9 spectrum Zaterdag 8 januari 2011 werkplek' nodig hebben, staat in het re geerakkoord. Alle andere 'arbeidsgehandicapten met een beperkte verdiencapaciteit' moeten in de toekomst zo veel mogelijk bij regu liere werkgevers aan de slag worden ge holpen via instrumenten als loondispen- satie. Dit houdt in dat de werkgever slechts het deel van het salaris hoeft te betalen dat overeenkomt met de loon- waarde. Anders gezegd: de productivi teit van de werknemer in kwestie. Als die bijvoorbeeld maar 40 procent is, hoeft de werkgever niet meer dan dat percentage van het loon te betalen. De werknemer kan zijn loon dan via een uitkering aangevuld krijgen tot maxi maal het niveau van het wettelijk mini mumloon. Dat kan dus ook minder zijn. Het kabinet stelt dat de arbeidsmarkt in de toekomst veel krapper wordt door de vergrijzing. Werkgevers zullen eerder ge neigd zijn mensen met een arbeidshan dicap in dienst te nemen, is het idee. Ze ker als de overheid hen daarbij helpt, met bijvoorbeeld loondispensatie. Maar critici, zoals de vakbond AbvaKabo FNV, stellen dat de kabinetsplannen niets anders zijn dan een platte bezuini ging die vooral ten koste gaat van de mensen met zwakke schouders. „Het komt neer op een enorme verslech tering van de positie van de werkne mers", zegt bestuurder José Meijer. „Wie nu in de wsw zit, valt onder een cao en bouwt pensioen op. Dat is er straks bijna niet meer bij voor mensen die bij een reguliere werkgever aan de slag moeten." Volgens haar zijn werkgevers helemaal niet bereid veel meer arbeidsgehandicap ten in dienst te nemen. „Het gevolg is dat veel arbeidsgehandicapten terug ach ter de geraniums worden gestuurd." Dat zal volgens Meijer weer leiden tot meer sociale problemen en tot hogere kosten in de gezondheidszorg. Directeur Johan Mug van het regionale werkbedrijf Emco heeft ook zo zijn twij fels. „Het idee is dat de meeste mensen die nu in de sociale werkvoorziening zit ten, ook plaatsbaar zijn op de reguliere arbeidsmarkt. Ik zie dat in ieder geval in reageren? spectrum@wegener.nl deze regio nog niet gebeuren." Mug be grijpt dat er bezuinigd moet worden. En dat het kabinet daarbij ook naar de werkvoorziening kijkt. Daar valt op pa pier immers veel te halen. Als het lukt op termijn 60.000 mensen minder in de werkvoorziening te hebben, levert dat een besparing van bijna 700 miljoen euro per jaar op, zo rekent hij voor. Een plek in de sociale werkplaats kost, inclu sief begeleiding en salaris, gemiddeld 27.000 euro per jaar, terwijl een bij standsuitkering 'slechts' zo'n 13.000 eu ro per jaar kost. „Zelfs als je daar nog eens 3000 euro per jaar aan begeleiding bovenop zet, scheelt dat 11.000 euro per werknemer per jaar." Of Emco-directeur Mug het er mee eens is? Niet van harte, maar hij beseft ook dat tijden veranderen. „Dertig veer tig jaar geleden, in de beginjaren van de sociale werkvoorziening, was het idee dat iedereen recht had op hetzelfde mi nimumloon. Of je nu een of twee ar men had, moest geen verschil maken. Iedereen deed immers zijn best. Toen vond men het ook normaal dat mensen met een uitkering daar zonder al te veel druk van konden genieten. Nu zegt men: wie een uitkering krijgt, moet daar iets voor terug doen, zoals sneeuw ruimen." Voor mensen als Marcel en Ingrid bete kent dat een verslechtering. Het Emmer echtpaar gelooft niet dat veel mensen zoals zij straks bij een gewone baas aan de slag kunnen. „We staan al jaren bij het arbeidsbureau als werkzoekenden ingeschreven. We hebben nog nooit iets aangeboden gekregen", zegt Marcel. Voor hun eigen toekomst zijn ze niet bang. Wie nu in de wsw zit, mag erin blijven, heeft het kabinet immers be loofd. „Wij hebben nog geluk gehad", beseft Ingrid. „In de toekomst komen gehandicapten niet meer aan de bak. Die blijven hun hele leven aangewezen op hun ouders. Die hebben geen enkel perspectief meer in het leven en dat is het ergste wat er is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83