41 binnenland Chemie-Pack zat fout, zegt T08S I Robert M. misbruikte veel meer kinderen 'Onschendbaarheid Kamerlid uitbreiden' De gevolgen van de brand bij Chemie-Pack woeden voort. Het bedrijf is aangeklaagd, hoewel de eerste metingen voor 'betrekkelijke opluchting' zorgden. PAUL KUSTERS Inktspotprijs voor tekenaar Van Straaten woensdag 12 januari 2011 Amsterdam - Robert M., de 27-jari- ge hoofdverdachte in de grote Am sterdamse zedenzaak, heeft inmid dels 83 gevallen van misbruik met kinderen bekend. Dat liet het Openbaar Ministerie in Amster dam gisteren weten. Alle betrok ken ouders zijn hierover geïnfor meerd, aldus het OM. De ouders hebben een familierechercheur toe gewezen gekregen, die hen zal bij staan. Eind vorig jaar vermoedde de ge meente Amsterdam nog dat 64 kinderen slachtoffer waren gewor den van kindermisbruik door M. Rechercheurs zoeken op compu ters van M. naar beeldmateriaal van kinderen waarover de verdach te bekennende verklaringen heeft afgelegd. Vorige week zijn de eer ste matches aangetroffen, aldus jus titie. Over de mate van misbruik geeft het OM geen informatie. De politie zoekt naar ondersteu nend bewijs bij de verklaringen van de hoofdverdachte. De ouders van de kinderen die door M. zijn genoemd, is daarom gevraagd di verse foto's van hun kinderen uit verschillende leeftijdsfasen aan de politie te verstrekken. De verkre gen foto's zijn gedigitaliseerd en worden met gezichtsherkenning onderzocht. Lukt dit niet, dan be kijkt de politie alle foto's afzonder lijk en wordt er handmatig vergele ken. Dit arbeidsintensieve proces zal volgens justitie 'een aanzienlij ke tijd duren'. Bij mogelijke mat ches bespreekt de politie dat alleen met de ouders van het betreffende kind. Er zijn inmiddels tweedui zend telefoontjes gepleegd naar het speciale telefoonnummer dat over de zedenzaak werd openge steld. Het gaat zowel om vragen over zorg als om 'meldingen met, een opsporingsindicatie'. Zedenre- chercheurs hebben honderden per sonen met een dergelijke melding teruggebeld. Ook zedenrecher- cheurs van andere korpsen hiel pen hierbij. Een maand geleden kwam de ontuchtzaak aan het licht. De hoofdverdachte kwam met de kinderen in contact op de Amsterdamse crèches waar hij werkte, en als kinderoppas. BRAND MOERDIJK Chemiebedrijf in staat van beschuldiging na doorzoeking van kantoor. Roetdeeltjes brand in Moer dijk bevatten dioxine. Burgemeesters gerustgesteld door eerste metingen RIVM. Kamer debatteert over brand. breda - Justitie heeft het chemiebe drijf Chemie-Pack in Moerdijk in staat van beschuldiging gesteld. Het bedrijf dat vorige week volle dig uitbrandde, zou in strijd heb ben gehandeld met de vergunning. Dat maakte burgemeester Peter van der Velden van Breda gisteren bekend namens het Openbaar Mi nisterie. Tot dusver werd altijd gesteld dat het bedrijf zich juist aan alle regels had gehouden. ■Volgens het OM bleek het illegaal handelen van Chemie-Pack giste ren na een doorzoeking van het kantoor van het bedrijf. Het OM deed gisteren geen verdere mede delingen over de zaak. Chemie-Pack herkent zich niet in de aantijging door het OM. Het be drijf zegt het OM herhaaldelijk te hebben gevraagd waaruit de ver denking exact bestaat. Volgens de woordvoerder van Chemie-Pack heeft het OM dat niet duidelijk ge maakt. „Juist om die reden kan en wil het bedrijf nu niet nader in houdelijk reageren." De burgemeesters van Breda en Dordrecht gaven gisteren in Breda ook een toelichting op de resulta ten van het onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) naar de brand vorige week woensdag op het terrein van Chemie-Pack. Daar uit blijkt dat in de roetdeeltjes die in een gebied