7 spectrum Zaterdag 8 januari 2011 we nog beiden schaatsten. Twee topspor ters in dezelfde sport, dat gaat niet. We wa ren jong en stonden onder grote druk. Een langeafstandsrelatie, dat bleek niet te wer ken. Toch hebben we altijd contact gehou den. We konden niet zonder elkaar. Toen hij was gestopt, kwam het contact weer. Het mooie is, Ids snapt zo goed wat ik doormaak. Hij snapt mijn passie voor het schaatsen. Hij steunt me in alles. Hij biedt mij alle vrijheid. 'Anni', zegt hij, 'ik weet dat je het nodig hebt. Ga je eigen weg'." Nog steeds is ze een van de bekendste en populairste wintersporters. Buiten de sport was ze zeer actief. Ze wekte daarmee wel eens jaloezie op. Maar uiteindelijk pla veide ze de commerciële weg voor colle ga-sporters, net zoals Rintje Ritsma. Als eerste schaatsvrouw poseerde ze in mode- en in mannenbladen, ze deed tv-commer- cials en koos haar eigen sponsors. Vorig jaar verscheen er nog een fotoboek waarin ze samen met schaatsster en vriendin Ma rianne Timmer voor de camera uit de kle ren gingen. „Ik vind het leuk ook die ande re kant te laten zien. Het belangrijkste was het succes. Maar ik ben ook een vrouw. Glamour en schaatsen, dat paste in die tijd totaal niet bij elkaar. Voor veel mensen was dat wennen. Aan de andere kant, Duitsland is een sportnatie. Als je echt wat hebt bereikt, kun je je wat permitteren. Hier in Nederland moet je altijd maar ge wóón doen, is het allemaal afstandelijker. Maar als topsporter ben je niet gewoon. Ze worden in Duitsland meer gekoesterd." Juist omdat Friesinger altijd bezig is ge weest met zaken naast de sport, is er naar eigen zeggen geen sprake van het bij spor ters beruchte zwarte gat. Voor de Duitse zender Sat werkt ze mee aan het pro gramma Die Winterspiele der Stars, waarin twaalf bekende Duitsers in februari de competitie aangaan in de biathlon, schaat sen en curling. Bovendien is ze het gezicht van een Duitse verzekeraar, geeft ze work shops, houdt lezingen voor antidoping- agentschappen en werkt ze als ontwerp ster aan een nieuwe kledinglijn voor haar vroegere schaatssponsor Medima. „Sporters voor wie alles werd gedaan, ra ken opeens hun structuur kwijt als ze stop pen. Voor Ids en mij gold dat niet. Ids werkte in zijn vrije tijd al op de boerderij en ik had ook altijd mijn projectjes. Ik ben eigenlijk altijd ondernemer geweest. Ik heb dingen altijd zelf moeten organiseren. Daar heb ik veel van geleerd", zegt ze, doe lend op de periode dat ze, meerdere ma len, in de clinch lag met de Duitse schaats bond. Onder meer over het feit dat die haar Nederlandse trainer Gianni Romme niet accepteerde. Een positie bij de bond ziet ze vooralsnog dan ook niet voor zich zelf „Ik heb niets aan ze te danken. De ver keerde mensen hebben er de laatste jaren veel macht gekregen Ze hebben meer bar rières voor me opgeworpen dan dat ik echt iets aan ze heb gehad." Ze verbaast zich wel eens over de verander de schaatswereld. Jonge profs met een ste vig salaris, een auto, verblijven in luxe ho tels. „Wij kookten zelf altijd als we op trai ningskamp waren. We zaten samen in ap partementen en waren ook wat meer sa men. Soms, zo lijkt het, is het belangrijker wat voor kleur schoentje je hebt als schaat ser dan het goede basiswerk. Aan de ande re kant heb je hier in Nederland talentvol le schaatsers die de stap naar een professio neel bestaan nog moeten maken. Die krij gen weer heel weinig ondersteuning, moe ten alles zelf betalen. Daar kan de bond wel wat meer doen, denk ik." Haar internationale bestaan betekent dat ze nog steeds driekwart van de tijd op pad is. „Ik heb sinds november mijn pilotenbre- vet. Ik mag een eenmotorig vliegtuig tot 4000 kilo vliegen, met maximaal 6 perso nen. Het idee kwam van mijn buurman in Salzburg, die piloot is. Hij zei: 'Dat zou per fect voor je zijn!' Het is prachtig. En het geeft nog een enorme kick ook. Laatst vloog ik van Salzburg naar Drachten. In 2,5 uur. De eerste keer dat ik alleen vloog, stond ik op Salzburg met mijn kleine Cess na tussen een Boeing 737 en een enorm Ar kevliegtuig. Europa is zo mooi!" Anni Friesinger staat aan de rand van een nieuw leven. „Het afscheid van het schaat sen was voor mij als een afscheid van een heel grote liefde. Dat je nog steeds van el kaar houdt, maar dat een relatie niet meer werkt. Maar Ids en ik, wij gaan gewoon vooruit. Hij heeft een nieuwe stal ge bouwd, ik heb mijn dingetjes. En een ge zin. Ik heb er vrede mee. Wat nu komt, is ook zo mooi. Ik kijk er naar uit." reageren? spectrum@wegener.nl Anni Friesinger Geboren: 11 januari 1977 Bad Reichenhall. Oudste van drie. Jongere broer Jan en zus Agnes. 1994: eerste wereldrecord op de 3.000 meter voor ju nioren in Heerenveen. 1996: Vader Georg sterft. 1998: voor het eerst op ere podium van WK allround als derde. Veroverde sinds dien op WK allroundtoer- nooien 19 afstandmedailles, 9x goud, 5x zilver, 5x brons. Won ook drie gouden olym pische medailles, was vijf keer Europees kampioen en werd in 2007 eerste bij het WK sprint. In augustus 2009 in Fries land voor de kerk getrouwd met Ids Postma. 14 juli 2010: Friesinger maakte bekend te stoppen met schaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81