is de natuur altijd in de buurt Locaties van Heemhuys gaan uit van antroposofische basis Rie bij elkaar 'Volharding' en pintjes brachten Frans en zaterdag open huis woensdag 12 januari 2011 door Martijn de Koning Mijn moeder is bui ten. Ze voert de kippen." Shiva, die de deur opendoet, wijst naar de diepe tuin achter de woning aan de Dorpsstraat in Nieuwvliet. Achter in staat Leontien Dieleman met een aantal kindjes. „We gaan zo naar binnen hoor. Lekker een ap peltje eten." Leontien opende begin deze maand met Het Zandkasteel, haar kinderopvanglocatie-aan-huis. Ze houdt zaterdag open dag. Uniek voor Zeeland is de achtergrond van de opvang: die opereert onder de paraplu van Heemhuys, een lan delijke organisatie die werkt op an troposofische basis. „Dat houdt onder meer in dat we veel aandacht besteden aan de na tuur, en alles wat daarbij hoort", vertelt Leontien. Zo krijgen de kin deren biologisch voedsel voorge schoteld en is het speelmateriaal gemaakt van onder meer hout en wol. Verder wil Leontien op speel se manier ook aandacht besteden aan de loop van de seizoenen en aan wat de natuur voortbrengt. „Als er graan op de akkers staat, bakken wij pannenkoeken, want er is weer meel. En als er appels aan onze bomen in de tuin groeien, maken we er een appel taart of jam van", legt ze uit. Een Heemhuyslocatie levert bijna altijd opvang aan huis. Ook Leon tien ontvangt de kinderen bij haar thuis. „Toen we dit kochten, had ik daar nog geen idee van", geeft ze aan. „Maar toen ik over het con cept las, bedacht ik me dat ons huis hier best geschikt voor is." Op dat moment werkte de Nieuw- vlietse met gehandicapten op dag centrum De Schelp in Oostburg. „Heel leuk werk, waarbij ik mijn creativiteit kwijt kon." Toch wilde ze iets anders. „Ik zocht iets hele maal voor mezelf Bovendien vond ik dat ik mijn kinderen wei nig zag; het was altijd haasten." Leontien nam een aantal maan den vrij om te verbouwen, met als resultaat dat haar woning nu drie ruimten bevat die specifiek be doeld zijn voor de opvang: twee kamers aan de voorzijde van het huis en een slaapkamer erachter. En de enorme tuin natuurlijk, waar Leontien 'kindvriendelijke' planten in de grond stopte en waar ze straks appels en peren kunnen plukken. Een logisch gevolg van de 'thuisop- vang' is dat de groep kinderen niet te groot mag worden. Die klein schaligheid is ook een voorwaarde van Heemhuys. „Er is plaats voor hoogstens negen kinderen", zegt Leontien. „Voordeel is dat ze altijd mij als leidster hebben, straks mo gelijk aangevuld met een extra per soon op de drukke dagen. Dat is een stuk beter dan steeds wisselen de gezichten." Leontien noemt ook de ligging van Nieuwvliet een grote plus. „We zitten middenin de natuur." Een bolderfiets staat hoog op haar verlanglijstje. „Het lijkt me gewel dig met de kinderen naar het strand te fietsen." Voorlopig blijft het bij wandelen. Ook dan sta je immers zo buiten het dorp; tussen de akkers of op een boerderij. Het Zandkasteel mag de natuur dan hoog in het vaandel hebben staan, ouders hoeven niet bang te zijn dat ze hun kinderen naar een 'geitenwollensokkerige' locatie brengen, benadrukt Leontien. „Ik ben niet zo'n diehard antroposofe. Ik pik er de dingen uit die mij be vallen. Dit past helemaal bij mij; ik ben altijd zo geweest." Het Zandkasteel heeft nu al dagelijks een klein aantal kinderen te gast. De op vang richt zich voornamelijk op dagopvang van baby's en peuters, hoewel er ook plaats is voor bui tenschoolse opvang. Leontiens ei gen kinderen, Shiva (9) en zijn drie jaar jongere zus Shanti, horen daarbij. „Dat is wel even wennen", glimlacht Leontien. „Ze zijn bui ten schooltijden gewoon thuis, maar moeten hun moeder dan een poosje delen. Als de andere kinderen naar huis