zeeland 123 disciplines bundelen Recordjaar voor haven van Gent 3 dagen Brugge voor maar 99,- p.p. donderdag 13 januari 2011 door René Schrier Deze zomer verstrekte het ministerie van LNV bijna 350.000 euro subsidie aan Blueport Ooster- schelde. Dat was het sein voor de initiatiefnemers om daadwerkelijk aan de slag te gaan. Drie projecten zijn meteen aangepakt. Dat zijn: productontwikkeling en branding met een eigen kwaliteitswaar- merk; aanpak van de problematiek van de Japanse oesters en het meervoudig gebruik van de ruim te in en om de Oosterschelde. Het initiatief Blueport Oosterschel de werd geboren toen Ko Prins en Edwin Foudraine van Koninklijke Prins en Dingemanse in januari 2009 een bezoek brachten aan de Griine Woche in Berlijn. Daar hoorden ze voor het eerst over Greenports, platforms vanuit de tuinbouwsector. AI filosoferend over wat zoiets voor Zeeland en de schelpdierenbranche zou kunnen betekenen, kwamen Prins en Fou draine al snel op het begrip Blue port. De filosofie was dat in Zee land al zo veel bedrijven, maar ook kenniscentra en overheden met de schelpdierensector bezig zijn dat met recht gesproken kan worden over een Blueport. Dat idee werd neergelegd bij de Econo mische Impuls Zeeland en al snel bleek dat niet alleen gekeken moest worden naar de schelpdie renbranche in Yerseke, of zelfs naar het Oosterscheldegebied, maar dat in heel Zeeland bedrij ven of instellingen actief zijn die wat kunnen betekenen voor deze Blueport. Daarbij werden de drie belangrijkste pijlers benoemd: na tuur, toerisme en aquacultuur met daarbij de schelpdierensector. Nu is Blueport Oosterschelde zo ver dat er een stuurgroep is, be staande uit de innitiatiefnemers van het eerste uur, de bedrijven Prins en Dingemanse, Roem van Yerseke, De Oestervisser, Machine fabriek Bakker vof de Zeeuwse vis mijnen, de Zeeuwse Milieufedera tie en met steun van de NV Econo mische Impuls Zeeland, de provin cie Zeeland, de gemeente Reimers- waal, de stichting De Zeeuwse Tong en Wageningen Universiteit/LEI Wageningen. Uit hun midden is een kerngroep ge vormd onder voorzitterschap van oud-top ambtenaar en oud-ambas sadeur Ate Oostra. Daarmee was de eerste Blueport van Nederland een feit. Het idee is vervolgens vlot overge nomen door toenmalig minister Gerda Verburg die bij de officiële opening van De Zeeuwse Tong op 1 juni van dit jaar, het meteen al had over een nationale Blueport die wat haar betreft in Zeeland moet komen. Inmiddels wordt er door andere vissersplaatsen in Ne derland al aan dit idee van de mi nister getrokken. Foudraine, lid van de kerngroep, ziet Blueport Oosterschelde als een marktplaats van ideeën en ini tiatieven. In dat kader vallen ter men als open source netwerk, een klankbord en een verzamelplaats van ideeën. Foudraine, die ook als 'groeistra- teeg' in de markt staat: „We heb ben hier alles bij elkaar. Bedrijven die (schelpdier)producten leveren, toeleverende bedrijven, kenniscen tra, opleidingsinstituten en de fi nanciële sector. Dat is een model in de vorm van een diamant. Dat moet wel toegevoegde waarde op leveren. Juist op het snijvlak van die verschillende disciplines ont staan de mooiste ideeën." Als voor beeld noemt hij de bestrijding van de Japanse oester die in de Ooster schelde woekert. De schelpdieren branche wil die oesters weg heb ben omdat ze te veel eten voor an dere oesters en mosselen opeet. De Zeeuwse Milieufederatie is er ook niet zo blij mee dat die Japan se oester alles overwoekert, maar ze heeft dan weer moeite met het op grote schaal wegvissen van de Japanse oester. En de recreatiesec tor ziet het niet zitten dat langs al le Oosterscheldeoevers bordjes ko men te staan met daarop de waar schuwing dat je alleen met zwem- schoenen het water in kan omdat anders je voeten kapot gesneden worden. Drie partijen met verschil lende belangen, maar met hetzelf de doel voor ogen moeten daar uit kunnen komen, geeft Foudraine aan. Hij voegt er aan toe dat het plat form open staat voor iedere be langstellende of betrokkene. Een van de dingen die Blueport Ooster schelde zal doen, is op zoek naar de karakteristiek van de Ooster schelde en het gebied daar om heen. Nadenken over de karakteris tiek van het Oosterscheldegebied kan vervolgens weer meehelpen aan de profilering van het gebied en de producten die daar vandaan komen