Aan riviercruises kleeft het etiket 'Saai, iets voor oude mensen'. De passagiers, inderdaad vooral senioren, denken daar heel anders over, zo ontdekte Carel Thijssen, zelf 6o-plus. Verslag van een reisje op de Rijn en de Moezel. reizen@wegener.nl is reizen 024-3650360 Zaterdag 8 januari 2011 Asgrijze wolken hangen dreigend boven de Rijn bij Koblenz als de Rembrandt van Rijn met een sierlijke boog de Moezel op draait. Het 110 me ter lange passagiersschip glijdt op korte afstand langs de Deutsche Eek, de markante landtong waar de Moezel in grote zus de Rijn uit mondt en waar op een enorme sokkel keizer Wilhelm 1 nors over het water tuurt. Van de 117 gasten zijn slechts een paar aan dek om het imposante beeld in het vroe ge ochtendgloren te bewonderen. Geen nood, op onze cruise zullen we Wilhelm vaker ontmoeten. Als we een half uurtje later de eer ste sluis in de Moezel passeren, wijst kapitein Jan Scherpenisse (56) naar de lucht. „Wordt een mooie dag", voorspelt hij. En in derdaad, verderop meldt zich een zonnetje dat ons zal vergezellen naar Cochem. Het toeristische wijnstadje is de eindbestemming van dag drie van de reis, na een lange eerste etappe die eindigde in donker Düsseldorf en een twee de trip met als halteplaats het lief lijke, maar drijfnatte Andernach. De stemming aan boord is al van af het vertrek uit Arnhem zonnig. De passagiers - voor het leeuwen deel 60-, 70- en 80-plussers - zijn na een eerste 'snuffeldag' al aardig aan elkaar gewend en er ontspin nen zich geamuseerde gesprekjes. Stille genieters zijn er ook. Zoals Staf (86) en Jeanne (82) van Dam me uit.Hulst. Achter een raam in de lounge zien ze hoe idyllische dorpjes als Giils en Hatzenport zich spiegelen in het bijna roerlo ze water van de Moezel. „Dit is onze eerste cruise", vertelt de oud-schooldirecteur. „Cadeautje van de kinderen. We waren vori ge maand 60 jaar getrouwd", vult zijn vrouw aan. „Het is net een drijvend hotel. Het eten is gewel dig en je hoeft niks te doen. Je wordt overal naartoe gebracht. En de wereld ziet er zo anders uit vanaf het water, ja toch?" Ook voor Johan (64) en Gé (60) Schutmaat uit Lemelerveld is het de eerste trip op het water. „Het was de grote wens van Johan. Hij wilde altijd zeeman worden. Mocht-ie niet van z'n moeder", verklapt Gé. „Ik ben niet zo'n bootmens, maar hier is het volop genieten. En we doen aan alle ex cursies mee." De uitstapjes doen het goed bij veel passagiers. Zoals een bezoek aan een wijnproeverij in Cochem, en natuurlijk de bezichtiging van de imposante Reichsburg hoog op de met wijnranken bedekte helling. Taxibusjes nemen de stei le klim naar het fraai gerestau reerde kasteel voor hun rekening. Cochem is aan de Moezel het verst gelegen reisdoel van de ze vendaagse cruise. Een dag later, weer met een groet aan Wilhelm, geldt dat aan de Rijn voor het knusse Boppard. 's Ochtends heeft assistent-purser en gangma ker Jorgen voor de vrolijke noot gezorgd door veertien passagiers te verleiden mee te doen met een half uurtje ochtendgymnastiek op het zonnedek. Het bezoek aan Boppard, tweedui zend jaar geleden .nog een Ro meinse nederzetting, is de moeite waard. Wie minder goed ter been is, hoeft niets te missen: een fel geel toeristentreintje brengt hen, inclusief rollator, via de beziens waardigheden naar de terrasjes bij de Sint Severus-kerk. Een wan deling door het centrum leert dat Boppard, met zijn 8.000 zielen, rijk is aan fraaie vakwerkhuisjes, prachtig opgesmukte winkelgevel tjes en uithangborden. We zien de resten van een Romeinse stads muur en een kleine promenade langs de rivier, 's Avonds worden we aan boord getrakteerd op een feestelijke show, verzorgd door de bemanning van de Rembrandt. Kees Heessels uit Amstelveen laat de schoonheid van Boppard aan zich voorbijgaan. Zoals hij een dag later ook niet mee zal gaan met een excursie per bus door het Ahrdal. De 52-jarige verpleeg kundige heeft het allemaal al eens gezien. Hij gaat sinds 2001 min stens één keer per jaar met een cruise mee. Deze keer samen met zijn 86-jarige moeder, zijn zus en zijn tweelingbroer. „Nee, het ver veelt nooit. Het is een ontspan nende manier van reizen. En je geniet van de rust en de natuur." Ook Truus Brouwers (82) uit Was senaar vindt het heerlijk dat 'alles mag en niets hoeft'. Ze reist sa men met haar petekind Jacqueli ne (54), op de tweede avond win nares van een grijze knuffel tij dens de bingo aan boord. „Ik ben niet meer zo vlug, maar dit bevalt prima", zegt ze. „Als we niet .op- passen, worden we nog lui." Aan het einde van een lange vijf de dag, met onder meer een be zoek aan Koblenz en (weer) aan keizer Wilhelm, overnacht de Rembrandt in Remagen, het stad je dat beroemd werd door de Lu- dendorfïbrug die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in handen viel van de geallieerden. Het traditionele captainsdinner is het hoogtepunt van de avond. Na de vorstelijke dis geniet Hilver- sumse Fien (75) op het gangboord nog even van een sigaretje. Ook zij moet op gaan passen. „Dat eten, hè. Ik merk 't aan m'n kle ren. Volgende week ga ik vasten. Om af te vallen? Ben je mal, spa ren voor weer zo'n reis. Of zal ik stoppen met roken? Dan spaar ik meer uit." Reageren? redactie.reizen@wegener._nl Verschillende touroperators en rederijen bieden riviercruises aan. Wij reisden met Feenstra Rijn Lijn cruises die vaart op Nederlandse, Duitse en Belgische rivieren. Tijdens de zevendaagse reis over Rijn en Moezel wordt voor overnachtingen afgemeerd in Düsseldorf, Andernach, Cochem, Boppard, Remagen en Keulen. Begin en eindpunt is Arnhem. De zevendaagse trip kost vanaf 785 euro per persoon, inclusief alle maaltijden. De excursies zijn niet verplicht. Wie meegaat, moet bijbetalen. O www.feenstrarijnlijn.nl Grote foto: Passagiers op de Rem brandt van Rijn. Kleine foto's van boven naar beneden: Standbeeld van keizer Wilhelm op de Deutsche Eek. Uithangschild in Ahrweiler. De Martins-fontein in Cochem. Kleine foto uiterst links: Het plaatsje Hatzenport spiegelt zich in de Moe zel. foto's Carel Thijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89