van 10 kilometer van de brand zijn gevonden, dioxine is aangetroffen. Het gaat daarbij om het gebied in de Hoeksche Waard en het Eiland van Dordrecht, waar de gitzwarte rook van de brand in Moerdijk neerdaalde. Bij één monster in het dorp Strijensas, hemelsbreed 3 ki lometer van de brand, is een gehal te aan dioxine aangetroffen dat ho ger is dan toegestaan voor veevoer. Volgens burgemeester Arno Brok van Dordrecht zijn de gehaltes in de andere monsters niet ongebrui kelijk in het winterseizoen. Wel blijft _zijn advies van kracht om geen gewassen van eigen grond te eten, kinderen niet op speeltoestel len te laten spelen en vee binnen te houden. Er is ook onderzoek nodig naar roetdeeltjes die buiten een straal van 10 kilometer zijn gevonden. Meetresultaten van de gewassen zijn nog niet bekend. Uit nadere metingen van het RI VM is verder gebleken dat het ge halte aan gevaarlijke stoffen in de lucht zo laag is, dat geen schadelij ke effecten te verwachten zijn bij inademing. Ook mensen in de di recte omgeving van de brand heb ben geen risico gelopen bij inade ming. „Wel kan contact met blus water een risico betekenen", aldus burgemeester Van der Velden. De burgemeester noemde de resulta ten geruststellend. Het RIVM adviseerde aan mensen die zich bezighouden met op- ruim- en herstelwerkzaamheden, uit voorzorg bloed af te laten ne men. Bij eventuele klachten kan dit bloed worden onderzocht. Bij het meldpunt dat de gemeente Moerdijk instelde na de brand, zijn tot gistermiddag circa hon derd schademeldingen binnenge komen. Het gaat vooral om tele foontjes van bedrijven die claimen schade te hebben geleden door neergeslagen roetdeeltjes. De chemiebrand houdt ook de po litiek bezig. Morgen debatteert de den haag - Voorzitter van de Tweede Kamer Gerdi Verbeet kan zich vinden in het pleidooi van vertrekkend GroenLinks-Tweede Kamerlid Femke Halsema voor een uitbreiding van de parlemen taire onschendbaarheid. Dat zei Verbeet gisteren in het tv-program- ma De Wereld Draait Door. Halsema voerde aan dat de on schendbaarheid van een parlemen tariër ook moet gelden buiten de Kamer: overal waar een Kamerlid uit hoofde van zijn functie het woord voert. Verbeet beaamde dat tegenwoordig moeilijk valt vast te stellen waar een Kamerlid iets ge zegd heeft. „Kamerleden zijn 24 uur per dag volksvertegenwoordi ger. Dan kun je ze er niet op vast prikken of uitspraken binnen of buiten de Kamer zijn gedaan." Halsema kwam met haar pleidooi in haar afscheidsbrief die Verbeet gisteren voorlas. Halsema consta teert dat de taal in het parlement de afgelopen twaalf jaar veel is ver anderd, net als in de samenleving. De taal is soms schril, maar ook recht-toe-recht-aan. De tegenstel lingen zijn even hard als helder, meent ze. Maar toch, zegt Halse ma, heb ik dat liever dan een parle ment dat in eigen codes en taal spreekt en onbegrijpelijk is voor het volk dat het vertegenwoordigt. den haag - Aan tekenaar Peter van Straaten is de Inktspotprijs 2010 toegekend. De winnende prent stelt het seksueel misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk aan de kaak. De tekening van Van Straaten toont een geknielde en biddende jongen met een christe lijk kruis in zijn achterwerk. De prent stond in Vrij Nederland. „De tekening is letterlijk en figuurlijk treffend, pijnlijk komisch en wrang: zij brengt tegelijkertijd een traan en een lach teweeg. De com binatie van de vredige pose van de jongen met de wrede aanslag op zijn lichaam blijft in je hoofd han gen", oordeelde de jury. Forensisch onderzoekers lopen vrijdag over het apocalyptische terrein waar ooit Chemie-Pack gevestigd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4