Een nieuwe machinist, maar hetzelfde Gouden munten omlijsten opening i8l zeeland Hoe bezuinig je 6,7 miljoen euro 'Waken voor werkdruk personeel' 1,5 procent extra lastenverhoging Bouwplan voor appartementen in Westkapelle donderdag 13 januari 2011 door Theo Ciele Door de bezuinigingen slinkt de personeelsforma tie van de gemeente Mid delburg de komende jaren met ruim tien procent. Van 410 voltijds arbeidsplaatsen (fte's) waren er al 9,5 in het vooruitzicht gesteld bij de eerste bezuinigingsronde en daar komen er nog eens 32,4 bij. Ondernemingsraad-voorzitter Jac- ky Nijssen is daar uiteraard niet blij mee, maar erkent dat inkrim ping onvermijdelijk is. „Er zitten ook een paar logische zaken bij. Sa menwerking tussen de gemeenten leidt tot meer efficiency en dat ver taalt zich in minder fte's." Nijssen is blij dat wethouder Johan Aal- berts gisteren de garantie gaf dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. „Wel moeten we waken voor de werkdruk. Daarom zouden we graag zien dat als de raad nieu we plannen goedkeurt ook geld be schikbaar stelt voor het bijbehoren de personeelsplaatje." Het college houdt vast aan een bezuiniging van 6,7 miljoen, hoewel de korting vanuit het Rijk meevalt. Nijssen: „Het personeel moet nu bloeden voor de tegenvallers die daar tegen over staan, zoals minder dividend vanuit Delta. Dat kan niet anders. Maar wat mij dan wel tegenvalt is dat de politiek weigert eigen projec ten te schrappen. Dat steekt wel." Gemeente Middelburg: bijna 42 vol tijds arbeidsplaatsen minder in 2015 Pas in laatste instantie mag aan hogere lasten voor bur gers en bedrijven gedacht worden, drukte de gemeenteraad eind vorig jaar het college van B en W op het hart. Desondanks stelt het college in de ombuigingsnota voor om die las ten te verhogen met 1,5 procent bo venop het inflatiepercentage. Vol gens het college groeien de lasten zo naar 'het Zeeuwse gemiddelde'. Daarnaast kondigt het college een aantal tariefsverhogingen 'in rela tie tot het profijtbeginsel' aan. Indirect zullen inwoners van de ge meente Middelburg de besparings operatie ook in hun portemonnee voelen. Verlaging van subsidies kan leiden tot duurdere kaartjes, verhoging contributies, hogere les gelden enzovoorts. Verder hoopt het college de inkomsten uit parke ren met twee ton te verhogen. Dat betekent hogere tarieven. Sommige burgers krijgen met nog een andere ombuigingsoperatïe te maken. Er moet ook nog een klein miljoen gevonden om het tekort op WMO-regelingen te dekken. Dit kan betekenen een eigen bijdrage voor aanpassingen voor bijvoor beeld vervoer en rolstoelen, indica tiestelling via Porthos (scheelt ge meente 2 ton) en soberder woning aanpassingen. Parkeeropbrengsten moeten twee ton per jaar groeien. Een greep uit de 170 voorgestel de maatregelen en de bedragen die in 2015 bespaard worden: - geen verse bloemen meer op stadskantoor: 5000 euro - minder gsm's voor ambtenaren: 25.000 euro; - zelf koffie halen aan de auto maat bij vergaderingen: 8.500 euro - minder abonnementen op vak bladen e.d.: 50.000 euro; - uitbesteden verzekeringen: 150.000 euro; - goedkopere relatiegeschenken: 1000 euro; - zemen ramen gemeentelijke ge bouwen beperken tot één keer per jaar: 7.000 euro; - korten op gemeenschappelijke regelingen zoals GGD: 570.000 eu ro; - reiskosten ambtenaren omlaag: 17.500 euro; - minder vaste krachten op kinder boerderij: 50.000 euro; - kunsteducatie en muziekonder wijs: 180.000 euro; - afschaffen schoolzwemmen: 200.000 euro; - minder geld voor wegenonder- houd: 100.000 euro; - besparen op onderhoud scho len: 62.000 euro; - verlagen bijdrage aan onderwijs- Het was gisteren pas send weer om de grootste bezuini gingsoperatie uit de historie van Middel burg te presenteren. Uit de donke re wolken klettert de regen neer op het stadskantoor. Wethouder Johan Aalberts, sinds 1 oktober in functie, presenteert binnen de langverwachte 'Ombui gingsnota 2012-2015' die zijn ge meente financieel op de rails moet houden. „Op 1 augustus ben ik als een soort stagiair bij mijn voor gangster Hannie Kool op een rij dende trein gestapt." De bezuinigingstrein kreeg twee maanden later machinist Aalberts op de bok, maar de bestemming bleef hetzelfde: in 2015 moet de ge meente 6,7 miljoen minder uitga ven dan in 2010. Dat is acht procent van het vrij be steedbare geld waarover de ge meente beschikt. Het rijschema werd eind vorig jaar door de ge meenteraad bepaald: eerst de eigen organisatie aanpakken, vervolgens naar subsidies kijken en pas in al lerlaatste instantie overgaan tot las tenverhoging voor de burgers. Een projectgroep kwam met een lijst van 212 voorstellen voor kleine re en grotere voorstellen. Samen goed voor negen miljoen euro aan besparingen. Daaruit maakte het college van bur gemeester en wethouders een se lectie van 170 voorstellen om tot de gewenste 6,7 miljoen te komen. De overige 41 staan in 'rood' in de nota. Als de gemeenteraad besluit om een bepaalde besparing niet uit te