241 zeeland Van der Poel wijzigde precies op het 'Woningbouwsector klimt beetje uit het dal, maar nog niet in Zeeland' Brandweer en politie lanceren Rescue Team Al die rapporten... Als dat geld in de bestrijding van de regioagenda woensdag 12 januari 2011 ERKENNING Aannemingsbedrijf uit Terneuzen wint prijs voor creatief ondernemerschap van Kamer van Koophandel door Raymond de Frel Op het juiste mo ment de bakens ver zetten. En daar ver volgens zelfverze kerd aan vasthou den. Dat is de manier om in crisis tijd als bouwbedrijf het hoofd bo ven water te houden. Het is mis schien wat kort samengevat, maar die insteek leverde aannemingsbe drijf Van der Poel in Terneuzen de jaarlijkse prijs voor creatief onder nemerschap van de Kamer van Koophandel op. Directeuren Maarten van der Staal en Ron van Pamelen waren ver rast dat de prijs hun bedrijf ten deel viel. „De bouw is een grijze, traditionele sector. Ik bedoel, men sen stapelen al vijfhonderd jaar ste nen. Meestal gaan dit soort prijzen naar jonge, vernieuwende bedrij ven en niet naar een onderneming die al zo'n honderd jaar bestaat", vertelt Van Pamelen. De directeuren denken dat zij de prestigeprijs vooral te danken heb ben aan hun strategie in barre tij den. Van der Staal: „Toen in 2008 de koopsector volledig stil viel, hebben wij snel de aandacht ver legd op 'utiliteitsbouw'. Denk bij voorbeeld aan de bouw van brede scholen, recreatieprojecten en zorg- complexen. Het was kiezen: of met iedereen mee de helling af of het op een andere manier doen. Zeeland vergrijst, dus zijn wij daar op gaan sturen." Van der Poel mikte daarom onder meer op de bouw van woonzorg complexen. Zo is er nieuwbouw voor zorgcomplex De Burght in Oostburg in ontwikkeling. In Ter neuzen komen bij zorgcentrum De Blide 42 koopappartementen, is de bouw van appartementen complex De Drie Swaenen (locatie sporthal 't Zwaantje) een eind ge vorderd en op het oude terrein van Ter Schorre wordt een woon zorgcomplex met zestig wooneen heden én drie torentjes van elk 34 appartementen gebouwd. Van Pamelen: „De krimp in deze regio speelt ons parten, maar is te gelijkertijd ook een kans. Wij heb ben twee jaar goed op de centen gepast en de organisatie is met ne gentig werknemers intact geble ven. We verwachten dat de markt ontwikkelingen kun je in een mum van tijd een geleerde kop aan zijn jasje trekken, zodat je er op een goede manier op in kunt spelen", aldus Van Pamelen. De Kamer van Koophandel verkoos Van der Poel boven Kuzee Autologistiek uit Oost-Souburg en De Kroo Ruiter sport uit Nieuw- en Sint-Joosland. Daarbij werd als pluspunt aange dragen dat Van der Poel als ont wikkelaar zelf met nieuwe bouw projecten komt en zo zijn eigen kans schept. „Neem bijvoorbeeld Ter Schorre. Woonstichting Clavis is om een aantal redenen uit dit project ge stapt, dus pakken wij dit bouw plan nu helemaal zelf op", zegt Van der Staal. Ook het contact dat krimp WaS geStOpt, Was er al Veel Opgelost. Ron van Pamelen in Zeeland dit jaar nog wat daalt, maar wij hebben goede hoop een stabiel bedrijf te blijven. Weet je, je kunt elkaar met al die negatieve prognoses ook gek maken. AI die rapporten, al die symposia... Als al dat geld daadwerkelijk in de bestrij ding van de krimp was gestopt, was er al heel veel opgelost." Van der Poel opereert al sinds 1973 onder de vlag van de Koninklijke Volker Wessels Stevin NV. „In Zee land werken wij heel zelfstandig, maar in de crisisperiode merkten we eigenlijk voor het eerst dat toch heel handig is om bij een koe pel te zijn aangesloten. Bij nieuwe Van der Poel met direct betrokke nen van bouwprojecten onder houdt, wordt geroemd. Van Pame len: „Vooral de bouw van de woon toren Waterfront in Terneuzen was een leermoment. Daartegen was lang weerstand. Vanaf dat mo ment hebben we gezegd: dit zo nooit meer. Je moet vanaf de be ginfase in overleg met betrokke nen. Direct contact is voor alle par tijen beter. Neem bijvoorbeeld het appartementencomplex Duinhof in Cadzand-Bad. Alle bezwaren zijn daar nu van tafel, zodat we eind deze maand kunnen begin nen met de bouw." Van der Poel bouwt bij zorgcomplex De Blide 42 koopappartementen. Met de wijk De Groote Jonkvrouw wordt vooral op jonge kopers gemikt. terneuzen - De bodem is bereikt, langzaam klimt de bouwsector weer uit het dal. Die conclusie trekt het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in