81 buitenland 'Bedrijf wist van het gif Drugsbendes actief in tachtig procent Turkije van Mexico's economische sectoren geschokt na vrijlaten criminelen ONE/11 Rellen in Algiers DIOXINESCHANDAAL zaterdag 8 januari 2011 Normawati komt op voor buitenlandse meisjes die worden uitgebuit en mis handeld door hun Indonesische werkgevers. 'Bij de uitzendbureaus leren ze onderdanig te zijn, altijd te luisteren naar de baas.' ALGIERS - De Algerijnse hoofdstad Algiers was gis teren opnieuw het toneel van rellen wegens on vrede over de hoge voedselprijzen, werkloosheid en woningnood. Honderden jongeren raakten na de vrijdaggebeden slaags met de oproerpolitie, die gewapend was met traangas en wapenstok- kaanse land is het al dagenlang onrustig. Basis ken. Voetbalwedstrijden zijn opgeschort om voedsel zoals suiker, meel en olie is in enkele meer rellen te voorkomen. Verschillende over- maanden tijd dubbel zo duur geworden, wat tot heidsgebouwen zijn belaagd en raakten bescha- protesten leidt. digd. In verschillende plaatsen in het Noord-Afri- foto AP Elske Schouten interviewde Norma wati voor One11, de site met verha len over mensen die op hun eigen manier naar oplossingen zoeken, zie onze website:buitenland Overschrijdingen tot bijna 78 keer zo veel als is toegestaan. Bedrijf dat vetten produceer de zou al lang op de hoogte zijn van overschrijding. Minister van Landbouw spreekt van criminele handel wijze. KIEL - Vetten die het Duitse bedrijf Harles und Jentzsch voor de vee voederindustrie produceerde, heb ben de toegestane dioxinewaarde in extreme mate overschreden. De overschrijding liep op tot bijna 78 keer zo veel als de maximale geoor loofde hoeveelheid. Dat heeft het ministerie van Landbouw in de deelstaat Sleeswijk-Holstein giste ren bekendgemaakt. Het ministerie onderzocht mon sters op dioxine. In negen van de tien gevallen was het vet vergif tigd. Gisteren werd ook bekend dat het dioxineschandaal zich al veel langer voortsleept dan ge dacht. In maart 2010 zou Harles und Jentzsch al hebben geweten dat de dioxinewaardes dubbel zo hoog waren als toegestaan. Het be drijf verzuimde echter de autoritei ten op de hoogte te stellen. Ilse Aigner, de federale minister van Landbouw, reageerde geschokt. „Als deze verdenking klopt, is dat uiterst crimineel en volstrekt on verantwoordelijk", aldus Aigner. Harles und Jentzsch bracht de di oxinekwestie pas eind december naar buiten. Volgens de Duitse re gering is het kankerverwekkende gif in maximaal 150.000 ton pluim vee- en varkensvoer terechtgeko men. Inmiddels zijn meer dan 4.700 boerderijen in Duitsland, voornamelijk varkenshouderijen, uit voorzorg op slot gedaan. Hoe de dioxine in het veevoervet terechtkwam, is nog steeds ondui delijk. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Het was een triest record waarmee Mexico 2010 afsloot. Sinds president Felipe Calderón eind 2006 de strijd tegen de drugs bendes begon, zijn er meer dan dertigduizend doden gevallen. Het afgelopen jaar telde meer dan tien duizend slachtoffers, wederom een stijging ten opzichte van het jaar ervoor. Het moorden is de activiteit van de bendes die de meeste aandacht trekt. Minder zichtbaar is dat hun invloed op politiek en economie immer groeit. Zo concludeerde een commissie van de Mexicaanse senaat onlangs dat bendes 195 ge meenten onder controle hebben. Onderzoeker Edgardo Buscaglia van de Itam-universiteit in Mexi- co-Stad zegt dat de bendes 'actief zijn in tachtig procent van de eco nomische sectoren' van het land. Hij noemt toerisme, landbouw, de bouw en de farmaceutische- en transportsector als voornaamste 'slachtoffers'. „Hun invloed neemt voortdurend toe. In 2004 hadden ze 46 procent van de economische sectoren geïnfiltreerd. Dat percen tage is bijna verdubbeld." Hij komt tot zijn conclusie na be studering van de zwarte lijsten van bedrijven die overheidsinstan ties in de VS en de EU hanteren. Die methode is volgens hem één van de weinige betrouwbare ma nieren om de invloed van de ben des te beschrijven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken denkt dat de bendes tussen de zes en twintig miljard dollar winst maken. Een bi laterale commissie van Mexico en de VS schat tussen de vijftien en 25 miljard. Reva Bhalla van advies bureau Stratfor noemt met dertig miljard het hoogste getal: „Toen in de hele wereld geen hypotheken meer te krijgen waren na de econo mische crisis van 2008, kon dat in Mexico wel. Die impact moet je ge woon erkennen." Op basis van rechtbankverslagen constateert Buscaglia dat de ben des slechts veertig procent van hun winsten uit drugs halen. Hij komt met een lijst van liefst 22 de licten waarvoor bendeleden het meest veroordeeld worden. Daar op staan onder meer prostitutie, mensen- en wapensmokkel, valse munterij en afpersing. Juist vanwege die diversiteit zijn de bendes actief in zoveel sectoren van de economie, zegt Buscaglia. Transportbedrijven worden ge bruikt voor de logistiek, farmaceu ten als dekmantel om ingrediën ten voor xtc te importeren. „De be drijven zijn niet slechts om geld wit te wassen, ze maken deel uit van hun criminele activiteiten." Buscaglia voorspelt dat de drugs oorlog van president Calderón wei nig zal opleveren als hij die reali teit niet erkent. De maatregelen die de regering vorig jaar nam om de economische structuren van de bendes aan te pakken - waarbij on der meer het cash afrekenen van auto's werd aangepakt - zijn vol gens hem onvoldoende. zie onze website:buitenland Bekijk het overzicht van een jaar drugsgeweld in Mexico. ISTANBUL - Er heerst ontzetting in Turkije. Tientallen moordenaars en verkrachters zijn deze week plotseling vrijgekomen als gevolg van nieuwe wetgeving die het on gelimiteerde voorarrest aan ban den legt. De EU verlangde het zo. Onder de vrijgelatenen is bijvoor beeld Drumus A. Hij wordt ver dacht van vijf moorden en een ver krachting. Hij heeft langer dan ne gen jaar in voorarrest gezeten. Ook 23 leden van terreurorganisa tie Hezbollah zijn op vrije voeten gesteld. Ook zij zaten al jaren vast zonder veroordeling. De islamiti sche terreurorganisatie - die geen banden hééft met de gelijknamige Libanese organisatie - staat bekend om haar gewelddadige liquidaties. De vrijgelaten leden werden ver dacht van 188 moorden. Volgens het ministerie van Justitie zijn ruim duizend gevangenen (ook minder zware criminelen) vrijgelaten. De Turkse gevangenis sen zitten vol met personen die nog niet veroordeeld zijn. Meer dan de helft van de celbewoners, 57.000 man, wacht op een veroor deling. Mensenrechtenorganisaties en de EU hamerden er keer op keer op dat deze situatie moest verande ren. Ook het Europees Hof voor de Mensenrechten heeft Turkije al meerdere malen veroordeeld van wege de extreem lange processen. Hun drugsmoorden zijn zeer zichtbaar. Minder bekend is dat drugsbendes veel sectoren van de economie zijn binnengedrongen, foto Juan Cedillo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8