zijn, ben ik weer fulltime hun mama." Dagopvang Het Zandkasteel houdt zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur open huis. ledereen is welkom om een kijkje te nemen. Een schminker en muzikant Tijl Damen zorgen voor vermaak. Een hapje en drankje staan klaar. Het Zandkasteel is gevestigd aan de Dorpsstraat 15 in Nieuwvliet. „Ik ben niet zo'n extreme antroposofe. Ik pik er de dingen uit die mij bevallen." en geloof in de natuur', duurzaam heid en aandacht voor persoonlij ke ontwikkeling van ieder indivi du. In de praktijk leidde de leer in Nederland onder meer tot de komst van tal van vrije scholen, an troposofische verslavingszorg, zorg boerderijen, een bank (Triodos, die inzet op duurzaam en ethisch verantwoord bankieren) en, via Heemhuys, kinderopvang. De opvang van Heemhuyslocaties voldoet overigens aan alle eisen die de inspectie aan kinderopvang- locaties stelt. Werkende ouders ko men dan ook in aanmerking voor kinderopvangtoeslag. De eigenaren van de Heemhuys-lo- caties komen eens per twee maan den bij elkaar om een cursus te vol gen en bij te praten over hun erva ringen. www.heemhuys.nl Mathilde, Shanti en Shiva (vlnr) vermaken zich met een houten kasteel. Het speelmateriaal bij het Zandkasteel is vooral van natuurlijke materialen. Heemhuys is een organisa tie voor kleinschalige kin deropvang. Landelijk ope reren zo'n 25 kinderopvanglocaties onder de paraplu van Heemhuys. De eigenaren daarvan zijn zelfstan dig ondernemer. Het Zandkasteel van Leontien Dieleman in Nieuw vliet is één van de nieuwste aan winsten en de enige in Zeeland. Een locatie die zich aansluit bij Heemhuys, moet voldoen aan een aantal voorwaarden. Zo moeten ze werken vanuit een antroposofi sche visie. Antroposofie is een filo sofische leer, eind negentiende eeuw ontwikkeld door Rudolf Stei- ner. Kort gezegd gaat die ervan uit dat iedereen door te leren en te oe fenen in staat moet zijn om 'bo vennatuurlijke' zaken te zien en te beleven. In onze tijd wordt antroposofie vooral gekoppeld aan 'liefde voor stel trouwde en Frans werkte ach tereenvolgens op de boerderij, bij Philips en uiteindelijk als inpakker bij textielfabriek Clitex in Clinge. Tussen 1970 en 1978 had Rie een kruidenierswinkeltje in Vogelwaar de, waar het gezin (drie jongens en drie meisjes) ook woonde. Over het waarom van het kortston dige winkelavontuur is Frans kort. „Toen waren we binnen!" De kin deren vlogen uit, er zijn inmiddels tien kleinkinderen en tien achter kleinkinderen en Rie en Frans ver huisden in 2004 naar hun aanleun woning naast zorgcentrum Anto- nius in Kloosterzande. Voor de ge zondheid doen ze het lekker rustig aan. Zaterdag geeft het diamanten echtpaar van 15.00 tot 17.00 uur een receptie in 't Kabouterke. MEEST CELEZEN 1. Suurmond burgemeester in Sluis 2. Weer ontslagen bij Neckermann 3. 'Hoge straf vernieler discobus' STELLING Stem op onze stelling 'Het is niet erg dat het aantal inwoners in Zeeuws- Vlaanderen daalt' op onze website. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto :rans Kints-Kint; de liefde begon in het café. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Marie (86) was zestig jaar geleden een schattig winterbruidje. Ze stond echter niet zomaar voor het altaar. Frans (86) moest behoorlijk wat moeite doen om van mejuffrouw Kint me vrouw Kint te maken; want om bij de dochter te kunnen komen, moest hij eerst voorbij haar moe der. Rie komt uit een groot gezin. Va der en moeder hadden café De Volharding aan de Cloosterstraat in Kloosterzande en Rie hielp al van jongs af aan mee achter de toog. Boerenzoon Frans uit de Noordstraat dronk er graag een pintje en toen hij Rie in het oog kreeg, werd hij er stamgast. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43