het rapport 'Verwachtingen bouwproductie en werkgelegenheid 2011'. Na twee jaren met een productver- lies van vijftien procent groeit de totale bouwproductie dit jaar naar verwachting met één procent. Die groei komt vooral door herstel in de woningbouw. De utiliteits bouw (denk aan kantoren), grond-, water- en wegenbouw la ten nog een bescheiden krimp zien, onder meer als gevolg van be zuinigingen door overheden. In de utiliteitsbouw is bovendien nog een overschot aan kantoren. Vanaf 2012 laat de bouw volgens EIB pas echt een stevig herstel zien. In Zeeland zal de opwaartse gang nog op zich laten wachten, ver wachten Ron van Pamelen en Maarten van der Staal van aanne mingsbedrijf Van der Poel. „We zijn hier nog niet aan herstel toe, ik verwacht zelfs dat de woning bouw in Zeeland dit jaar nog wat verder zakt", zegt Van Pamelen. De twee directeuren voeren de krimp aan als reden, al moet daar ook weer niet al te overspannen mee worden omgegaan. Van der Staal: „Getallen zeggen niet zoveel. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat prognoses voor een periode van vier jaar zijn uitgekomen." woensdag 12 januari 2011 axel - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal, bridge; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; breskens - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Kaarten, soos; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en sjoelen, ANBO koers bal; graauw - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaartjes maken; 14.30 uur: Gymnas tiek; heikant - 't Heike, 13.15 uur; Biljarten, handwerken; 20.00 uur: Damesgym; hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; hulst - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, computeren, aerobic; 9.30 uur: Tekenen; 10.30 uur: Fysio gym;13.00 uur: Biljarten, computeren, AED cursus; 13.30 uur: Bin go; 14.00 uur: Viva la Musica; 19.30 uur: Dameskoor; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café, koffie drinken; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; Den Dullaert, 18.00 uur: Volleybal; 19.30 uur: Sportstudio Anneke Hamelink; De Jonkheer, 20.00 uur: Antwerps theater Paljas; kloosterzande - WZCAntonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Seniorenorkest Jeugd van Toen; koewacht - De Lange Akkers, 10.00 uur; Krant voorlezen; 13.30 uur: Kaarten; ossenisse - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dance; philippine - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; sas van gent - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, bridge, biljarten, kaarten; sint jansteen - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Schieting; 19.30 uur: To neel; Café Ambiance, 13.30 uur: Kaarten; sluiskil - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; terneuzen - De Veste, 9.15 uur: Volks dansen; 9.30 uur: Jeu de boules;13.00 uur: Biljarten; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; Dansschool Kiel, 13.45 uur: Dansen 50+; Elimkerk, 19.30 uur: Lezing Israël. vogelwaarde - Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; zaamslag - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. door Raymond de Frel terneuzen - De politie Zeeland en de brandweer van de gemeente Terneuzen lanceren vandaag het 'Rope Rescue Team' met een hoog tedemonstratie in de watertoren in Axel. Het team is speciaal inzetbaar op plaatsen waar hulpdiensten nu niet of onvoldoende kunnen wer ken, vooral als het gaat om situa ties op hoogte en bij diepte. Het Zeeuwse team is het vierde in Ne derland. Zestien personen, acht van de brandweer en acht van de politie, zijn getraind en gecertifi ceerd voor dit speciale werk. Het Rope Rescue Team voert voor al reddingen uit met behulp van lij nen. Er kan bijvoorbeeld een be roep op de hulpverleners worden gedaan bij calamiteiten in hijskra nen en hoge gebouwen of ongeval len in fabrieken. Inzet kan ook in situaties waarbij diepte de regulie re hulpverlening belemmert, zoals in de sluizenkelder van Terneu zen, ruimen van schepen of bij in cidenten in industriële schoorste nen. Het team is niet alleen in Ter neuzen inzetbaar, maar in heel Zeeland. Burgemeester Jan Lonink en politiechef Koos den Rooijen geven het team om 13.30 uur het officiële startsein. Op de plek van sporthal 't Zwaantje in Terneuzen verrijzen appartementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44