voeren, dan kunnen ze uit die rode lijst kiezen om hiervoor dekking te vinden. „Aan de 6,7 mil joen houden we vast", aldus Aal berts. De eindbestemming staat niet ter discussie. Veertig procent van die 6,7 miljoen wordt binnengehaald met het, zo als Aalberts omschrijft, 'snijden in eigen vlees'. Zo verdwijnen de ko mende jaren veertig arbeidsplaat sen. Soms door het schrappen van een taak, soms door efficiënter werken, intern en door samenwer king met de twee andere Walcher- se gemeenten. Onder dat eigen vlees rekent ma chinist Aalberts ook de mensen die, weliswaar betaald door de ge meente, bij de zogeheten gemeen schappelijke regelingen werken zo als de GGD. Niet alle bedragen zijn keihard. Het behalen van bezuinigingen is soms afhankelijk van partners zo als de buurgemeenten. Het college stelt dat de financiële effecten van de maatregelen voorzichtig zijn in geschat. Subsidieontvangers zullen door het snijden in de gemeentelij ke bijdrage 'een zetje' - lees: min der geld - krijgen om doelmatiger te gaan werken en op zoek te gaan naar andere bronnen van inkom sten. Op 18 april neemt de gemeenteraad een besluit over het besparingspakket. Daarvoor worden twee inspraakavon den gehouden: op 26 januari en 23 fe bruari. Voorafgaand aan de raadsverga dering van apri! behandelen de raads commissies de voorsteilen. begeleiding: 75.000 euro; - minder geld voor Zeeuwse Bibli otheek: 190.000 euro; - minder geld exploitatie schouw burg: 250.000 èuro; - officiële publicaties in verkorte vorm in de Faam: 30.000 euro; - afschrijftermijn parkeergarages verlengen tot 50 jaar: 83.000 euro; - teakhouten banken minder vaak schilderen: 4000 euro; - grafdelfmachine kan langer mee: 7.250 euro; - minder onderhoud openbaar groen: 157.000 euro. op www.middelburg.nl is het comple te besparingspakket na te lezen Tegenover meevaller staan ook tegenvallers Meevaller: Middelburg hield rekening met een korting van 5 miljoen euro op de bijdrage van het Rijk uit het gemeentefonds. Het wordt slechts 2 miljoen. Tegenvaller: Het dividend (uitkering aan de aandeelhouders) vanuit Delta loopt de komende jaren sterk terug: gerekend was op een dividend van 2,9 miljoen per jaar; de gemeente verwacht nu 2,3 miljoen in 2012 en 2013,1,7 miljoen in 2014 en 1,1 miljoen in 2015. Tegenvaller: de gemeente loopt allerlei financiële risico's. Om die te kunnen dekken is er een reserve, maar die is de afgelopen tijd aangetast. Die moet weer worden aangevuld om het 'weerstandsvermogen' naar het niveau van 'ruim voldoende' te tillen. Dit betekent dat er extra gereserveerd moet wor den: 141.000 euro in 2012, 445.000 euro in 2013, 831.000 euro in 2014 en 583.000 euro in 2015. Tegenvaller: een aantal onvermijdelijke posten zoals hogere kosten minimabe leid (mag van raad niet op gekort worden), tekort op parkeren (inkomsten in verleden te hoog ingeschat) zijn ingeschat op 1,7 miljoen euro. Tegenvaller: de post onvoorzien moet omhoog om wat financiële smeerolie te hebben voor het opvangen van incidentele uitgaven. door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Met de opening van de nieuwe Rabobank in Serooskerke werd gisteren de reor ganisatie van het kantorennetwerk op Walcheren afgerond. De bankkantoren in de kernen Veere en Oostkapelle sloten giste ren definitief de deuren. De betaal automaten en de sealbagautoma- ten blijven daar wel beschikbaar. Met de sluiting van de beide kanto ren en de opening in Serooskerke is het aantal vestigingen van de Ra bobank Walcheren-Noord-Beve- land in de gemeente Veere op vier gekomen; Westkapelle, Domburg, Zoutelande en Serooskerke. Burgemeester Rob van der Zwaag opende het nieuwe kantoor gister middag. Tijdens het open huis kon den belangstellenden tevens de gouden munten bekijken die in 1966 in de kern werden gevonden. Met deze vondst plaatste Seroos kerke zich destijds landelijk op de kaart. In de verschillende ruimtes in het bankkantoor is de spraakmakende vondst gevat in bëelden op fotobe- hang. Gemeentearchivaris Peter Blom en Rabobankmedewerker en amateur-historicus F. van den Driest gaven tijdens het open huis toelichting op de muntenvondst. Zij leverden ook de beelden aan die op het fotobehang zijn te zien. Het behang geeft een sfeerimpres sie uit de tijd van de vondst. De oude muntjes worden bewonderd. foto Ruben Oreel westkapelle - Projectontwikke laar Van Garderen en Dekker wil zo snel mogelijk beginnen met de bouw van een complex van veer tien woonappartementen aan het Abraham Caland Plein in Westka pelle. Dat past in het bestemmings plan dat de gemeente voor Westka pelle in procedure heeft. Er leven in Westkapelle wel bezwaren te gen de hoogte van het gebouw: elf meter. Volgens B en W is dat een maximum-hoogte die ook voor an dere gebouwen in het dorp geldt. Zodra het bestemmingsplan is vast gesteld, en eventuele bezwaarpro cedures geen roet in het eten gooien, vraagt de projectontwikke laar de bouwvergunning aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18