mie 113 Eén postbezorger minder Vaker hennep voor koe Portugal niet veilig ondanks obligaties OVERNAME Sandd en SelektMail hebben samen 16 procent van markt in handen Nomadentent op Vakantiebeurs 'Diamanthandel knoeit met certificaten' China weert Duits ei en varkensvlees Albert Heijn opent winkel in België Boete Lidl België voor misleiding klanten Industriële productie eurozone stijgt KPN stopt met telefooncellen Sms-spammer krijgt boete van Opta donderdag 13 januari 2011 Sandd neemt concurrent SelektMail over. SelektMail deed te weinig post om rendabel te kunnen zijn, zegt de directie. Sandd neemt minimaal 80 pro cent van de medewerkers van SelektMail over. door Jan Trommelen DEN HAAG - Binnen drie maanden zijn de postbezorgers met de gele jassen uit het straatbeeld verdwe nen. Er gaat een streep door de naam SelektMail en het personeel en 230 miljoen poststukken verhui zen naar Sandd. De Nederlandse Mededingingsau toriteit moet nog goedkeuring ver lenen voorde deal. De overname prijs is niet bekendgemaakt. Selekt Mail heeft 9000 bezorgers en 250 mensen vast personeel, en bezorgt 230 miljoen stuks post. Sandd telt 13.000 bezorgers en heeft een jaar volume van 450 miljoen stuks. Sa men hebben de twee een markt aandeel van 16 procent, de overige 84 procent zit bij TNT. Gert-Jan Morsink, directeur van Sandd, spreekt van 'een schitte rende dag'. Voor de consument verandert er wat hem betreft wei nig. De SelektMail-post gaat straks mee in de tas van de Sandd-bezor- ger, dat is alles. De plotselinge groei is geen reden om meer dan twee keer per week te bezorgen. „Dat blijft onbetaalbaar." Begin de cember kreeg Morsink een tele foontje van een Duitser om eens te komen praten. Gisteren kwam de deal rond. Roland van Schijndel, pas een jaar geleden aangesteld als managing di rector van SelektMail: „We doen te weinig post om rendabel een lan delijk netwerk te onderhouden. En de vooruitzichten zijn niet goed in de Nederlandse post markt." Dus heeft moederconcern Deutsche Post na jarenlange mil- joenenverliezen eieren voor zijn geld gekozen. Sandd geeft geen baangarantie voor de vaste mede werkers en bezorgers van Selekt Mail. Morsink denkt minimaal 80 procent van hen over te nemen. Het verloop onder postbezorgers is zo hoog dat zij hun werk niet onvrijwillig zullen kwijtraken. Sinds de totale liberalisering in april 2009 is een keiharde prijzen slag uitgebroken op de postmarkt, waardoor die in een complete chaos is veranderd. Als SelektMail verdwijnt, is de kans groter dat de huidige dumptarieven normalise- UTRECHT - Bezoekers verdringen zich woensdag op de Vakantiebeurs in Utrecht rond een zoge naamde Yurt, een traditionele tentsoort die wordt gebruikt voor bewoning door rondtrekken de nomaden met schapen, geiten, kamelen en/of paarden, die leven in de koude droge steppege bieden van Centraal-Azië De Jaarbeurs staat deze week weer in het teken van de Vakantiebeurs. foto Marcel Antonisse/ ANP ANTWERPEN - Het systeem tegen il legale diamanten werkt niet too procent. Er is mogelijk voor miljoe nen euro's aan Braziliaanse steen tjes naar Antwerpen gesmokkeld met vervalste certificaten van her komst. Dat meldde de Vlaamse krant De Tijd gisteren. De Antwerpse justi tie beschuldigt twee belangrijke diamantairs in de stad van verval sing, witwassen, belastingfraude en het vormen van een criminele organisatie. Het totale fraudebe drag zou 22 miljoen euro zijn. De Antwerpse diamantsector ver wijst al jaren naar de zogenoemde Kimberley-certificaten als bewijs dat de handel in illegale diaman ten voorgoed verleden tijd zou zijn. Het internationale contro lesysteem met de certificaten be staat sinds 2002 en is ontwikkeld door de Verenigde Naties. PEKING China stopt met de import van eie ren en varkensvlees uit Duitsland. De vrees bestaat dat de producten te veel dioxine bevatten. Ook pro ducten uit Duitsland waarin ei of varkensvlees is verwerkt zijn niet welkom. Dat meldde de Chinese toezichthouder op voedselveilig heid. De ban geldt per 11 januari. In 2010 ging zo'n 1 procent van de Duitse vleesexport naar China. BRASSCHAAT De eerste Belgische