Coby Louwerse wil graag kapitein van Vlissingse politiek betreurt vertrek Suurmond 221 zeeland Vieze vogels worden bij De Mikke schoongemaakt met geheim middel VOGEL- EN ZOOGDIERENOPVANG DE MIKKE Wassen knobbelzwaan duurt bijna twee uur woensdag 12 januari 2011 door Emile Calon Coby Louwerse zou graag eens de kapitein wassen die verant woordelijk is voor de aanvaring op het Noordzeekanaal waardoor vele vo gels besmeurd zijn geraakt met olie. Terwijl ze dat gisteren zei, keek ze op een manier waaruit dui delijk blijkt dat die wasbeurt niet echt zachtzinnig zal zijn. Louwerse vindt het vreselijk dat door onachtzaamheid van die kapi tein vele vogels ernstig besmeurd zijn geraakt met olie. Stookolie, ver duidelijkte ze en vertelde dat dat de ergste vorm van olievervuiling is voor vogels. Samen met mede werkers en vrijwilligers van de vo gel- en zoogdierenopvang De Mik ke in Middelburg was ze gistermid dag en -avond druk bezig om vo gels van olie te ontdoen. Ook van daag gaan ze door met het schoon maken van de dieren. Als eerste werd gistermiddag een knobbelzwaan onder handen geno men. Het dier was samen met één andere zwaan, acht ganzen en vier meerkoeten zaterdagochtend van uit Amsterdam opgehaald omdat De Mikke nog ruimte had voor ge vleugelde olieslachtoffers. De Mid delburgse opvang is als één van de vijf kustasielen in Nederland gespe cialiseerd in het behandelen van olievogels. De knobbelzwaan werd eerst in een Voorbad' gestopt en kreeg tegelijkertijd een kalmerings middel. Zonder een dergelijk drankje zou het dier te gestrest ra ken, aldus Louwerse. Samen met Marloes Brand zorgde ze dat het dier helemaal door weekt raakte met het voorwasmid del waarna de grote grijze kuip werd geleegd en weer gevuld met nieuw water voor de eerste echte behandeling. Louwerse vertelde dat het dier helemaal olievrij moet worden omdat het verenpak an ders niet waterdicht wordt en de zwaan niet kan overleven. „Ook de toppen van de vleugels. Alle olie moet weg." De zwaan onderging de wasbeurt lijdzaam. Slechts heel af en toe maakte het beest een geluid. De wasbeurt van de zwaan nam een kleine twee uur in beslag. Louwer se verzekerde dat het wassen zwaar is voor zowel de wassers als de dieren. Voor de wassers omdat ze gebukt hun werk moeten doen en constant uit moeten kijken dat ze het dier niet onnodig kwetsen. Voor het dier is het zwaar omdat het iets ongewoons is. Het gaat na melijk om wilde zwanen die niet gewend zijn om mensen in hun di recte omgeving te hebben, doceer de Louwerse terwijl het zwanen- bad voor de zoveelste keer werd voorzien van schoon water. Medewerkers en vrijwilligers van De Mikke behandelen een knobbelzwaan. Silvia de Vlieger bracht als klein meisje al zieke vogels naar De Mikke. De Middel burgse is al haar hele leven begaan met dieren. Ze hapte dan ook ge lijk toe toen vogel- en zoogdieren- opvang De Mikke een cursus aan bood voor mensen die willen le ren hoe ze olievogels moeten schoonmaken. De Vlieger vond het een hele inte ressante cursus. Gisteren was het de eerste keer dat ze het geleerde in de praktijk kon brengen want de afgelopen tijd zijn er 'gelukkig' nauwelijks olievogels bij De Mikke binnen gebracht. Ook Ellen Wijkhuijs heeft de cur sus gevolgd en kon gisteren voor het eerst in de praktijk laten zien dat ze een vogel kan en durft te wassen. Ze stelde dat ze de cursus volgt omdat ze zich zo machteloos voelde als ze weer eens beelden zag van vogels die besmeurd