Roep om strengere Brand als 2 zeela Tweede Kamer wil compensatie voor verlies banen Zeeuwse politie iPad PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! MOERDIJK Zeeland staat vol met bedrijven die gevaarlijke stoffen opslaan of verwerken. Waar staan ze? En wie controleert of alles gaat zoals het moet? donderdag 13 januari 2011 door Willem van Dam Drie keer, vier keer ach tereen krijg ik klop, hijg ik achter de feiten aan, stress ik in de ver dediging in de strijd met een schaakspelletje dat slechts in de kleuterstand (level 2) staat. Waar moet dat naar toe? Ben ik toch te oud voor het digitale tijdperk, maar weiger ik dat in te zien? Sinds kort bezit ik een iPad. Dat is een handzaam computertje, dat slechts uit een beeldscherm be staat. Een toverdoosje, dat is het. Eén tikje op het beeldscherm en huppetee, daar opent zich een schier oneindige wereld van mo gelijkheden. Je kunt er mee internetten, e-mai- len; je kunt er films op bekijken, boeken en kranten (ja, zelfs de Toronto Star en de Moscow Ti mes op lezen; je kunt er stukjes op tikken, muziek en foto's (haar scherp beeld) in opslaan. De iPad wijst overal op de aardbol de weg, en: je kunt er spelletjes op spelen - schaken, klaverjassen, pimpam- petten, noem maar op. Ja, wat kun er eigenlijk niet mee? Je kunt er niet mee bellen, maar dat is niet erg, daar zijn tenslotte tele foons voor uitgevonden. - „Ik denk dat ik maar eens zo'n ding ga kopen?", zei vriend S. te K. een paar dagen geleden. - „Wat moet je daar nou mee?", schamperde ik. - „Wacht maar tot je hem gezien hebt", zei vriend S. En verrek, hij had gelijk! Mokokhe, riep ik begerig tegen mevrouw Van Dam. En daar ze in een royale bui verkeerde, knikte ze toegeeflijk. „Dan krijg je er één voor je verjaardag." Ze had het nog niet gezegd of ik spurtte naar de computerwinkel. Toegegeven: het is een duur speel tje. Desondanks zijn er wereld wijd inmiddels miljoenen van die iPads verkocht. Nu snap ik waar om. Ik ben er compleet verslin gerd aan geraakt. Ik sleep mijn toverdoos overal mee naar toe, naar de slaapkamer, naar het toi let, naar de keuken. Daar zit ik lek ker te e-mailen, te internetten en urenlang te schaken tegen een te genstander die zich ergens in cy berspace verborgen houdt. Shit! Alweer verloren! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om op de hoogte té houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekeningaf te schrijven. Rekeningnummer Handtekening DeKCjSatiotgyukHgixnn iel pctiooosgegeveuiL m hel colofon veil n nodeie mfwmalie aan door Nadia Berkelder en Edith Ramakers Zeeland heeft veel be drijven die gevaarlijke stoffen verwerken of opslaan. De grote che mische bedrijven zijn geconcentreerd in Vlissingen-Oost en in de Kanaalzone, tussen Gent en Terneuzen. Verder bevinden zich op een groot aantal plaatsen in de provincie kleinere hoeveelhe den gevaarlijke stoffen: ammoniak bijvoorbeeld bij bedrijven die een koeling hebben en lpg-tanks bij benzinestations. De meest risicovolle bedrijven wor den gecontroleerd door de provin cie. Dat gebeurt één keer per jaar tijdens een speciale inspectieronde samen met de brandweer en de ar beidsinspectie. Daarnaast krijgen de bedrijven bezoek om te contro leren of ze zich aan de regels hou den die in de milieuvergunning staan. Dan wordt er gekeken of er niet te veel van een bepaalde stof wordt uitgestoten en of de stoffen bij het bedrijf volgens de regels zijn opgeslagen. „Voor Thermphos hebben we bij voorbeeld 240 manuur in een jaar", vertelt Guus Gabriëlse van de provincie. „Dat komt neer op één controle in de maand. Nor maal gesproken dan, want op dit moment komen we twee keer per week bij het bedrijf" Thermphos staat onder verscherpt toezicht van de provincie omdat het bedrijf in opspraak is geraakt: het stoot te veel dioxine uit, de provincie ligt onder vuur omdat de milieuregels niet gehandhaafd zijn. „Maar bij kleinere bedrijven komen we ook onder normale omstandigheden minder vaak. Er zijn bijvoorbeeld scheepswerven met wat gasopslag, die bezoeken we vier keer per jaar. En zelfs dat is redelijk veel." Na een ramp als die in Moerdijk neemt de roep om strengere con troles vaak toe. Dat gebeurde ook bij de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam. Het toeval wil dat het kabinet-Rutte in het regeerakkoord per 1 januari van dit jaar een 'inspectievakantie' had aangekondigd voor het be drijfsleven. 