241 zeeland Coby Louwerse wil graag kapitein van Vieze vogels worden bij De Mikke schoongemaakt met geheim middeü Veel belangstelling voor voormalig Zweedse Rode Kruisziekenhuis VOGEL- EN ZOOGDIERENOPVANG DE MIKKE Wassen knobbelzwaan duurt bijna twee uur Kapelle hanteert mildste vorm van handhaving woensdag 12 januari 2011 WEMELDINGE - Het Kapelse college van B&W gaat permanente bewo ning van recreatievilla's in Oester baai bij Wemeldinge uitsluitend met aanschrijvingen handhaven. Het inzetten van Bijzondere Op sporingsambtenaren, zoals giste ren gemeld, vindt het college een te zwaar middel, zeker omdat de gemeente liever helemaal niet zou handhaven. Ze is daartoe gedwon gen door een uitspraak op een be zwaar van de Vereniging van Eige naren. Wethouder Jon Herselman: „We schrijven mensen aan van wie de gedoogbeschikking afloopt of wie ooit zo'ri beschikking is ge weigerd. Het is de mildste vorm van handhaving." VIDEO'S Op het YouTube-kanaal van de PZC staan talloze video's over uiteenlo pende onderwerpen: pzc.nl/video. BLOGS Verschillende PZC-redacteuren hou den een weblog bij. Ook die zijn te vinden via www.pzc.nl door Emile Caion Coby Louwerse zou graag eens de kapitein wassen die verant woordelijk is voor de aanvaring op het Noordzeekanaal waardoor vele vo gels besmeurd zijn geraakt met olie. Terwijl ze dat gisteren zei, keek ze op een manier waaruit dui delijk blijkt dat die wasbeurt niet echt zachtzinnig zal zijn. Louwerse vindt het vreselijk dat door onachtzaamheid van die kapi tein vele vogels ernstig besmeurd zijn geraakt met olie. Stookolie, ver duidelijkte ze en vertelde dat dat de ergste vorm van olievervuiling is voor vogels. Samen met mede werkers en vrijwilligers van de vo gel - en zoogdierenopvang De Mik= ke in Middelburg was ze gistermid dag en -avond druk bezig om vo gels van olie te ontdoen. Ook van daag gaan ze door met het schoon maken van de dieren. Als eerste werd gistermiddag een knobbelzwaan onder handen geno men. Het dier was samen met één andere zwaan, acht ganzen en vier meerkoeten zaterdagochtend van uit Amsterdam opgehaald omdat De Mikke nog ruimte had voor ge vleugelde olieslachtoffers. De Mid delburgse opvang is als één van de vijf kustasielen in Nederland gespe cialiseerd in het behandelen van olievogels. De knobbelzwaan werd eerst in een 'voorbad' gestopt en kreeg tegelijkertijd een kalmerings middel. Zonder een dergelijk drankje zou het dier te gestrest ra ken, aldus Louwerse. Samen met Marloes Brand zorgde ze dat het dier helemaal door weekt raakte met het voorwasmid del waarna de grote grijze kuip werd geleegd en weer gevuld met nieuw water voor de eerste echte behandeling. Louwerse vertelde dat het dier helemaal olievrij moet worden omdat het verenpak an ders niet waterdicht wordt en de zwaan niet kan overleven. „Ook de toppen van de vleugels. Alle olie moet weg." De zwaan onderging de wasbeurt lijdzaam. Slechts heel af en toe maakte het beest een geluid. De wasbeurt van de zwaan nam een kleine twee uur in beslag. Louwer se verzekerde dat het wassen zwaar is voor zowel de wassers als de dieren. Voor de wassers omdat ze .gebukt hun werk moeten doen en constant uit moeten kijken dat ze het dier niet onnodig kwetsen. Voor het dier is het zwaar omdat het iets ongewoons is. Het gaat na melijk om wilde zwanen die niet gewend zijn om mensen in hun di- x recte omgeving te hebben, doceer- de Louwerse terwijl het zwanen- bad voor de zoveelste keer werd voorzien van schoon water. Medewerkers en vrijwilligers van De Mikke behandelen een knobbelzwaan. Silvia de Vlieger bracht als klein meisje al zieke vogels naar De Mikke. De Middel burgse is al haar hele leven begaan met dieren. Ze hapte dan ook ge lijk toe toen vogel- en zoogdieren- opvang De Mikke een cursus aan bood voor mensen die willen le ren hoe ze olievogels moeten schoonmaken. De Vlieger vond het een hele inte ressante cursus. Gisteren was het de eerste keer dat ze het geleerde in de praktijk kon brengen want de afgelopen tijd zijn er 'gelukkig' nauwelijks olievogels bij De Mikke binnen gebracht. Ook Ellen Wijkhuijs heeft de cur sus gevolgd en kon gisteren voor het eerst in de praktijk laten zien dat ze een vogel kan en durft te wassen. Ze stelde dat ze de cursus volgt omdat ze zich zo machteloos voelde als ze weer eens beelden zag van vogels die besmeurd wa ren met olie. „Nu kan ik wat doen." Ook voor De Vlieger was dat de reden om de cursus te vol gen. „Nu kan ik mij nuttig maken. Nu kan ik vogels redden die hier zijn gebracht." De Mikke is van plan om dit na jaar weer een cursus aan te bieden want volgens de opvang is altijd behoefte aan mensen die op een deskundige manier vogels kunnen ontdoen van olieresten. Het middel waarmee de vrijwilli gers de vogels behandelen, is ge heim. Coby Louwerse wil het ge heim niet prijsgeven omdat ze niet wil dat mensen thuis vogels gaan wassen. Dat is'volgens haar niet verantwoord. Het wasmiddel mag de huid van de dieren noch de ve ren aantasten maar moet et wel voor zorgen dat de olie verdwijnt. op www.pzc.nl/video is te zien hoe de olievogels worden schoongemaakt. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Drie projectontwikke laars: AM Vastgoed in Nieuwe- gein, AW-beheer in Middelburg en Bijdevaate Holding in Zierikzee zijn geïnteresseerd in het voormali ge Rode Kruisziekenhuis in Zierik zee. Dat heeft Jan Bijdevaate van Bijde vaate Holding gisteren bevestigd; een dag nadat het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) be kendmaakte van het gebouw af te willen. ADRZ heeft geld nodig en wil bovendien de financiële lasten van gebouwen met 250.000 euro per jaar terugbrengen. „We staan voor een zware financiële op dracht," zegt ADRZ-woordvoerder Jaap Nelemans. „Als we iemand kunnen vinden die een goede prijs voor het gebouw wil betalen, verkopen we het met de bedoeling het daarna terug te huren. Daar mee maken we geld vrij en kun nen mogelijk ook energielasten en onderhoudskosten terugdringen." Nelemans benadrukt dat ADRZ ook als het geen eigenaar meer is, voor een goede invulling van het gebouw blijft zorgen. „We garande ren ook goede zorg voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland." De drie projectontwikkelaars gaan een stap verder in hun plannen. Bijdevaate: „Het is een ouderwets gebouw. Het kan zijn dat we het moeten afbreken en heel iets an ders bouwen. Dan kun je denken aan een mini-gezondheidscen trum met appartementen erbij. Dat past in onze plannen met nieuwbouwwijk Noorderpolder. Die visie zijn we momenteel aan het ontwikkelen." Bijdevaate wil ook woningbouw vereniging Zeeuwland en zorgver lener Allévo in zijn plannen be trekken. Volgens hem krijgt ADRZ de vesti ging in Zierikzee niet renderend. „Dat lukt alleen als je het helemaal anders doet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54