en een kwaliteitswaarmerk voor die producten. Economische Impuls Zeeland voert het secretariaat van Blue poort Zeeland, vanuit het voorma lige station Kruiningen/Yerseke. Het is mooi dat de Fries Ate Oostra nu voorzitter van de kern groep is. Hij zegt: „We hebben in dit gebied goud in handen en we kunnen er meer van maken. Reali seer je wat je in huis hebt en besef dat je daar redelijk uniek in bent." CENT - In de haven van Gent is in 2010 een record hoeveelheid goede ren overgeslagen, nadat 2009 de economische crisis behoorlijk hard had toegeslagen. De totale goede renoverslag is vorig jaar in vergelij king met 2009 met bijna één der de gegroeid tot 48 miljoen ton. De haven van Gent heeft daarmee het eerdere recordjaar 2008 achter zich gelaten met één miljoen ton extra overslag. De haven van Gent heeft meer dan andere havens in de nabije omgeving geprofiteerd van het her stel. Antwerpen zag de overslag groeien met 13 procent tot 178 mil joen ton. Zeebrugge won 11 pro cent en kwam op 49,8 miljoen ton uit. Rotterdam boekte ongeveer eenzelfde groeicijfer (plus 11,1 pro cent) en bleef de allergrootste in de regio met 430 miljoen ton. Het havenschap Zeeland Seaports - met de havens van Vlissingen en Terneuzen - zag de overslag stijgen van 28 miljoen ton in 2009 naar 33 miljoen ton in 2010. De groei heeft Gent vooral te dan ken aan de overslag van ruwe mi neralen en bouwmaterialen. Ook meststoffen, ertsen, producten van de metaalindustrie en vaste brand stoffen zijn toegenomen. In de min zaten landbouw- en voedings producten. Shoppen, chocola, romantiek, musea en nog veel meer...! Brugge is een echte ontdekking! Lieflijke klinkerstraatjes, prachtige kathedralen, historische gebouwen en romantische reien (grachten). Doe een stapje terug in de tijd en ervaar het gevoel van de Middeleeuwen. Verras uw geliefde met de be roemde Brugse bonbons of een Vlaams frietje, een boottochtje over de reien, een rit per koets door de stad en natuurlijk twee heerlijke romantische avonden! U verblijft in het luxe 4-sterren Apollo Art Hotel, net buiten het drukke centrum. En dat is wel lekker hoor... even rust na zo'n dag in de stad. Maarwatvoor stad! Als u de binnenstad ziet, begrijpt u waarom; het histo rische centrum is nog compleet intact. Naast de vele monu mentale panden kunt u ook bezoek brengen aan bierbrouwerij De Halve Maan, want zo'n Belgisch pintje moet je geproefd hebben. Of proeft u liever chocola in het chocolademuseum? Etalages van de winkeltjes nodigen u uit om heerlijke delicates sen te kopen of het bekend Brugse kant, modieuze kleding etc. Maar een dagje stad eindigt natuurlijk altijd op een verwarmd terrasje op de Grote Markt. Wie wil hier nou niet van die eerste zonnestraaltjes genieten dit voorjaar? Geniet van het leven en wordt ook verliefd op Brugge! Apollo Arthotel Brugge: U verblijft in het 4-sterren Apollo Arthotel Brugge. Dit hotel is rustig gelegen in een park op maar 5 autominuten van het centrum. Voor maar 7,00 kan het hotel een taxi regelen die u naar hartje centrum brengt! Na een dagje in het bruisende Brugge is het heerlijk om eersteven tot rust komen in de sauna om daarna ontspannen van het diner te genieten. Na afloop nog even een drankje in de bar of op het terras en u zult zalig slapen in uw luxe kamer! Naast lekker eten en slapen kunt u in dit hotel ook kunst bekijken. Door het hele hotel laten jonge kunstenaars u kennis maken met nieuwe ideeën, objecten, indrukken en nieuwe denkwijzen. Maar geniet vooral van de Belgische gastvrijheid. Zeker en vast datu nog eens terugkomt! inhoud: 2 x overnachting in een Classic Twin Kamer 2 x ontbijtbuffet lx3-gangendagmenu Kortingskaart voor Brugse bezienswaardigheden en musea Gebruik van sauna en fitness Adviesprijs 198,- LezersprijS 99,-" |an t/m 21 april en I nov t/m 31 dec 109,-* 22 ajrrll t/m 31 okt *prijs per persoon o.b.v. een 2-persoonskamer. Incl. toeristenbelasting. Voor 9,- per nacht kunt u uw auto parkeren bij het hotel. Geen reserveringskosten. Dit arrangement is geldig t/m 31 december 2011, m.u.v. Meer informatie en boeken Ga naar onze webwinkel of neem telefonisch contact op Marrea Hotelarrangementen op telefoonnummer 0571-277744. Marrea hoielarrangemer.ien www.pzc.nl/webwinkel categorie reizen (hotelovernachtingen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23