Warme herinneringen 221 zeeland Kapelle maakt inhaalslag op milieugebied De grond naast het voormalige schuttersterrein aan de Vlaamseweg in 's-Heer Arendskerke wordt schoongemaakt. Er zit lood in de grond, afkomstig van het kleiduivenschieten, Maatregelen steeds aantrekkelijker CZAV opent eerste sneltank in Brabant JACHTSCHIETCENTRUM MIDDEN-ZEELAND woensdag 12 januari 2011 door Frank van Cooten door Mieke van der Jagt kapelle - Nee, om eventuele wiet- plantages op te sporen is het niet begonnen. De Kapelse wethouder Evert Damen zegt dat het nog niet eens in hem opgekomen was. De warmtescans die binnenkort van uit de lucht worden gemaakt, zijn vooral bedoeld om de Kapelse be volking bewust te maken van hun energieverbruik. „Straks kan iedereen zien hoeveel energie er door zijn dak verloren gaat. Het is een manier om de Ka- pellenaren te winnen voor isolatie en andere energiebesparende maat regelen. Maar niet de enige ma nier. De extra subsidie die we in petto hebben zal ook goed hel pen", verwacht Damen. De wethouder is vast van plan een inhaalslag te maken op het gebied van duurzaamheid. „In Kapelle is daar door allerlei oorzaken weinig aan gebeurd. Nu we er aan begin nen te trekken, blijkt de belangstel ling onder burgers overweldigend. Voor de Meer Met Minder (MMM) bijeenkomst van van avond hebben zich vantevoren 270 mensen opgegeven." Kapelle doet met andere Zeeuwse gemeenten en de provincie mee met de actie MMM. Het komt er op neer dat wie twee sprongen omhoog maakt in het energielabel van zijn huis, 700 euro van de pro vincie krijgt en 700 euro van de ge meente. Het Rijk gaf tot eind vorig jaar eenzelfde subsidiebedrag, maar die regeling is gestopt. Damen: „Wat wij nu gaan doen is de Rijksbijdrage compenseren. We geven 200 euro om een maatwerk advies te laten maken en wie twee sprongen omhoog gaat, kan dan ook nog eens 500 euro voor de uit voering krijgen. Wij denken dat die 200 euro een goede stimulans is om er eens goed over na te den ken. De overige subsidies zullen maken dat je de investeringen snel terugverdient. Energie wordt duur der en maatregelen worden slim mer en goedkoper. In feite maken we met de warmtescans en de sub sidie voor een maatwerkadvies in zichtelijk in hoeverre Kapelle- naren een dief zijn van hun eigen portemonnee." De wethouder vertelt er wel bij dat, mocht het Rijk de subsidië ring weer invoeren, hét extra geld van Kapelle vervalt. „En als we en passant illegale praktijken kunnen opsporen: prima." In de kantine werd ze Tante Sien genoemd. Dochters Li- dy, Wilma en Ina hielpen mee en zoon Jan bediende de kleiduivenmachine. Wirn en Sien de Kok bewaren war me herinneringen aan het Jacht- schietcentrum Midden-Zeeland aan de Vlaamseweg in 's-Heer Arendskerke. De gelijknamige stichting is in 1997 opgedoekt maar hun gedachten gaan terug naar die tijd nu de provincie on langs is gestart met de sanering van het terrein naast het voormali ge schietsportcentrum. Dit stuk ak kerbouwgrond is verontreinigd met lood, afkomstig van het kleid uivenschieten. De schutters schoten in de rich ting van het terrein dat momen teel wordt schoongemaakt. „Toen we in 1973 met de schietbaan in mijn achtertuin begonnen, kwa men mannen van defensie langs om de schietrichting te bepalen. Er mocht geen overlast zijn van valhagel." Toch verscheen de stichting voor de Hoge Raad in Den Haag omdat middelburg - Een bijzonder gezel schap heeft gisteravond een even bijzonder bezoek gebracht aan de Abdij in Middelburg, vijftien Prin sen en één Prinses Carnaval. Karla Peijs, de Commissaris van de Ko ningin, had hen uitgenodigd, voor het eerst in de geschiedenis van de provincie. Haar voorganger, Amsterdammer Wim van Gelder, was er nooit op gekomen. Peijs is Brabantse. Met trots meldde ze in haar welkomst woord dat ze van origine uit Krui- kestad komt, zoals Tilburg in car- navalstijd heet. Peijs was zelf op het idee gekomen alle zestien Prinsen Carnaval en de een omwonende bezwaar had ge maakt. „De bezwaarmaker kreeg het voor elkaar dat we slechts een paar uur per week mochten draaien. Op vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur en alleen in de perio de van 1 februari tot 1 augustus." Wim de Kok was baancommissa ris en stond als streng te boek. „Vei ligheid ging boven alles met het kleiduivenschieten. Als iemand een rare zwaai maakte met zijn ge weer of met te zware patronen schoot, trad ik op." Jachtschietcentrum Midden-Zee land werd opgericht door Bram van Dijke. Zo'n dertig schutters mikten op de vrijdag of zaterdag op de kleiduiven. Sien bladerde gisteren door de ve le mappen met foto's en kranten knipsels. Foto's van trotse kam pioenen, Wim was zeifin 1981 Ne derlands kampioen pistoolschie ten, en uiteraard ook beeldmate riaal van feesten en partijen in de bruisende kantine. „Als de boeken op tafel liggen ko men de herinneringen weer bo ven. Het doet best wel pijn dat de club niet meer bestaat", zegt Sien. éne Prinses Carnaval (uit Ossenis- se) uit te nodigen. Alleen de Prins van het Thoolse Oud-Vossemeer, Gróót Pesóót, moest vanwege fami lieomstandigheden verstek laten gaan. De grootste delegatie kwam uit Zeeuws-Vlaanderen, dertien man/vrouw sterk. Peijs sprak van 'grote bestuurlijke nalatigheid' dat ze hen niet eerder had gevraagd. De Prinsen krijgen immers met carnaval de sleutel van hun plaats overhandigd en zijn als het ware tijdelijk burgemeester. „Dit knel punt is nu uit de wereld", verklaar de Peijs, waarop het speciale gezel schap in het Prinsenlogement kon genieten van een Chinees buffet. De aangescherpte milieuwetge ving betekende in 1997 het dood vonnis voor de schietclub. De nieuwe wetgeving schreef de aanleg van een dijk voor. Daar had de stichting geen geld voor. Er was nog maar één optie. Stoppen. Enkele mannen richtten nog wel een nieuwe club op in Reimerswaal, maar daar maakte de familie De Kok geen deel meer van uit. Wim de Kok begrijpt best dat het perceel in het verlengde van het oude schuttersterrein wordt schoonge maakt, maar gevaar voor de volks gezondheid is er nooit geweest. „Toen de club niet meer bestond, liepen de paarden van mijn doch ter op het voormalige schutterster rein. Er is nooit lood in hun bloed aangetroffen. Ik heb er ook nog ja ren gerst gezaaid dat geschikt was voor consumptie." Volgens een woordvoerder van de provincie Zeeland wordt alleen het bewuste akkerbouwperceel schoongemaakt vanwege het be perkte budget. „En op dit perceel wordt nog geboerd." Kleiduiven Kleiduivenschieten is een sport be oefend op een groot open veld. Met geweren wordt geprobeerd kleine bordjes, ook wel kleiduiven genoemd, uit de lucht te schieten. Kleiduivenschieten is voor velen een alternatief voor de jacht op eenden, duiven en ander vliegend wild. Nederland telt 26 schietbanen waaronder één in Zeeland, SV De Schutterij in Clinge. Bij het kleiduivenschieten gebruik te patronen bevatten ongeveer 32 gram hagel. De kogeltjes bestaan voor negentig procent uit lood. Het is tegenwoordig verboden op kleiduiven te schieten met lood- of zinkhagelpatronen. De verenigingen gebruiken nu staalhagelpatronen. wemeldinge - De CZAV in We- meldinge opent op 22 januari een AgriSneltank aan de Antwerpse straatweg 180 in Hoogerheide (Korteven). Voor de lanbouwcor- poratie, eigenaar van alle AgriSnel- tank-tankstations, is met deze eer ste Brabantse AgriSneltank een lang gekoesterde wens in vervul ling gegaan. De onderneming tim mert hard aan de weg, afgelopen jaar opende AgriSneltank een loca tie in het Zuid-Hollandse Middel- harnis en een semi-snelweglocatie in Kruiningen. In totaal heeft CZAV nu een netwerk van meer dan twintig tankstations in heel Zuidwest Nederland. Voor het eerst in de geschiedenis van de provincie Zeeland ontving de com missaris van de koningin, Karla Peijs, gisteravond de Zeeuwse Prinsen Carna val en één Prinses Carnaval in de Abdij in Middelburg. foto Rolf de Feijter STELLING Stem mee op de stelling 'Bouw Goese Schans moet doorgaan' op www.pzc.nl/bevelanden. MEEST GELEZEN 1. Auto's in sloot in Tholen 2. Gewonde bij brand Kapelle (foto) STUUR UW TIPS NAAR 3. Auto's glijden van gladde wegen bevelanden@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52