AZC voor 300 nieuwe 241 zeeland Geen nieuwe kazerne in Koudekerke Oud-leerling architect voor 'Zeeuwse woningbouw klimt nog niet uit dal' Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers bouwt in Goes een nieuw onderkomen voor vluchtelingen. Het AZC in Middelburg gaat in februari 2012 dicht. Veere wijzigt 'veiligheidsconcept' brandweer ASIELZOEKERSCENTRUM woensdag 12 januari 2011 door Henk Postma KOUDEKERKE - De bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Kou dekerke gaat niet door. Bij nader inzien is de gemeente Veere tot de slotsom gekomen dat volstaan kan worden met uitbouw van de be staande kazerne. De gemeenteraad ging ruim twee jaar geleden akkoord met nieuw bouw aan de Braamweg. Maar de argumenten daarvoor zijn groten deels vervallen nu Veere wil gaan werken met een nieuw 'concept' voor 'incidentenbestrijding'. Voor de post in Koudekerke bete kent die nieuwe opzet dat de be staande tankautospuit niet meer nodig is. Die kan worden vervan gen door een kleiner 'multifunctio neel ondersteuningsvoertuig'. Er hoeft dan bij het uitrukken niet meer te worden gewacht tot min stens zes brandweerlieden aanwe zig zijn. Zonodig kan dan een tank autospuit van elders worden inge zet. Eventueel kan ook een beroep worden gedaan op de brandweer Vlissingen/Middelburg. Het is de bedoeling dat de tankautospuit van Koudekerke verhuist naar de post Serooskerke. Want het daar gestationeerde blusvoertuig is aan vervanging toe. De bestaande Koudekerkse brand- TERNEUZEN - De bouwsector klimt weer uit het dal. Die conclusie trekt het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in het rapport 'Verwachtingen bouwproductie en werkgelegenheid 2011'. Na twee jaren met een productver- lies van vijftien procent groeit de totale bouwproductie dit jaar naar verwachting met een procent. Die groei komt vooral door herstel in de woningbouw. De utiliteits bouw (denk aan kantoren), grond-, water- en wegenbouw la- weerkazeme, gevestigd aan de Bad huisstraat, blijkt vrij gemakkelijk aan te passen aan de nieuwe eisen. Volstaan kan worden met een in terne verbouwing en een aan bouw aan de achterzijde, die dienst kan doen als kantine en in structielokaal. De nieuwe opzet kan ook gevol gen hebben voor andere kazernes in Veere. Want het is de bedoeling over enkele jaren op meer posten de tankautospuit te vervangen door een kleiner flexibeler inzet baar voertuig, waar minder parate brandweerlieden voor nodig zijn. Aan de brandweercommandant is opdracht gegeven daar een plan voor te maken, rekening houdend met de vernieuwingen die in Zee land, en met name ook in Middelburg/Vlissingen worden doorgevoerd. De gemeente verwacht met dit al les goedkoper uit te zijn, zonder dat daarmee de brandweerzorg wordt aangetast. Wel moet de ge meente nu op zoek naar andere, en misschien duurdere huisves tingsmogelijkheden voor de dienst Openbare Ruimte. Het was de be doeling dat die een aantal ruimten beschikbaar zou krijgen in de nieuw te bouwen brandweerkazer ne. Nu die er niet komt, moet voor die dienst elders onderdak worden gevonden. ten nog een bescheiden krimp zien, onder meer als gevolg van be zuinigingen door overheden. In de utiliteitsbouw is bovendien nog een overschot aan kantoren. In Zeeland zal de opwaartse gang nog op zich laten wachten, ver wachten Ron van Pamelen en Maarten van der Staal van aanne mingsbedrijf Van der Poel. „We zijn hier nog niet aan herstel toe, ik verwacht zelfs dat de woning bouw in Zeeland dit jaar nog wat verder zakt", zegt Van Pamelen. door Mieke van der Jagt Het heeft nog het meeste weg van een naoorlogs wijkje met duplexwonin- gen: het fonkelnieu we Asielzoekerscentrum (AZC) in Goes. Aan de woonblokken, rijtjes huizen met twee woonlagen, zie je niet af dat ze semi-permanent zijn. Het COA, het centrale orgaan voor de opvang van asielzoekers in Ne derland, mag dan bezig zijn de laat ste puntjes op de i van de nieuw bouw te zetten; over vijfjaar moet er in Goes op een andere plaats een nieuw AZC zijn. Bert Timmerman, die het AZC Goes gaat leiden, liet enkele verte genwoordigers van omliggende be drijven zien hoe de opvang van vluchtelingen uit de hele wereld zal gebeuren. De asielzoekers zullen met hoog uit acht mensen in een apparte ment worden gehuisvest. Daar zijn vier slaapkamers met elk twee bedden. In enkele appartementen zijn ook eenpersoons slaapkamers om mensen te kunnen opvangen met eventuele psychische proble men. Voor lichamelijk gehandicap ten zijn in het centrum zes kamers beschikbaar. De