Zzp wordt pro 261 zeeland Hy£! 'Ik heb een goed idee. 50.000! Droomstart voor CDA in campagne Rokerscafés in Zeeland verklikt op website CAN Bijna 10 procent van de beroepsbevolking bestaat uit zelfstandigen zonder personeel (zzp). Een eigen bedrijf, dat betekende altijd: geen sociale zekerheid. Dat is veranderd. Vlaketunnel nacht gestremd voor metingen woensdag 12 januari 2011 sluiskil - Het is de droom van ie dere politicus. Zoveel belangstel ling dat er stoelen moeten worden bijgesleept en dat zelfs de lijsttrek ker daarbij een handje moet toeste ken. Het overkwam gisteren het CDA bij het begin van de campagne voor de Statenverkiezingen. Zo'n zestig belangstellenden bevolkten het zaaltje van 't Meulegat in Sluis kil. Wie dacht dat verkiezingsbij eenkomsten hopeloos twintigste eeuw zijn, kreeg zijn ongelijk. Twitter, Hyves en Facebook mo gen tot de moderne strijdmetho- den in een verkiezingscampagne behoren, het CDA liet zien dat be proefde middelen nog steeds wer ken. CDA-ballons, CDA-vlaggetjes, CDA-banieren, CDA-notitieblocs, opvouwbare CDA-frisbees en CDA-snoepjes. Niemand kan ach teraf zeggen dat hij per ongeluk in de verkeerde zaal is beland. De meeste bezoekers hoeven trou wens niet meer met al die spiegel tjes en kraaltjes te worden verleid om op het CDA te stemmen. Het zijn trouwe leden van de partij. „Maar ik zag toch ook een paar nieuwe gezichten", verzekert num mer 2 op de lijst, Kees van Beve- ren. Het klinkt hoopvol. Lijsttrekker Patricia de Milliano straalt zelfvertrouwen uit. Krimp is het thema van de bijeenkomst en die krimp, meent De Milliano, biedt kansen. De inleiders Arnold Schelfhout (ziekenhuisbestuur der), Leen van Leersum (werkge versvertegenwoordiger), Henk Zielstra (pabo-directeur) en Ad Koppejan (CDA-Kamerlid) onder strepen dat. middelburg - In het Vlissingse res taurant Small Talk en in Jeromme- ke te Domburg wordt openlijk ge rookt. Dat staat te lezen op de web site van actiegroep tegen roken Clean Air Nederland (CAN), die sinds gisteren namen publiceert van cafés en restaurants die het rookverbod negeren. Volgens een woordvoerder regent het de laatste tijd klachten van ho- recabezoekers bij CAN. „Het gaat dan om meldingen over grote res taurantketens. Maar ook om grote discotheken." Over Small Talk wordt gemeld dat de asbakken (sinds het rookverbod) al jaren lang gewoon op tafel staan. 'Wij zijn na het voorgerecht wegge gaan.' In Jerommeke wordt volop gerookt. 'Toen ik de eigenaar erop aansprak 'goh... ik wist niet dat dat weer mocht?' Kreeg ik al mompe lend een ontwijkend antwoord en liep hij weg... De rook (behoorlijk aanwezig) is behoorlijk storend en we zijn dan ook weggegaan.' CAN zegt, niet-rokers service te willen bieden door te vertellen waar ze wel en niet naar toe moe ten. Red de Kleine Horeca, een or ganisatie die tegen het rookverbod is, noemt de actie van Clean Air Nederland een achterhoedege vecht. ZELFSTANDIGEN ZONDER PERSONEEL door Ondine van der Vleuten Eigen baas zijn, maar mét de sociale zekerheid van ie mand die in loondienst werkt: doorbetaling bij ziekte of arbeidsongeschiktheid, voordelige pensioenopbouw en recht op WW. Dat is mogelijk met de zzp-pro-constructie van de Zwaartekrachtgroep in Goes. De Zwaartekrachtgroep is een ad- vies- en coachingbureau voor (star tende) ondernemers, dat ook ad ministratieve diensten verleent. „Vier jaar geleden werd ik bena derd door iemand die mij als zzp' er wilde inhuren", vertelt Edwin Advocaat, één van de drie directeu ren van Zwaartekracht. „Toen heb ik eens op een rijtje gezet waar je dan allemaal tegenaan loopt." Dat was nogal