Elfsteden op de fiets ES reizen@wegener.nl i7 reizen Het is alweer ruim dertien jaar geleden dat we konden genieten van een Elfstedentocht. Wie dat te lang vindt duren, kan de tocht der tochten deze zomer weer maken, op de fiets. Joost Brantjes genoot van de Friese ruimte en het water. 024-3650360 Zaterdag 8 januari 2011 Op 4 januari 1997 had Henk Ange- nent iets minder dan zeven uur no dig om over de 199 kilometer sloten, vaarten en ka nalen te schaatsen, die de elf Frie se steden verbinden en om ajle elf stempels op zijn deelnemers kaart te verzamelen. Het idee dat de opwarming van de aarde schuld is aan het nog maar zo sporadisch kunnen orga niseren van een Elfstedentocht, klopt niet want sinds 1909 kon de tocht slechts 15 keer worden gehouden. Om niet jaar in jaar uit smachtend op positieve be richten van de 22 rayonhoofden van de Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Steden te wach ten, of omdat je niet kunt schaat sen, kun je ook de fiets pakken. Fietsen is naast zeilen een gewel dige manier om te genieten van de sterke punten van Friesland: de ruimte en het water. Het terras van de Stay Okay in Grou blijkt een prima plek om mensen te ontmoeten. Het ligt pal aan het Pikmeer, waar de ka no's en zeilboten al klaarliggen voor een tochtje. Aan de jeugd herberg is zeilschool Oer 't Hout verbonden. Een groep scholieren uit Wallonië combineert het nut tige met het aangename. Ze wor den verondersteld tijdens hun verblijf in Friesland naast het zei len ook de Nederlandse taal on der de knie te krijgen. Voorals nog klinkt echter uitsluitend Frans vanuit de boten. De volgende ochtend staan in de ontbijtzaal grote kratten klaar met flessen water, broodjes, ener- gierepen en fruit. Voor we onze Gazelles met zeven versnellingen bestijgen, maken we eerst een lunchpakket. Daarna begint de elfstedentocht. Met drie Aatjes met route-informatie, een uitge breide plattegrond en de groene stempelkaart, gaan we op weg. Al vanaf het begin van de tocht valt de ruimte van dit land op. Zeker voor wie uit de volgebouw de Randstad komt. Weilanden met koeien zo ver het oog reikt. Sloten, kanalen en meren. Want waar je ook fietst, altijd ben je in de buurt van water. Neem Ter- herne. Op zich niet het mooiste dorp van de route, maar de loka le VW weet als geen ander wat marketing is. Têrherne is Kame leondorp want de urn én een standbeeld van schrijver Hotze de Roos zijn hier te vinden. De Roos schreef niet minder dan zestig boeken over de avonturen van de blonde tweeling Hielke en Sietze Klinkhamer. In Terherne kunnen kinderen in een door de Kameleon voortge duwde boerenpraam naar het Avontureneiland varen. Daar be zoeken ze, in gezelschap van als karakters uit de boeken verkleed de mannen, de smederij van va der Klinkhamer. Veldwachter Zwart helpt vervolgens bij het vinden van een boef De kinde ren mogen ook touwslingeren over een sloot of fietsbanden gooien over een houten paal. Te oordelen naar hun gezichten wa nen ze zich al Hielke of Sietse nog voordat de boot vertrekt. We fietsen verder, over een smal schelpenpad dat langs het Snee- kermeer voert. Het meer is 'be spikkeld' met een groot aantal zeilboten, terwijl de oevers wor den 'bevolkt' door even witte schapen die ongestoord grazen. We lunchen met de meegeno men broodjes en terwijl we van ons eerste etappe uitrusten, ge nieten we van de wind en het water. Daarna gaat het verder naar Goaïïngaryp (Goingarijp). Fraaie villa's met rieten daken, steigers met dure boten en goed onderhouden tuinen. Dan naar Joure, waa'r moderne kunst het industrieterrein opfleurt. Aangekomen in Heeg, zijn we het eens dat de afgelegde 65 kilo meter eenvoudig te doen was. Het landschap is vlak en de af stand tussen de dorpen is nooit te lang om je te vervelen. Een koud biertje op het terras is ver diend. De eerste etappe van on ze Elfstedentocht zit erop. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De Stay Okay Fietselfstedentocht is een volledig verzorgd fietsarrangement, waarbij de vijfdaagse tocht in drie etap pes wordt afgelegd met overnachtingen in de hostels in Heeg, Sneek en Grou, inclusief bagagevervoer. Er is een prestatietocht met etappes van ruim 100 kilome ter per dag en voor minder geoefende fietsers een kortere route met etappes van 65 kilometer. Beide tochten zijn inclusief stempelkaart en bij volbrenging krijg je het Friese Stay Okay Elfstedenkruisje. Meer informatie en boekingen via www.stayokayevents.nl of telefoon 0566-621528. Andere fietsvakanties in Friesland, waarbij eventueel ook een deel kan worden gevaren, zijn te vinden op www.holidays-in-holland.nl/Fietsvakanties.html Met dank aan Fryslan Marketing. Grote foto: Het Pikmeer, waar de zeilboten klaarliggen voor een tochtje. Kleine foto's van bovenaf: Fietsen tussen de schapen. De Stay Okay hostel in Grou. In Terherne kun je een tochtje maken met de Kameleon. foto's Joost Brantjes Nederland Sneek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91