Handen vol aan 21 zeeland PvdA wil betere informatie over milieuvervuiling Zeeuwse industrie PZC 56 7 54 01 De krant 5 weken voor 15 euro! In een paar weken tijd werd Zeeland opgeschrikt door vijf lichamen die werden gevonden. De politie sluit misdrijf in alle gevallen uit. dinsdag 11 januari 2011 Het was een zaterdag met uitlopers naar windkracht negen. Een dag waarop de wind al les overstemt Een uitgelezen mo ment voor het kopen van een pak of zoals men hier zegt: een kos tuum. Ik besloot mee te gaan met mijn man naar de kledingzaak (ook voor grote maten) Maasmo des in Sas. Sas, het grensdorp, dat ik ken uit een jeugd van lang gele den. Terwijl we ernaar toe rijden zegt meneer B.: „Ik vind dat toch zo'n lief dorpje, dat Sas van Gent." Mijn Zeeuwse ik reageert met op getrokken wenkbrauw en acuut komt de misselijkmakende geur- herinnering van de weeë suiker- bietenlucht in mijn lijf. „Vroeger stonk het er verschrikkelijk", zeg ik. „Maar nu toch niet meer", ant woordt hij. Hij rijdt de brug over en het dorp binnen. Kijk nou toch eens, zegt-ie en omvat met een weids armgebaar de hele Oostka de, is dat niet prachtig? Hij kan met één armgebaar het hele dorp hier omvatten (we gaan niet voor niks naar die grotematenwinkel). Hij kan niet alleen alles omvatten, COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91/4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E:.teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoördeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC goat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cololoii treft u nadere Informatie aan. LICHAMEN GEVONDEN hij doet het ook. Hij kijkt met zijn Randstadogen en verklaart voort durend zijn liefde aan de historie en het landschap hier. Dat is af en toe wat veel voor een Zeeuw zo als ik. Maar soms is het ook een geschenk, dat je ogen opent voor schoonheid. Zoals in dit geval de kaaien van Sas. Op weg naar de kledingzaak komen we langs 'de Speije', waar ik als puber ooit car naval vierde. In de kledingzaak worden we ui terst vriendelijk en vakkundig in het nieuw gestoken. Ze hebben in deze zaak dan ook al driekwart eeuw ervaring. Daarna besluiten we nog even aan te leggen in d'Oude Brug", een gemoedelijke kroeg aan de Oostkade. Er tegen over liggen wat bootjes aange meerd. 56 7 54 01 laat de klok in het café zien. En hij telt af. Nog 56 dagen 7 uur 54 minuten en één se conde zitten ze hier te wachten. Op wat? Ik heb geen idee. Het goe de antwoord komt die middag van mijn Haagse man. Natuurlijk: Carnaval! De baas beaamt het. Soms heb je andermans ogen no dig om dingen te kunnen zien. En somseen klok. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde Een dode man op strand je bij Zierikzee, het le venloze lichaam van een man op de begraaf plaats in Oost-Souburg, een zwaar gehavende vrouw naast een uitgebrande auto op de Greve- lingendam, een dode man in een huis aan de Middelburgse Vlas- markt en een dode man in een woning aan de Nieuwe Bogerd- straat in Zierikzee. Vijf betreurenswaardige gebeurte nissen in nog geen maand tijd. Zelfs de politie was het opgeval len, moet woordvoerder Alwin Don bekennen. „Maar er zit hele maal niks bijzonders achter. Ieder geval staat helemaal op zich. Dit is puur toeval." In geen van de bo venstaande gevallen was er sprake van een misdrijf. Meestal gaat het om een zelfdoding (48 over heel 2010) of, zoals in het geval van de Oost-Souburger, een natuurlijke dood. Maar altijd wordt een mel ding van een slachtoffer met de grootst mogelijke omzichtigheid benaderd, vertelt Don. „Op het moment dat iemand wordt gevon den en de arts geen natuurlijke dood kan vaststellen, beginnen we ons onderzoek met het uit gangspunt dat er sprake kan zijn van een misdrijf. Feitelijk kun je de plaats van het delict maar één keer onderzoeken, voordat het aanwezige bewijsmateriaal wordt verstoord. Daarom zul je in dat soort gevallen ook die mannen en vrouwen in de bekende witte pak ken zien." De politiebemoeienis begint steevast met een surveillanceteam en medische hulpverleners die komen kijken wat er aan de hand is. Als geen natuurlijke dood kan worden vastgesteld, omdat de om standigheden ongewoon zijn (bij voorbeeld wanneer iemand in een huis onder aan een trap wordt gevonden), dan wordt er mini maal een forensisch opsporings team en een politie-arts ingescha keld. Het lichaam wordt in beslag genomen. Dat gebeurt dus ook bij een zelfdoding. - In het mortuarium volgt een lijk schouwing om uitwendig letsel vast te stellen. Kan op dat moment een misdrijf worden uitgesloten, dan wordt het lichaam vrijgegeven aan nabe staanden. Dat hele traject vergt doorgaans niet langer dan een dag of twee, al dus Don. Alleen bij het vermoe den van een dood onder verdach te omstandigheden, wordt er in door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De provincie Zee land moet inwoners beter informe ren over de luchtkwaliteit in hun omgeving. Informatie over de uit stoot van industrie in Zeeland moet actueel worden gepresen teerd op het internet. Dat vindt de statenfractie van de PvdA. „Mensen willen weten wat er aan de hand is", zegt statenlid Peter Holtring. „Vooral bij een calami teit. Dat zag je bij Thermphos, maar ook afgelopen week nog bij de brand in Moerdijk." Op dit mo ment is het voor Zeeuwen lastig om te achterhalen welke stoffen de bedrijven in de industriegebie den uitstoten. De kwestie Thermphos is de aan leiding voor de PvdA om het dage lijks provinciebestuur vragen te stellen over de informatievoorzie ning. „Maar het gaat natuurlijk niet alleen over Thermphos. Het ontbreekt in Zeeland in de breedte aan informatie. Het gaat om bedrij ven in Vlissingen-Oost en in de Kanaalzone, maar ook om lucht vervuiling uit België." De PvdA wil dat de provincie te ra de gaat bij de DCMR milieudienst Rijnmond. Die dienst heeft in het hele Rijnmondgebied punten waar de luchtkwaliteit wordt ge meten. De resultaten worden van uur tot uur bekendgemaakt op de website van de dienst. Tot voor kort werden rond de Zeeuwse industriegebieden alleen in bijzondere situaties luchtmetin- gen verricht. Voor de beoordeling van de luchtkwaliteit baseerde men zich op milieujaarverslagen van de bedrijven en op het meet net van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Maar de Zeeuwse meetpunten in dat meetnet staan in Philippine en Zie rikzee, een eind weg van de indus trie. Afgelopen jaar is de provincie begonnen met het meten van zwa re metalen rond het Sloe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2