'Roofvogel is adellijk dier dat Korting op gemeente valt mee Geen steun verhoging grondprijs voor hoge°am College schrijft aanbevelingen voor plekken Zeeland aanpassing van de kampeernota 22 In i960 werd op Schouwen-Duiveland begonnen met het noteren van vogelgegevens. In 1985 volgde een onderzoek naar de stand van roofvogels en uilen op het eiland. woensdag 12 januari 2011 ONDERZOEK door Melita Lanting ZIERIKZEE - De bezuinigingen die het Rijk oplegt aan de gemeenten lijken in eerste instantie mee te val len. Dat blijkt uit bestudering van financiële berichten van het Rijk. Er is geen sprake van daling van de rijksuitkering, maar van een kleine groei. Toch is wethouder Ad Verseput van financiën niet van plan om de aangekondigde be zuinigingen van vijf miljoen euro bij te stellen. „Het was voor ons enigszins verrassend", zegt hij „Maar als je verder kijkt, blijken er nog veel onzekerheden te zijn." Zo ligt er in het gemeentehuis nog een aardige lijst met dure plannen, zoals bijvoorbeeld een nieuw zwembad en het masterplan Brui- nisse. Ook de dividend-uitkering van Delta zal minder worden en de inflatie zal hoger zijn dan waar de gemeente mee heeft gerekend. Daarnaast start de gemeenteraad binnenkort een discussie over toe komst van het eiland (de strategi sche visie). Mogelijk dat daaruit nog plannen naar voren komen waar ook geld voor opzij gezet moet worden. Al deze factoren maakt het voor Verseput te onze ker om nu al de vlag uit te hangen. „Het signaal is hoopgevend, maar in het voorjaar als het Rijk met nieuwe berichten komt verwach ten we wat meer duidelijkheid." ZIERIKZEE - De verhoging van de grondprijs in het Business Park in Zierikzee kan niet rekenen op vol doende steun vanuit de raad. On der meer de collegepartners LSD, WD en SGP hebben moeite met de prijsverhoging van 50 procent. Een verhoging die volgens Dick Meulblok van de WD 'nogal am bitieus' is. Fracties herinnerden de wethouder er aan dat op zichtloca- ties in Goes of Terneuzen aanzien lijk lagere tarieven gelden. Volgens wethouder Ad Verseput zijn die ta rieven niet vergelijkbaar, omdat het bij het Business Park om kan toren gaat en niet om bij voor beeld een autoshowroom. MEEST GELEZEN 1Verkeerssituatie verandert (foto) 2. Geen strengere regels voor trucks 3. Beuzebank komt opgeknapt terug TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Piet Kleemans Het eerste ochtend licht is het mooiste. Dan tonen roofvo gels zich in al hun macht en pracht. „En dan maak je de mooiste fo to's", weet Rinus van 't Hof (59) uit Nieuwerkerk. Na vijftig jaar in ventariseren van vogels stopt Van 't Hof als coördinator van de Roof vogel- en kerkuilenwerkgroep Schouwen-Duiveland. De liefde voor roofvogel en kerkuil blijft bij de Nieuwerkerker. Het was de in vogelaarskringen alom bekende meester Vijverberg die met zijn dia's over de natuur bij de toen 9-jarige Van 't Hof de lief de voor de natuur aanwakkerde. De fietstochten samen met pa Van 't Hof over Schouwen-Duiveland deden de rest. Vogeltellingen in het Dijkwater bij Sirjansland de den zijn voorliefde voor roofvogels en uilen ontwaken. Op 't Hof praat er beeldend en met liefde over, beschrijft de gratie van de vlucht en het imponerende uiter lijk van de gevleugelde dieren. „Roofvogels zijn heel bijzonder. Het zijn adellijke dieren. Dieren die macht en kracht uitstralen." TERNEUZEN - De politie Zeeland en de brandweer Terneuzen lanceren vandaag het 'Rope Rescue Team' met een demonstratie in de water toren van Axel. Het team verricht reddingen op hoogtes of in dieptes. Het Zeeuw se team is het vierde in Nederland en is in de gehele provincie inzet baar. Zestien personen, acht van de brandweer en acht van de poli tie, zijn getraind en gecertificeerd voor dit speciale werk. Het Rope Rescue Team voert voor al reddingen uit met behulp van lij nen. Er kan bijvoorbeeld een be roep op de hulpverleners worden gedaan bij calamiteiten met hijs kranen en in hoge gebouwen. Op Schouwen-Duiveland komen meerdere soorten roofvogels voor. Van 't Hof legt uit dat naarmate de - grotendeels na de watersnood ramp van 1953 aangeplante - bos sen ouder worden, zich er steeds meer roofvogels vestigen. „Die wil len hoge volle bomen om in te nes telen." De kerkuil is een verhaal apart. De modernisering van de landbouw na de ramp zorgde in combinatie pret herverkaveling voor een terug gang. Van 't Hof: „Vroeger hadden boerenschuren standaard invlieg- openingen. Kerkuilen nestelden in die schuren en haalden er ook hun voedsel. Zo bleef je graan zon der ongedierte." De kerkuil spreekt met zijn statige voorko men en ondoorgrondelijke blik tot de verbeelding. „Ik vind het een fn 1970 broedde de blauwe kie- kendief nog op Schouwen-Duive land. Anno 2011 broedt deze roof vogel niet meer op het eiland. Ook het aantal broedsels van on der anderen sperwer, torenvalk en bruine kiekendief daalt gestadig. