81 buitenland Zuid-Sudanezen bij rellen in Tunesië' Nieuw en voordelig... stipreizen.nl Terroristen in Niger 20 dodeil doden twee Fransen Water treft Wallonië zwaar PROTESTEN Bevolking betoogt tegen regering maandag 10 januari 2011 door onze correspondent Arne Doornebal PARIJS - De twee Fransen die vrij dagavond uit een restaurant in de Nigerese hoofdstad Niamey wer den ontvoerd, zijn kennelijk door hun gijzelnemers geëxecuteerd. Dat heeft een woordvoerder van de Franse strijdkrachten gisteren gezegd. „Alles lijkt erop te duiden dat de twee Franse gijzelaars zijn geëxecuteerd", zei hij. Hij ant woordde bevestigend op de vraag of de regering in Parijs ervan uit gaat dat de terreurbeweging Al Qaeda in de Islamitische Maghreb achter de ontvoering zit. Beide Fransen waren 25 jaar. Een van hen was een oud-medewerker van een hulporganisatie die naar Niger was gereisd om daar met een vrouw uit dat land te trouwen. Zijn metgezel was een vriend die de plechtigheid zou bijwonen. De regering van Niger zette zater dag met behulp van een vliegtuig van de Franse luchtmacht nog een massale zoekactie op touw in het gebied tussen Niamey en de grens met Mali. Daarbij hebben de veilig heidsdiensten op de ontvoerders geschoten. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Parijs heeft Fransen gewaarschuwd Niger, Mauritanië en Mali te mijden. Mi nister Juppé gaat vandaag naar Ni ger voor overleg met de autoritei ten in Niamey. Niger behoorde vroeger tot Frankrijk en werd in i960 onafhankelijk. BRUSSEL - In het stroomgebied van de Maas in België waren de afgelo pen dagen veel problemen. Zeker vier mensen in Wallonië zijn om gekomen doordat hun auto's in het water terechtkwamen. Couvin, vlakbij de Franse grens, werd het zwaarst getroffen: het hele cen trum liep onder. De toeristische stad Dinant - aan de Maas - is deels overstroomd. Campings langs de Ourthe, die in de Maas uitmondt, moesten worden geëva cueerd. De rivieren die in de Maas uitmonden daalden gisteravond al lemaal. In Duitsland blijft het waterpeil in veel rivieren stijgen. Dat meldden lokale,media gisteren. In Keulen, gelegen aan de Rijn, zette de ge meente damwanden neer om het water uit de straten te houden. Vooral in de deelstaat Rhein- land-Pfalz is de situatie kritiek. Daar blijft het niveau van de Moe zel stijgen. In Koblenz, waar de Moezel de Rijn ontmoet, staat het water 40 tot 50 centimeter hoog, aldus de brandweer. Volgens de au toriteiten zijn tussen Koblenz en Trier - ook aan de Moezel - dertig plaatsen overstroomd. Naar ver wachting heeft de Moezel gistera vond zijn hoogste stand bereiken. Ook in de deelstaat Sachsen-An- halt is de toestand verergerd. Corruptie en werkloosheid drij ven betogers de straat op. Buitenlandse Zaken: wees waakzaam. Regering: politie schoot uit zelfverdediging. Buurland Algerije verlaagt voedselprijzen na rellen. TUNIS - Bij botsingen tussen poli tie en demonstranten in Tunesië zijn opnieuw doden gevallen. Bronnen binnen de vakbond meld den volgens de Arabische nieuws zender al-Iazeera gisteren dat er ze ker twintig doden zijn. De rege ring rept over acht doden. Het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken roept Nederlanders in Tunesië op waakzaam te zijn. In Tala en Kasserine ging de bevol king zaterdagavond de straat op om te protesteren tegen corruptie, werkloosheid en hoge voedselprij zen. In Tala vielen zes doden na dat de politie het vuur had geo pend, terwijl in Kasserine veertien mensen omkwamen door politie kogels, aldus al-Jazeera. De protesten gingen de hele nacht door. De autoriteiten meldden acht doden: vijf in Tala en drie in het nabijgelegen Kasserine. Vol gens