Albert Heijn opent in maart van dit jaar in Bras- schaat, heeft Ahold gisateren be kendgemaakt. De nieuwe winkel staat onder leiding van de onderne mersfamilie Van Ende en zal als franchisewinkel geëxploiteerd wor den. Albert Heijn gaat de zaak van uit zijn bestaande distributiecen trum in Tilburg belever-en. BRUGGE De rechtbank in Gent heeft super marktketen Lidl gisteren veroor deeld tot een boete van 27.500 euro voor misleidende reclame. Lidl deed producten in de reclame, zon der dat er voldoende voorraad was voor de klanten. De super was on langs veroordeeld tot een boete van 35.000 euro, omdat Lidl test resultaten van de consumentenor ganisatie Test-Aankoop misbruikte. LUXEMBURG De industriële productie in de lan den van de eurozone is in novem ber ten opzichte van oktober met 1,2 procent toegenomen. Dit maak te het Europese statistiekbureau Eu- rostat gisteren bekend. Ten opzich te van november 2009 was de stij ging 7,4 procent. In Estland steeg de productie op jaarbasis het sterkst, met meer dan 35 procent. DEN HAAG KPN stopt met het exploiteren van openbare telefooncellen, meldde het bedrijf gisteren. De telefooncel verdwijnt niet helemaal. In enkele gemeenten komen nieuwe cellen met reclame, aldus KPN. Verder zal het bedrijf RBL Telecom ongeveer 250 van de huidige cellen overne men. Nu staan er nog bijna dui zend cellen. Op veel cellen leed KPN de laatste jaren verlies. DEN HAAG Toezichthouder Opta heeft sms-be- drijf SD&P voor in totaal 550.000 euro aan boetes opgelegd voor het sturen van ongevraagde sms-be- richten a 1,50 euro. Het is verboden commerciële sms'jes te versturen zonder toestemming van de ont vanger. Bovendien was het niet mo gelijk de dienst op te zeggen. SD&P is in beroep gegaan. VEGHEL - Het aantal melkveehou ders dat vezelhennep voert aan de koeien neemt snel toe. Twee jaar geleden begon diervoer- producent en zaadleverancier Agrifirm met een proefproject bij acht Brabantse boeren. Dit jaar ko men er dertig veehouders bij, al dus Agrifirm. Boeren kiezen voor vezelhennep veelal uit economisch oogpunt. De plant groeit tot 4,5 centimeter per dag en kan in augustus al worden geoogst. Beregening, bemesting en gewasbescherming zijn niet nodig. Vezelhennep is onvergelijkbaar met de hennepvariant die in de coffeeshop ligt. Vezelhennep bevat maximaal 0,2 procent THC, de werkzame stof van de drug cannabis. De algeme ne Inspectiedienst controleert dat bij telers. Behalve de financiële besparing zou de hennep ook gezond zijn voor koeien. BRUSSEL - Het kan nog steeds dat Portugal moet aankloppen bij het Europese noodfonds, dat vorig jaar in het leven werd geroepen voor zwakkere eurolanden. Het land slaagde er gisteren in meer dan een t miljard euro op te halen op de kapitaalmarkt, maar daar mee is de kou niet uit de lucht. Investeerders meldden zich mas saal voor twee Portugese staatsle ningen. Omdat het vertrouwen in de Portugese financiën niet al te groot is, kijkt de overheid wel te gen forse rentelasten aan. Analis ten betwijfelen of Portugal die op termijn kan opbrengen. Het land zit nog steeds in een recessie en het overheidstekort is voorlopig nog niet weggewerkt. Als het aan de Europese Commis sie ligt, besluiten de EU-leiders. snel tot een forse verhoging van het Europese noodfonds, liet com missievoorzitter José Manuel Bar- roso gisteren weten. Barroso be streed dat hij daarmee de indruk wekt rekening te houden met een beroep op het fonds door Portugal of Spanje, en zo de positie van die landen op de geldmarkt juist ver zwakt. De Commissie wil ook dat de regels van het huidige fonds worden versoepeld. Eerder riepen het IMF en de Euro pese Centrale Bank al op het fonds te verhogen. Maar Neder land, Duitsland en Frankrijk voe len er niets voor. Volgens minister van Financiën Jan Kees de lager zit er genoeg geld in het fonds, dat nu een omvang heeft van 700 miljard euro. Daarvan bestaat 440 miljard uit garanties van de eurolanden. Het IMF steekt er 250 miljard in en de Europese Commissie 60 mil jard. Tot nog toe heeft alleen Ier land er een beroep op gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13