II 'Gelukkig wonen we op een heuvel, maar als we naar beneden rijden zou onze auto door het water worden verzwolgen' De watermassa die door Australië trekt, heeft de stad Brisbane bereikt. Vandaag wordt het spannend als een 'zondvloed' de beschermende Wivenhoe Dam onder grote druk zet. De in Brisbane wonende Nederlanders zijn laconiek: „Gelukkig wonen we op een heuvel." Ina Huig, Nederlandse immigrant in Australië woensdag 12 januari 2011 Nederland op schaal Rockhampton QUEENSLAND Overstromingen hebben aan zeker 10 mensen leven gekost water bedreigt hoofdstad Toowoomba Brisbane De muur van water door Gerard den Elt De Dutch Radio Group, een verzameling radio zendamateurs in het waterrijke Brisbane, heeft de uitzending van aanstaan de zaterdag maar alvast opgeno men en elektronisch verzonden naar de studio. Want er bestaat een grote kans dat presentatrice Ina Huig (70) dan geen live-uit zending met Nederlands nieuws kan maken. Huig en de andere vrijwilligers kunnen bijna geen kant meer op in de straten van Brisbane. De 'binnenlandse tsunami', een muur van water die zich uit het achterland naar de kust toe werkt, heeft de stad van 1,6 mil joen inwoners volledig in zijn greep. Tien mensen verdronken, tachtig worden er vermist. Gisteren werd besloten het centrum van Brisba ne te evacueren. Vandaag wordt een kritieke dag. Dan is het 'king's tide' (springvloed) en zal de Wivenhoe Dam die de stad voor het water behoedt door de aanzwellende vloed onder grote druk komen te staan. „Ik ben bang dat we de studio za terdag niet meer kunnen berei ken", zegt Huig, een geboren Am sterdamse die 38 jaar geleden sa men met haar man Cees vanuit Den Helder emigreerde naar Bris bane. „Wij wonen in de voorstad Ipswich en we zijn volledig inge sloten door het water. Gelukkig wonen we op een heuvel, maar als we naar beneden rijden zou onze auto door het water worden verzwolgen." Als secretaris van de Federatie van Nederlandse Organisaties in Queensland is mevrouw Huig de spin in het web van landgenoten in de noordoostelijke provincie van Australië. „We zijn voor de Nederlanders in Queensland als het ware BN'ers." Ze wordt daar om bedolven onder e-mails en te lefoontjes van landgenoten. Twee kleindochters, die op de vlucht sloegen voor het wassende water langs de Brisbane River, zijn vei ligheidshalve bij haar ingetrok ken. Huig: „Het is hier één grote, natte bedoening. We hebben na zeven jaar droogte ineens zes weken on ophoudelijke regenval achter de rug." Engelman in haar tuin. foto GPD Kort na haar aankomst in Austra lië maakte ze ook de watersnood van 1974 mee. „Maar dit is veel er ger dan toen. Toen stond het wa ter zo hoog dat het plafond van ons oude huis volledig onder wa ter kwam te staan, nu komt het water nog veel hoger: negen me- 'Het is hier zomer, maar ik heb al twee maanden geen zon gezien' ter boven het gebruikelijke hoog- waterpeil." Huig neemt de situatie gelaten op. Er zit 7000 liter regenwater in de tanks, ze kookt op gas. „We hebben alleen een probleem als de elektriciteit uitvalt. Gelukkig hebben we de radio-uitzending al gereed gemaakt en verzonden." In het stadsdeel Salisbury waadt Rixt Engelman op dat moment door het water in haar voortuin. De garage is al ondergelopen. „Gelukkig staat ons huis wat ho ger", zegt de achttienjarige stu dente, geboren in Leeuwarden en na omzwervingen in Utrecht, Po len, Zwitserland en China nu in Brisbane neergestreken. Ze heeft alle tijd van de wereld, want de universiteit waar ze eventmanage- ment studeert, is vanwege de wa tersnood gesloten. Bussen rijden niet meer. De schappen in de win kels raken leeg. „En het blijft maar regenen. De komende dagen zal het water ver der stijgen, we moeten de piek nog krijgen", vertelt Engelman. „Het is hier zomer, maar ik heb al twee maanden geen zon meer ge zien. Alleen maar regen en lood grijze wolken." De ouders van haar verloofde zijn nog slechter af zegt ze. Die wonen in de buurt van de stad Gympie in het achter land van Brisbane en zijn volledig geïsoleerd. „Hun woning is volle dig door water omgeven. Ze heb ben zelfs geen wc-papier meer. Toch slaan ze zich er wel door heen hoor", zegt Engelman. „Zo werkt Australië nu eenmaal." Dat de Australiërs en Nederlanders in Brisbane zichzelf heel goed kun nen redden, blijkt ook wel uit de laconieke reactie van het consu laat-generaal in Brisbane. Louisa Schmidt neemt namens het consulaat-generaal alle tele foontjes van Nederlanders in nood aan, maar ze heeft het on danks de 'binnenlandse tsunami' tamelijk rustig. „We zijn naar huis gestuurd om dat het water in de binnenstad snel stijgt. We kunnen hier op het consulaat toch niets doen voor de mensen", zegt Schmidt. De situatie in Brisbane is naar haar zeggen 'de ergste in de laat ste 120 jaar'. Schmidt: „Maar dat heeft geen levende ziel meer mee gemaakt. We leven nu, en moe ten er maar naar zien te hande len." Foto links: Het water van de Brisbane River stijgt en overspoelt steeds meer trottoirs en straten. foto Dave Hunt/EPA Foto's boven (van links naar rechts): - Auto's worden in Toowoomba van een brug gedreven. - In diezelfde stad heeft het water tientallen auto's op een hoop gedreven. - Snelstromend water heeft een weg bij Toowoomba vernield. foto's Keira Lappin/ANP Foto rechts: Een man die zich aan een boom vasthoudt om te voorkomen dat het water hem meesleurt, wordt door reddingswerkers uit zijn benarde positie bevrijd. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11