iololie- en gaswinning nieuwsredactie@wegener.nl In Schoonebeek stroomt het zwarte goud weer De Nederlandse Aardolie Maatschappij kan dankzij nieuwe technieken veel meer olie en gas uit de bodem halen dan verwacht. Kleine velden zijn makkelijker te ontginnen. En het gas onder Slochteren en de olie van Schoonebeek zijn nog lang niet op. donderdag 13 januari 2011 door Joep Trommelen Sinds eind december bor relt de eerste olie weer om hoog in Schoonebeek, het Drentse dorp waar tussen 1948 en 1996 250 miljoen vaten olie van 159 liter met ja-knikkers omhoog werden gepompt. Offici eel gaat de hernieuwde oliewin ning pas 24 januari van start, als minister van Economische Zaken Maxime Verhagen naar Schoone beek komt. De NAM wil de komende vijfen twintig jaar nog eens 100 tot 120 miljoen vaten uit de Drentse bo dem halen. Dat is genoeg om de oliedorst van de wereld één dag te stillen. Nederland zou er honderd dagen mee vooruit kunnen. Daar na is er nog maar amper een derde van alle olie in het Schoonebeeker veld gehaald. Wellicht dat nog nieuwere technieken en een nog hogere olieprijs het mogelijk ma ken om ook de rest nog eens te 'oogsten'. De 450 ja-knikkers van weleer zijn aan Venezuela verkocht. Anno 20tt gebruikt de Nederlandse Aard olie Maatschappij stoom (300 gra den Celsius) om de stroperige olie vloeibaar te maken voordat veertig moderne pompen hem omhoog halen. Onder Schoonebeek zit de olie in een poreuze zandsteenlaag met een dikte van 10 tot 35 meter, op een diepte van 600 tot 900 me ter. De hete stoom moet de dikke olie die aan de zandkorrels kleeft weer zó vloeibaar maken dat hij omhoog te pompen is. Naast de rioolwaterzuivering in Emmen is een fabriek voor ultrapuur water gebouwd. Dat water wordt in een warmtekrachtcentrale iri stoom veranderd, waarbij ook nog stroom wordt opgewekt. Na ge bruik in het olieveld wordt het wa ter in lege Twentse gasvelden ge pompt. In 1996 stopte de NAM met de oliewinning in Schoonebeek toen de olieprijs ro dollar per vat was; het werd te duur om de olie die steeds stroperiger werd te winnen. Maar nu een vat rond 90 dollar kost, loont dat weer. Het is een wereldwijd fenomeen: dure olie betekent dat dure tech nieken lonend worden. Dat houdt ook risico's in, zoals in het voor jaar van 2010 bleek in de Golf van Mexico, waar BP met nieuwe tech nieken boort. Het olielek dat ont stond bleek haast niet te stelpen. Daar lijken de Schoonebeekers niet bang voor, al installeerde de NAM in het dorp wel een ijsbaan om de 4900 bewoners te compen seren voor de herrie die boorto rens en vrachtverkeer maken en de leidingen die het landschap ont sieren. Ook mochten de bewoners meepraten over de kleur die de rs meter hoge oliepompen krijgen. De 'nieuwe olie' (200 graden heet) gaat via een pijpleiding naar de B P-raffinaderij in het Duitse Lin- gen, 58 kilometer verderop. Het is tegenwoordig mogelijk om 'met een bochtje' te boren. Vroe ger boorde de NAM alleen kaars recht naar beneden. Maar nu kan men zelfs horizontaal door een steenlaag boren en veel meer olie bereiken dan vroeger. Er zijn zo minder putten nodig (25 om stoom te injecteren en 44 om olie op te pompen), wat scheelt in kos ten en milieuschade. Nederland leunt zwaar op gasbel Slochteren De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) zoekt en exploi teert gas- en olievoorraden binnen Nederland en het Nederlandse deel van het Continentaal Plat. Shell vond in 1943 een olieveld bij Schoonebeek. In 1947 richtten Shell en Esso de NAM op om sa men in Nederland naar olie te gaan speuren. Er wordt naast olie ook aardgas gevonden. De verkoop van het in 1959 aange boorde Slochterengas levert veel geld op. De opbrengst was altijd af hankelijk van de olieprijs, waar de gasprijs aan gekoppeld was. Olie prijzen fluctueren sterk. De Nederlandse overheid krijgt een groot deel van de gasopbreng sten. Volgens het Centraal Planbu reau heeft de staat tussen 1970 en 2008 wel 201 miljard euro ver diend aan het aardgas. De Nederlandse verzorgingsstaat is voor een groot deel gebouwd op deze aardgasbaten. Met het oog op de vergrijzing is het goed nieuws voor de Nederlandse staat dat de NAM verwacht nog vijftig jaar gas te kunnen winnen. In 1963 dacht de Nederlandse re gering dat kernenergie andere energiebronnen zou verdringen. Daarom werd besloten het Slochte rengas sneller te exporteren. Maar de weerstand tegen kernener gie groeide en de NAM ging op zoek naar andere (kleinere) olie- en gasvelden, zodat Slochteren minder snel op zou raken. Er wer den tientallen nieuwe velden ge vonden. Kleine foto: een ja-knikker bij Schoonebeek waarmee tot 1996 olie werd ge wonnen. foto'ANP Grote foto: een gasboortoren bij Slochteren. foto Karei Zwaneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10