spectrum 8 Zaterdag 8 januari 2011 Marcel (45) en Ingrid (47) de Wacht zijn gelukkig samen. Het gehandicapte echtpaar kan zich een eigen woninkje en een autootje veroorloven. Voor lotgenoten is zoveel 'luxe' straks niet meer weggelegd, want er gaat fors bezuinigd worden aan 'de onderkant van de arbeidsmarkt'. „De generatie na ons heeft geen enkel perspectief meer." door Hans Gertsen foto's David van Dam/GPD Marcel en Ingrid hebben het goed voor elkaar, zo lijkt het. Het gehan dicapte echtpaar uit Emmen bewoont een aardig koopappartementje in een nieuw bouwwijk. Marcel heeft een eigen auto en Ingrid een scootmobiel. „We hebben het niet goed, maar ook niet slecht", vat Ingrid het samen. „Gehandicapt zijn is duur. Je hebt veel extra onkosten zoals de eigen bijdrage voor de zorg. Die moe ten ook betaald worden." Ze hebben het zo goed voor elkaar dat ze wel eens opmerkingen uit de buurt krijgen waarin jaloezie doorklinkt. „Als ik dat hoor, word ik woest. Ik zeg dan altijd: je mag alles van me hebben. De auto, het huis, de scootmobiel en mijn handicap. Als ik Marcel maar mag hou den", zegt Ingrid. Rijk zijn ze zeker niet. Maar ze hebben elkaar en ze kunnen redelijk rondko men van het salaris van Marcel, het loon van Ingrid en de aanvullende Wa- jong-uitkering die ze krijgt. Marcel, een zijdig spastisch nadat hij als jongen van 6 een zware val met zijn fiets maakte, werkt 36 uur per week in de groenvoor ziening van sociaal werkbedrijf Emco in Klazienaveen. Al 25 jaar. Ingrid werkt sinds zes jaar twintig uur per week op de in- en ompakafdeling van de hoofd vestiging van Emco. Ze is sinds haar ge boorte spastisch aan armen en benen. Samen hebben ze maandelijks zo'n 2000 euro netto te besteden. „Het loon van Marcel, zo'n 1300 euro, gaat op aan vaste lasten. Van de rest leven we en sparen we zelfs een beetje", vertelt In grid. „We zijn zuinig. Maar we gaan wel af en toe een paar dagen op vakantie. In oktober zijn we nog 5 dagen naar Rome geweest. Helemaal zelf georganiseerd. Dat pakken ze ons niet meer af" Marcel en Ingrid krijgen het niet voor niets. Ze zijn knokkers, allebei. Marcel lag na zijn fietsongeluk en een hersen operatie van achttien uur drie maanden in coma. „De hele hersenpan is eraf geweest. Ik was er bijna niet meer geweest. Ze had den mijn ouders al papieren laten teke lisais nen dat ik klinisch dood was. Ik deed nog net op tijd een oog open", vertelt hij. Daarna kreeg hij te horen dat hij waarschijnlijk nooit meer kon lopen. „Dat heb ik niet geaccepteetd. Ik heb net zo lang geoefend tot ik mezelf weer kon redden." Ingrid heeft lang moeten vechten om in de werkvoorziening terecht te kunnen. „Ik kreeg jarenlang te horen dat ik niet productief genoeg zou zijn om op de wachtlijst te komen. Maar uiteindelijk is het me toch gelukt", zegt ze trots. Ze hebben ook moeten vechten om te kunnen samenwonen. Ingrid: „De direc teur van de instelling waar we vroeger woonden, zag het niet zitten. Die deed van alles om ons uit elkaar te halen. We zouden niet bij elkaar passen. Hij belde zelfs Marcels ouders en mijn ouders. Mijn vader werd kwaad op hem. Die zei: 'Je blijft van die kindeten af Dat gaat goed daar'." Het gaat nog steeds goed. In 1996 koch ten ze een huis en sinds 2000 zijn ze ge trouwd. Marcel: „We zijn allebei gehan dicapt, maar we vullen elkaar goed aan." Marcel en Ingrid hebben geluk gehad. Ondanks hun handicaps hebben ze via de sociale werkvoorziening werk gevon den waar ze blij mee zijn en waar ze fat soenlijk van kunnen leven. Of dat ook voor toekomstige generaties 'mensen meteen arbeidsbeperking' nog mogelijk is, is zeer de vraag. Het kabinet wil fors bezuinigen op wat in het jargon 'de on derkant van de arbeidsmarkt' heet. De huidige regelingen voor jonggehandi capten (Wajong), de sociale werkvoor ziening (wsw) en de bijstand (wwb) moeten opgaan in een nieuwe regeling voor iedereen 'met een zekere afstand tot de arbeidsmarkf. Hoe dat precies uit pakt, wordt dit voorjaar duidelijk. Maar wat nu al vaststaat, is dat in de sociale werkvoorziening de komende jaren drastisch wordt gesaneerd. Van de huidi ge bijna 100.000 arbeidsplaatsen in de werkvoorziening, moet in 2015 eender de zijn verdwenen en op termijn zelfs bijna tweederde. De wsw gaat 'op slot' en is straks enkel nog toegankelijk voor mensen die een zogeheten 'beschutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82