wa ren met olie. „Nu kan ik wat doen." Ook voor De Vlieger was dat de reden om de cursus te vol gen. „Nu kan ik mij nuttig maken. Nu kan ik vogels redden die hier zijn gebracht." De Mikke is van plan om dit na jaar weer een cursus aan te bieden want volgens de opvang is altijd behoefte aan mensen die op een deskundige manier vogels kunnen ontdoen van olieresten. Het middel waarmee de vrijwilli gers de vogels behandelen, is ge heim. Coby Louwerse wil het ge heim niet prijsgeven omdat ze niet wil dat mensen thuis vogels gaan wassen. Dat is volgens haar niet verantwoord. Het wasmiddel mag de huid van de dieren noch de ve ren aantasten maar moet er wel voor zorgen dat de olie verdwijnt. F i op www.pzc.nl/video is te zien agK hoe de olievogeis worden schoongemaakt. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het vertrek van Jac ques Suurmond als wethouder van financiën is een aderlating voor Vlissingen. Zowel coalitie als oppositie roemen Suurmond om dat hij in drie jaar financiële stabili teit gebracht in Vlissingen. SP-fractievoorzitter Lian Colijn be kent 'heel bang' te zijn voor hoe het nu verder zal gaan. „Toen hij het me vertelde, was mijn reactie: 'Wat knudde!'. Ben je dan niet blij dat ik wegga, vroeg hij. Ik zei: 'Ja, voor jou wel, maar niet voor ons.' Voor Vlissingen is dit een heel slechte zaak. Er moet hier echt iets gaan gebeuren. We moeten maar afwachten wie we nu krijgen." De WD heeft nog geen opvolger klaar staan. „We gaan ons nu oriënteren en een soort sollicitatie procedure volgen", kondigt fractie voorzitter Marian Reinders aan. Hoe lang het duurt voordat de WD een opvolger kan presente ren, durft zij niet te voorspellen. „We gaan daar zorgvuldig aan wer ken en zullen in overleg met de coalitiepartners met voorstellen ko men", zegt Reinders. Volgens Reinders was er geen af spraak tussen Suurmond en de partij dat een voortijdig vertrek tot de mogelijkheden behoorde. „Ik heb het afgelopen vrijdag pas ge hoord. Ik vind het fantastisch voor Jacques, omdat hij dit graag wilde. Het is een bekroning op zijn werk en hij kan terug naar zijn wortels in West-Zeeuws-Vlaanderen." Suurmond, die burgemeester in Sluis wordt, was achtereenvolgens ambtenaar van financiën in de vroegere gemeente Oostburg, frac tievoorzitter van de WD in Pro vinciale Staten, gedeputeerde voor financiën en sinds begin 2008 wet houder in Vlissingen. Hij kwam na de crisis rond het Scheldekwar- tier, waarover het college was ge vallen, en trad toe tot een inte rim-college dat rust en stabiliteit moest brengen. In de raad is breed waardering voor zijn werk. „Hij heeft zaken ten goede gekeerd en voor financiële stabiliteit ge zorgd. De raad staat aan de voora vond van een discussie over bezui nigingen. Daarom ben ik uiterma te blij dat hij blijft tot 1 juli en dus de voorjaarsnota nog kan doen", reageert Rijnco-Jan Suurmond, fractievoorzitter van het CDA en achterneef van de wethouder. Ook Pvd A-fractievoorzitter Rens Reijnierse spreekt van 'een verlies'. „Hij is ervaren op financiën en heeft geen gemakkelijke periode achter de rug in Vlissingen. Het is jammer, maar ook niet meer dan dat. Niemand is onvervangbaar." Een opvolger moet financieel zeer deskundig zijn én open en aima bel naar zowel coalitie als opposi tie, beseft WD'er Reinders. „Suur mond had veel goede punten. We gaan een poging doen weer zo ie mand te vinden." Jacques Suurmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22