeg op het land aan het werk te zetten en de meisjes uit te huwelijken." Mangnus stelt verder vast, dat ook de gezondheidszorg en infrastructuur zich gedurende de onafhankelijkheid van Tanzania goed hebben ontwik keld. Mede als gevolg van het feit dat de bevolking er steeds in vrede heeft geleefd. „Er zijn geen burger oorlogen of stammentwisten ge weest." De provincie Mbeya en dan voor namelijk de hoofdstad Mbeya Afrikaanse versie van de xylofoon. foto Peter Nicolni (met 250.000 inwoners de vijfde stad van het land) vormen het werkgebied van de Zeeuws-Vlaam- se missionaris. In het jongerencen trum daar houdt Mangnus zich be zig met de vorming en begeleiding van mensen in de leeftijd van vijf tien tot en met 22 jaar. Tijdens werkweken en werkweek- ends probeert hij het christelijke geloof op hen over te brengen en ze gevoel voor dienstbaarheid aan de samenleving bij te brengen. In de kleinere naburige plaatsen Tukuyu (25.000 inwoners) en Ma- kongolosi (20.000 inwoners) staan soortgelijke jongerencentra, even eens door de orde van Mangnus opgericht. De bouw van het laatste centrum is bijna gereed, maar Mangnus kan voor de inrichting nog wel geld ge bruiken. Daarom is er zondag 23 ja nuari na afloop van de heilige mis in de kerk van Graauw een kaas- en wijnmiddag (12.00 tot 16.00 uur) in het gemeenschapshuis in het dorp. De opbrengst van dit eve nement is bestemd voor de inrich ting van het derde jongerencen trum. Aanmelden is mogelijk tot 16 januari bij Luciënne Mangnus (0114 312353) of Elvire Bruggeman (0114 635283). De verbetering van de kwaliteit van het voorzieningenniveau is volgens Mangnus de uitdaging waarvoor het Afrikaanse land zich de komende jaren weet gesteld. „Groot probleem daarbij is mo menteel dat er een tekort is aan leerkrachten en verpleegkundigen. Door de lage salarissen kiezen veel Tanzanianen voor ander werk waarmee meer te verdienen valt, zoals een eigen bedrijf in de IT-sec- tor. Of ze verhuizen naar het bui tenland." Pater Mangnus richt zich zelf de komende jaren nog op de vervul ling van één droom; de aanleg van een soort spaarbekken in de grote rivier die door het gebied stroomt. „Die rivier geeft zo'n acht maan den per jaar voldoende water, maar staat de andere maanden droog, waardoor water in die pe riode een groot probleem voor de bevolking vormt. Met een soort dam in de rivier moet het moge lijk zijn een soort opslagreservoir voor water te maken waarmee de droogteperiode kan worden over brugd." Eigenaar Qunlong Wu hoopt zijn nieuwe restaurant De Lange Muur aan De Blokken in Terneuzen in april te openen. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Eigenaar Qunlong Wu hoopt medio april zijn nieu we Chinees restaurant De Lange Muur in het voormalige pand van Baderie Dam aan De Blokken te openen. De toekomst van zijn hui dige stek aan de Dijkstraat is nog ongevyis. Omwonenden en een aantal hore caondernemers uit de Terneuzen- se binnenstad verzetten zich lange tijd tegen de verhuizing. Buurtbe woners vreesden voor waardever lies van hun woningen en par keer- en geluidsoverlast door 'afha lers'. Horecaexploitanten waren vooral bang voor een overvloed aan restaurants in de binnenstad. Buurtbewoner lyanlyang Hong én eigenaar van het nabijgelegen Chi nees restaurant Kota Radja ageer de, omdat hij liever geen concur rent vlakbij zijn etablissement ziet. De gemeente Terneuzen verklaar de vier zienswijzen ongegrond. Zo zal de parkeeroverlast meevallen, omdat parkeergarage Westkolk am per op een steenworp afstand ligt. Ook het verzoek om de horecabe- stemming van het pand aan de Dijkstraat te halen, is niet gehono reerd. Een nieuwe bestemming voor dit pand dient volgens de ge meente op basis van planologische gronden te worden bepaald en niet op basis van bedrijfseconomi sche argumenten. „Het pand is ons eigendom, dus verkopen wij het. Over een nieuwe bestemming gaan wij natuurlijk niet", zegt Wu. lyanjyan Hong van Kota Radja laat het er niet bij zitten. Hij stapt naar de rechter om het besluit van 'de gemeente aan te vechten. Dat neemt niet weg dat aanne mingsbedrijf Gebroeders De Bruij- ne inmiddels volop aan de slag is aan De Blokken. Wu maakte on langs al reclame voor zijn nieuwe zaak, waarin hij een nieuwe formu le wil toepassen. In zijn huidige restaurant specialiseert hij zich in Chinese en wokgerechten, maar op zijn nieuwe stek legt hij zich vanaf april toe op Chinese én Ja panse gerechten. Hij heeft straks ruimte voor zo'n 140 tot 160 klan ten, die in het restaurant willen di neren. Tot de opening is het restaurant aan de Dijkstraat, waar zestig men sen kunnen zitten, alleen op vrij dag, zaterdag en zondag open. „Langer open zijn ging niet. De verbouwing aan De Blokken vraagt veel aandacht", aldus Wu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39