wat. „Iemand die in loondienst werkt, heeft recht op WW en doorbetaling bij ziekte. Een zzp'er niet. Die kan ervoor kie zen een dure arbeidsongeschikt heidsverzekering af te sluiten, die bij ziekte vaak pas uitbetaalt na een wachttijd van maanden." Zwaartekracht heeft voor zijn zzp-pro's een regeling getroffen met De Amersfoortse Verzekerin gen en het Sociaal Fonds Zelfstan digen. „De Amersfoortse biedt een betaalbare ziekteverzuimverzeke ring die na twee jaar afloopt en desgewenst direct uitkeert bij ziek te: daarna valt de zzp'er onder het sociaal stelsel van uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid." Om dit en het recht op WW te verankeren, wordt voor elke zzp'er bij Zwaartekracht een BV opge richt. De zzp'er is in die construc tie eigenaar (en dus werkgever) zo wel als werknemer. „Hij is in feite in loondienst bij 'zichzelf Dat maakt het wel ingewikkeld, want een werkgever heeft plichten te genover de werknemer. Bij ziekte van een werknemer moet de werk gever volgens de Wet Poortwach ter alles doen om te zorgen dat zijn werknemer weer aan de slag kan. Er moet dossieropbouw zijn, een reïntegratieplan worden opge steld. Daarvoor hebben wij het So ciaal Fonds Zelfstandigen ingescha keld. Dat neemt in de zzp-pro-con- structie de taken op zich die nor maal gesproken voor rekening van de werkgever zouden komen, zo als het inschakelen van de Arbo- dienst." De Belastingdienst stelde een aan tal aanvullende voorwaarden. „De gezagsverhouding tussen een op drachtgever en een zzp'er is an ders dan tussen een opdrachtgever en personeel in loondienst. De Be lasting dienst eiste dat er een onaf hankelijke klachtencommissie werd opgericht, waarbij opdracht gevers kunnen klagen over inge huurde zzp'ers. Net zoals ze tegen hun andere werknemers kunnen zeggen: dit heb je niet goed ge daan." Zzp'ers hebben een Verklaring Ar- beids Relatie nodig om aan te to nen dat ze zelfstandig ondernemer zijn. „Je krijgt zo'n verklaring al leen als je minimaal drie opdracht gevers hebt. Achteraf controleert de Belastingdienst of dat klopt. Maar het kan gebeuren dat je maar één of twee opdrachtgevers hebt gehad. In zo'n geval wordt de zzp' er alsnog als werknemer aange merkt en moeten er sociale pre mies worden afdragen. Dat kan flink in de papieren lopen. De zzp-pro-constructie is al een garan tie voor het zelfstandig onderne merschap. Zo'n Verklaring Ar- beids Relatie is niet meer nodig. Daarmee sluit je het risico van claims achteraf uit." Overigens biedt de constructie ook voor de Belastingdienst winst: „Zzp'ers dragen normaal gespro ken geen werknemerspremies af Een zzp-pro doet dat wel." En het voordeel voor Zwaarte kracht? „Wij ontvangen een maan delijkse fee. Maar daarvoor nemen wij onze zzp-pro wel alles uit han den. Hij hoeft alleen nog maar te doen waar hij goed in is." www.zwaartekracht.com www.kvk.nl/zzp schore - Rijkswaterstaat instal leert en controleert de meetpris- ma's in de Vlaketunnel donderdag avond tot vrijdagochtend. Hiervoor wordt de rijstrook voor het verkeer in de richting van Vlis- singen afgesloten van 21.00 tot 01.00 uur. En de rijstrook voor het verkeer in de richting van Bergen op Zoom wordt tussen 01.00 en 04.30 uur afgesloten. Het verkeer wordt tijdens de afsluitingen tus sen de afrit Yerseke (33) en 's Gra venpolder (35) omgeleid via de N289. Gele borden geven de omlei dingroute aan. Bij slechte weersomstandigheden gaat dit werk niet door. Meld uw idee aan via www.DELTAZeelandFonds.nl De 45-jarige Terneuzenaar Kees Ammerlaan is de eerste deelnemer in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66