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De nota kamperen van de gemeente Schouwen-Duive land wordt op onderdelen aange past. Zo krijgen ondernemers op sommige punten wat meer ruimte en worden al te dwingende regel tjes afgeschaft. Na een evaluatie door de gemeen teraad en gesprekken met branche verenigingen en ondernemers heeft het college van B en W een nota met aanbevelingen gemaakt die binnenkort door de gemeente raadsleden wordt besproken. Een uitdrukkelijke wens van de ge meenteraad - het bouwvergun- van de mooiste roofvogels. Het is een echt nachtdier. Hij heeft iets schimachtigs, iets mysterieus." Anno 2011 gaat het op Schou wen-Duiveland goed met de kerk uil, maar dat is wel anders ge weest. In 1987 waren er welgeteld nul broedparen op het eiland. Daarom is dat jaar op initiatief van Van't Hof begonnen met het plaat sen van nestkasten. Dat wierp vruchten af Langzaam maar zeker groeide het aantal broedgevallen tot ruim 20. Een mooi succesjes, vindt Van 't Hof De koude winter van 2009 zorgde voor een daling naar r6 broedparen. Van 't Hof „Een strenge winter met veel sneeuw is altijd lastig voor roofvo gels. Een aantal van hen voedt zich met ongedierte en als er veel sneeuw ligt, zijn die onder de In roofvogels wordt - illegaal - ge handeld. Door de Harry Potter- films steeg de vraag naar uilen. Met het plaatsen van nestkasten wordt geprobeerd de populatie van roofvogels op Schouwen-Duive land op te krikken. ningvrij mogen plaatsen van staca ravans tot een oppervlakte van 75 vierkante meter - wordt door het college niet gehonoreerd. De mo tie van het CDA hierover die in 2009 was aangenomen legt het col lege naast zich neer. Caravans tot 55 vierkante meter kunnen straks wel gebouwd wor den zonder een vergunning, maar grotere niet. „We hebben afgespro ken dat we snellere procedures gaan draaien en dat mensen dan niet anderhalf jaar op een bouw vergunning moeten wachten", zegt wethouder Ad Verseput. Als alles vergunningvrij neergezet zou mogen worden kan de ge- sneeuwlaag onzichtbaar voor de vogels. In vijftig jaar vogels inven tariseren heeft Van 't Hof - letter lijk - heel wat voorbij zien komen. Hij constateert met spijt dat veld- uil en blauwe kiekendief niet meer broeden op Schouwen-Duiveland en dat als er niet snel ingegrepen wordt de steenuil hetzelfde lot be schoren lijkt. „De steenuil is bijna uitgestorven op Schuwen-Duive- land. Ik wil alles op alles zetten om het aantal broedparen weer op te krikken." Zeldzame vogels kruisten even eens het pad van de Nieuwerkerk- se vogelfan. Hij herinnert zich nog levendig het bezoek van een wes- pendief aan Schuddebeurs. De toen gemaakte krantenfoto kreeg een mooi plekje in de verzameling van Van 't Hof Het afscheid van het coördinator schap van de roofvogelwerkgroep is een bewuste keuze. „Het kost heel veel tijd en het is best zwaar. Ik hoop dat er een goede opvolger komt." Het afscheid heeft de liefde voor de natuur absoluut niet ge doofd. Amateur-fotograaf Van 't Hof gaat zich specialiseren in na tuurfotografie. „Mijn mooiste fo to? Die moet nog komen. Het kan altijd beter." meente alleen achteraf controleren of de camping voldoet aan de brand- en kwaliteitseisen en dat wil het college niet. Om eigenaren van niet-reguliere campings (zoals mini-campings) tegemoet te ko men wil het college af van de strik te scheiding tussen reguliere en niet-reguliere campings. Zo kun nen op alle niet-reguliere terrei nen permanente plaatsen worden gemaakt. Nu kan dat slechts op een deel van de terreinen, een erfe nis van de voormalige gemeenten. Het probleem is dat de gemeente hier niet alleen over gaat. De pro vincie Zeeland moet daarvoor het Omgevingsplan wijzigen. Onder meer dankzij het plaatsen van nestkasten is de populatie van kerkui- De buizerd heeft zijn draai gevonden op Schouwen-Duiveland. len gegroeid. foto Gerard Janse foto Dirk-Jan Gjeltema Verschuiving in soorten roofvogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62