'Bij deugdelijke zelfre gulering (certificering) kan met minder inspectieonderzoeken per bedrijf worden volstaan', valt te le zen in het akkoord. En hoeveel Medewerkers van het Landelijk Team Forensische Opsporing doen onder zoek op het terrein van Chemie-Pack. archieffoto Valerie Kuypers/ANP moet je als overheid controleren om te zorgen dat het in orde is? „Dat is lastig", erkent Gabriëlse. „De tendens in de politiek en in het bedrijfsleven is dat het minder moet met de controle. Tot zo'n brand in Moerdijk of de situatie bij Thermphos." Peter van Dijk is waarnemend di recteur van de Veiligheidsregio Zeeland. Het huidige kabinet wil dat de bemoeienis van de over heid minder wordt. „Maar er zul len nu onderzoeken volgen naar de oorzaak van de ramp in Moer dijk en die zullen leiden tot veel rapporten. De brandweer, ieder een die bij die ramp betrokken was, zal lessen uit de ramp moe ten trekken en mogelijk zullen vei ligheidsprotocollen weer bijgesteld worden", zegt Van Dijk. De gevaren op het land zijn keurig in beeld gebracht op de website ri- sicolcaart.nl, maar in Zeeland pas seert dagelijks een groot aantal ge vaarlijke stoffen over water, iets waar we niet altijd bij stilstaan. Vanaf de wal wordt in de gaten ge houden wat er langs komt. „De la ding van tankers wordt recht streeks aan ons gemeld", zegt Eric Adan, assistent districtshoofd Wes- terschelde van Rijkswaterstaat. „Wat containerschepen aan gevaar lijke stoffen vervoeren krijgen we door via Safe Sea Net, een Euro pees computersysteem. Op het mo ment dat er een incident is met een containerschip weten we a la minute wat er aan boord is. Die lijst kan binnen een kwartier bij de Veiligheidsregio liggen." „Ja zo'n brand als in Moerdijk kan in Zeeland gebeuren. We hebben hier ook chemische fabrieken", zegt Peter van Dijk. Hij is waarne mend directeur van de Veiligheids regio Zeeland. „Maar dan weten we dat alles goed geregeld is. We door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De T\veede Kamer wil compensatie voor het verlies van 150 tot 200 ondersteunende func ties bij de Zeeuwse politie. „Het vervallen van die banen komt in de krimpregio Zeeland keihard aan", zegt Jeanine Hennis-Plas- schaert (WD). Een ruime Kamermeerderheid heeft grote zorgen over de gevol gen van de invoering van de natio nale politie voor Zeeland. De Ka mer wil van minister Ivo Opstel ten (Veiligheid en Justitie, WD) de garantie dat burgemeesters kun nen blijven bepalen wat de politie lokaal voor werk gaat doen. Het opheffen van de 25 politieregio's en de vorming van een nationaal korps staat niet ter discussie. Wel wil de Kamer weten wie het straks voor het zeggen krijgt in dat lande lijke korps. Wie bepaalt wat de po litie in bijvoorbeeld Terneuzen of Goes gaat doen? Daarover bestaat nog veel onduidelijkheid. „Ais het kabinet wil dat de mishan deling van cavia's of het dragen van boerka's moet worden aange pakt, kan een burgemeester ande re dingen willen, maar voor die lo kale wensen heeft de politie dan geen tijd", vat Tofik Dibi (Groen- Links) samen. Ook wil de Kamer voorkomen dat het aantal politie agenten in Zeeland wordt vermin derd ten gunste van de grote ste den. „Agenten moeten eerlijker over het land worden verdeeld", al dus Kees van der Staaij (SGP). „Amsterdam moet minder agen ten krijgen, Zeeland juist meer." Minister Opstelten zei gisteren in het debat met de Kamer dat hij 'oog heeft voor Zeeland'. Maar hij deed geen toezeggingen. Wel zei hij dat de burgemeester samen met de officier van justitie de poli tie lokaal zal aansturen. „Burge meesters hebben straks veel ruim te om lokaal te bepalen wat de po litie moet doen", aldus Opstelten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2