asielzoekers delen in het appar tement een douche, wc, een keu kentje en een kleine huiskamer. In elk appartement staan een wasma chine en een droger. De mensen die Vanaf vol gende week in Goes ko men wonen, kunnen over al vandaan komen. Bert Timmer man, afkomstig van het AZC Mid delburg, verwacht mensen uit lan den als Afghanistan, Somalië en Irak. „Dat is waar de grootste groepen momenteel vandaan komen. Maar er komen ook mensen uit China: Oeigoeren, en uit andere delen van centraal Azië en Afrika. Het ziet er nu onrustig uit in Ivoor kust. Best kans dat Ivorianen ook de benen nemen", vertelt Timmer man. Wie de eerste bewoners zullen zijn, is onduidelijk want ze zullen allemaal direct uit de eerste op vang komen. Timmerman: „Dat wil zeggen dat ze nog maar hoog uit een maand in Nederland zijn en dus geen woord Nederlands spreken. Het is belangrijk dat wij ze hier zo snel mogelijk wegwijs maken." Dat gaat gebeuren in het gemeen schapsgebouw. Dat staat overigens apart van het woonterrein, buiten de hekken. In het gebouw zijn een recreatieruimte, een internetcafé, een speelzaal voor de kinderen en twee leslokalen gemaakt. Daar worden allereerst taallessen gege ven. Verder krijgen de asielzoekers het begin van een inburgeringscursus: hoe werkt de gezondheidszorg, hoe verlopen asielprocedures, waar gaan de kinderen naar school en hoe kom je in Nederland aan werk? Op een paar van die vragen wilden ook de be langstellenden wel een antwoord en Bert Timmerman kon dat geven. Voor de basisschool leerlingen wordt in Goes nog een school gezocht. Die zal worden uitgerust met extra midde len om de kinderen zo snel moge lijk in het reguliere onderwijs te krijgen. Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg be schikt al over zo'n voorziening voor het voortgezet onderwijs en daar gaan de Goese pubers uit het AZC dan ook met de trein naar toe. Een klein deel van de mensen dat in Goes komt wonen, heeft al een vluchtelingenstatus of een tijdelij ke verblijfsvergunning. Die men sen mogen direct en zonder restric ties de arbeidsmarkt op. Degenen die de asielprocedure nog moeten beginnen of een uitspraak afwach ten, mogen 24 weken aaneengeslo ten werken. De verdiensten wor den op hun bijstandsuitkering ge kort. De laatste hand wordt mo menteel gelegd aan de aan kleding en uitrusting, het plaatsen van speeltoestellen, be planting en het terugplaatsen van hekken bij de Stoomtrein Goes Borsele. Bij de bedrijven leefden geen grote zorgen om de komst van vluchtelingen. De zorgen die er waren, konden worden wegge nomen. Taferelen als in de jaren tachtig, toen asielzoekers werden opgevan gen in het voormalige Berg- zicht-ziekenhuis, zijn niet te ver wachten. Daarvoor heeft het COA inmiddels genoeg ervaring opge daan. Doordat maar acht mensen in een appartement zullen wonen, kun nen botsingen tussen culturen worden voorkomen. Ook de veilig heid is volgens Timmerman vol doende gewaarborgd. Dag en nacht zijn ten minste drie mensen aanwezig voor de begeleiding en bewaking van het asielzoekerscen trum. De bewoners kunnen gaan en staan waar ze willen, maar bezoek wordt gecontroleerd. Minister Gerd Leers (immigratie en asiel) komt het centrum binnenkort offi cieel openen. Het ontwerp van het nieuwe Goese Lyceum. door Luc Oggel GOES - De school waar je zelf ooit leerling was, herbouwen. Archi tect Jaap Nieskens, directeur van SP Architecten in Waddinxveen, gaat het doen. Het ontwerp van het nieuwe Goese Lyceum is van zijn hand. Nieskens (58), geboren in Zierik- zee, was er naar eigen zeggen 'op gebrand' om de opdracht binnen te slepen. „Je eigen school herbou wen, dat is het mooiste wat er is. Dan kun je alles waar je je vroeger aan ergerde, beter doen", lacht hij. Via een Europese aanbestedings procedure, waar twintig architec tenbureaus op inschreven, koos de benoemingscommissie uiteinde lijk voor SP Architecten. Het bu reau is gespecialiseerd in schoolge bouwen, Nieskens ontwierp on der meer het ROC in Amsterdam, de campus in Veldhoven en het Nova College in Haarlem. Het Goese Lyceum heeft het afgelo pen jaar een 'programma van ei sen' opgesteld voor het nieuwe ge bouw. Dat ziet Nieskens niet als een beperking, integendeel. „Je hebt als architect randvoorwaar den nodig, je kunt moeilijk zeg gen: 'we bouwen een luchtkasteel'. Je kunt er ook nog heel veel kan ten mee op, al moet het natuurlijk wel passen bij de school en de ste denbouwkundige visie. Feitelijk -zijn de financiën de enige beper-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24