het ministerie van Binnen landse Zaken schoot de politie uit zelfverdediging. Een aantal agen ten raakte gewond van wie drie ernstig, aldus het ministerie. De media worden in de beide ste den niet toegelaten. Uit beelden opgenomen met mobiele tele foons bleek dat de gebouwen van de regeringspartij in beide steden in brand zijn gestoken. Het minis terie liet weten dat 'verscheidene overheidsgebouwen zijn aangeval len in Kasserine en dat drie ban ken, een politiebureau, een benzi nepompstation en een politieauto in brand zijn gestoken'. De demonstraties in het zeer auto ritair geregeerde Noord-Afrikaanse land begonnen op 17 december. Toen stak een man zich in de stad Sidi Bouzid in brand nadat de poli tie zijn fruit- en groentekar in be slag had genomen omdat hij zon der vergunning werkte. Naast de corruptie van de elite rond president Ben Ali en de werk loosheid, heerst er in het binnen land ook veel ontevredenheid over de oneerlijke verdeling van investe ringen. Het grootste deel van het geld gaat naar de steden aan de kust waardoor plaatsen in het bin nenland verpauperen en kampen met grote werkloosheid. In buurland Algerije waren de afge lopen dagen ook voedselrellen. De regering besloot de voedselprijzen te verlagen. Bij de rellen vielen vier doden en 826 gewonden. Dui zend mensen zijn gearresteerd. JUBA - Peter Dau Abraham houdt zijn stempasje omhoog. Niet al leen wil hij het document laten zien waarmee hij deze zondag zijn stem gaat uitbrengen, voor of te gen de onafhankelijkheid van Zuid-Sudan. Hij wijst er tevens op dat zijn duim ontbreekt. „Als tie ner vocht ik mee in de oorlog", legt hij uit. „Tijdens een vuurge vecht werd mijn hand geraakt." Daarmee had hij nog geluk. Zuid-Sudan kent duizenden oor logsinvaliden. Twee miljoen men sen overleefden de strijd tussen zuidelijke opstandelingen en het Sudanese regeringsleger niet. „Sudan als één land was voor ons een eenheid van slavernij, een een heid van discriminatie en een een heid zonder godsdienstvrijheid. We willen geen eenheid met het noorden, maar onze vrijheid", al dus Peter Dau Abraham. Volgens alle voorspellingen stemt een ruime meerderheid van de Zuid-Sudanezen voor onafhanke lijkheid. Daarmee zou Sudan een derde van zijn grondgebied verlie zen, bovendien het deel waar de meeste olie te vinden is. De Ameri kaanse senator John Kerry is in Su dan om namens president Obama de beide partijen op te roepen tot een vreedzame scheiding. Ook de president van Zuid-Sudan, Salva Kiir, riep op tot kalmte tijdens wat hij 'de belangrijkste beslissing van ons leven' noemde. Duizenden mensen staan in de rij bij het monument van John Ga- rang, de overleden generaal die de zuidelijke rebellen aanvoerde in hun strijd met het Sudanese rege- ringleger. President Salva Kiir brengt hier de eerste stem van de dag uit. „Laatste kogel, laatste ko gel", roepen mannen die in de rij staan wat cryptisch. Hoewel de oorlog al in 2005 eindigde, is dat volgens hen pas vandaag het geval. „Onze stem is onze laatste kogel. Hiermee is de onafhankelijkheid pas echt een feit." Stemmen in Zuid-Sudan gaat handmatig. In ge bieden op het onderontwikkelde platteland moeten mensen soms tientallen kilometers lopen naar de stembus. „Je kunt kiezen tus sen een hand die gedag zwaait, of de ferme handdruk van twee ge bieden die bij elkaar willen blijven horen", legt het hoofd van een klein stembureau Venusto Modi uit. „Die symbolen helpen de anal fabete kiezers om hun keuze te ma- 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excL Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen vo boek online of bel 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8