f ten voor langere winterstop 3i Europese voetbalclubs lijden 1,2 miljard euro verlies Oneerlijke competitie door afgelastingen? woensdag 12 januari 2011 Aan het onderzoek werkten 44 Zeeuwse clubs en trainers mee. Sommige clubs kunnen in barre tijden niet trainen, anderen wel. Dat zie je terug in de wedstrijd Nieuwdorp-coach Jos van Beizen 'In juni is iedereen, ook de besturen, voetbalmoe. Het is prima zoals het nu is.' Voorzitter Ton Janssen van VCK blemen. „Onze velden sluiten op 1 juni. En wat te doen met de vele toernooien in mei? In juni is ieder een, ook de besturen, voetbalmoe. Het is prima zoals het nu is." Oostkapelle-voorzitter Alwin Don sluit zich daar bij aan. „De trai nings- en speelvelden hebben in de zomermaanden voldoende tijd nodig om te herstellen. De perio de van de zomerstop is nu vol doende. Als we de winterstop gaan verlengen, ontstaat vanzelf de kritiek dat de velden zomers on voldoende kunnen herstellen." Volgens secretaris Theo de Smet van Oostburg is half mei een mooi moment om de competitie te beëindigen. Het programma laten doorgaan tot juni levert proble men op. „De gemeente Sluis sluit op juni echt de velden. Het liefst beginnen ze al in mei met onder houd. En ook spelers zijn op dat moment weer toe aan hun relaxpe riode." Morgen in deel twee: Is de nacompe- titie overbodig? En heeft de poulefa se in het bekertoernooi nog bestaans recht? door Maurice Steketee middelburg - Clubs en trainers baalden de afgelopen maanden van de vele afgelastingen in het Zeeuwse amateurvoetbal. De com petitie verloopt daardoor erg rom melig. Maar is het ook oneerlijk? Oftewel: staat de beste ploeg aan het einde van het seizoen wel bo venaan en degradeert de slechtste? Ook die vraag werd voorgelegd aan verenigingen en oefenmees- ters. Een op de vier geënquêteerden is van mening dat de vele afgelastin gen in de wintermaanden zorgen voor een oneerlijk competitiever loop. Het grootste deel (73 procent) vindt van niet. Voorzitter Piet Baas van voetbalve reniging Veere ziet een belangrijke taak weggelegd voor de KNVB om grote verschillen in het aantal ge speelde wedstrijden tegen te gaan. „Bij een winter zoals nu zou de KNVB eerder moeten overgaan tot algehele afgelasting. Dan heb je in ieder geval geen discussie over een oneerlijk competitieverloop." Voetbalclub Bevelanders zou graag zien dat na de winterstop alle clubs evenveel wedstrijden heb ben gespeeld om scheefgroei tegen te gaan. Bij Duiveland denken ze daar net zo over. „Een minimaal verschil van twee wedstrijden is nog te be happen. Indien dit meer wordt, moet er eerst ingehaald worden", laat de Schouwse club in een reac tie weten. Rinus Kornelis, voorzitter van zon- dag-vijfdeklasser Schoondijke, vindt wel dat er sprake is van een oneerlijk competitieverloop. „Door de vele afgelastingen moe ten op het eind van de competitie doordeweekse wedstrijden wor den gespeeld. Deze beginnen om 18.45 uur. Het is op zich al lastig om op tijd te komen. Ook is het elftal incompleet doordat mensen moeten werken en studenten af wezig zijn. Daardoor krijg je een oneerlijk competitieverloop." Nieuwdorp-coach )os van Belzen is het daar mee eens. „Sommige clubs kunnen in barre tijden niet trainen, anderen wel. Dat zie je te rug in de wedstrijd, dus is er spra ke van competitievervalsing." den haag - Europese topclubs die niet in staat blijken om hun finan ciën op orde te brengen zullen daarvoor worden gestraft. Dat stelt Uefa-president Platini bij de be kendmaking van het financiële overzicht van de Europese clubs. „Als ze hun uitgaven niet onder controle houden zullen ze met de neus op de feiten worden ge drukt", aldus de voormalige Fran se nummer tien. In juli gaat bij de Uefa de 'financiële fair play' van start. Als inleiding hierop bena drukte Platini gisteren nogmaals dat het wat hem betreft hoog tijd is. Meer dan de helft van de 655 onderzochte Europese voetbal clubs leed in 2009 verlies. Het gaat om clubs uit alle 53 bij de Uefa aan gesloten landen. Het totale verlies was 1,2 miljard euro. En dat on danks recordinkomsten van 11,7 miljard euro. Bijna tweederde van de uitgaven van de clubs gaat naar de spelers en naar de staf, zo blijkt uit de cijfers van de Uefa. Degenen die zinspeelden op een zwarte lijst van de grootste finan ciële zondaars kwamen van een koude kermis thuis. „Dit is geen heksenjacht. Maar als een club niet aan de regels voldoet en zich onttrekt aan de algemeen gelden de regels dan volgen er consequen ties", aldus Platini. Wel gaf de Uefa-voorman aan dat elf teams in de huidige editie van het Europese miljoenenbal en maar liefst tweederde van de deel nemers aan de Europa Ligue niet voldoen aan nieuwe financiële fair play-regels die in juli van kracht worden. Vanaf het volgende sei zoen (2011-2012) moeten de clubs quitte draaien. Met ingang van het seizoen 2014-2015 kunnen de financiële raddraaiers uit de Champions Lea gue worden geweerd. De controle ligt bij een panel experts van de Uefa, dat ook nog de mogelijkheid heeft om naast het uitsluiten finan ciële straffen uit te delen of spelers aankopen te blokkeren. De Uefa wordt gesteund door de Vereniging van Europese voetbal clubs, die onder leiding staat van Karl-Heinz Rummenigge, voor man van Bayern München. Die zei dat de clubs een ineenstorting wil len vermijden, want „het zou een ramp voor ze zijn als ze niet deel mogen nemen aan de Champions League want dan lopen ze forse in komsten mis." De prijzenpot van de Champions League - waaraan 32 clubs zijn be gonnen bedraagt 700 miljoen eu ro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47