FRIESINGER spectrum 6 ANNI SCHAATSBAAN Zaterdag 8 januari 2011 H et kind van de bergen ver toeft deze dagen in het gro te witte niets. De riante boerderij die Anni Friesin- - ger (1977) in Friesland be woont met echtgenoot Ids Postma, is ten tijde van dit interview vanuit de verte een stip in een eindeloos witte vlakte. Binnen, in de ruime leefkeuken, voert wit eveneens de boventoon. Door de enorme ramen is te zien hoe in de verte af en toe wat schaatsers langs de horizon voorbij schuiven. Ids komt binnen van een rondje fietsen, terwijl Anni koffie zet. Het echt paar is net terug uit Duitsland en heeft ge pland nu even samen te zijn in Friesland, voordat het circus rond het EK allround van start gaat. Het EK is Friesingers eerste commentaar- klus voor de NOS. In maart is ze opnieuw bij de NOS te zien voor het WK afstanden in Inzeil. Dé plek én het tijdstip waarop Friesinger eigenlijk had gehoopt officieel afscheid te nemen. Een hardnekkige knie blessure vervroegde dat afscheid. Onlangs, in het nieuwe stadion in Inzeil, was het even flink balen. Aan de andere kant: ze hééft alles bereikt, alles gewonnen. In de boerderij is daarvan geen spoor terug te vinden. Geen beker, nog geen vaantje wijst op het sportieve verleden van Anni of Ids, eveneens voormalig wereld- en olympisch kampioen. Hij stopte met schaatsen in 2004 en bestiert sindsdien het melkveebedrijf dat van zijn ouders was. „De herinneringen zitten in ons hart", zegt Friesinger. „We hebben dat altijd heel Dit weekend zit schaatsdiva Anni Friesinger voor het eerst aan de commentaartafel van de NOS bij het EK allround in het Italiaanse Collalbo. Vorig jaar moest ze haar loopbaan beëindigen vanwege een knieblessure. door Monique Brandt foto's Koen van Weel/GPD sterk gehad. Als we hier thuiskomen of bij mij in Salzburg, ging altijd meteen de knop om. Dan stond het schaatsen uit en was het tijd voor ons. Dan maakten we on ze hoofden vrij voor andere dingen dan de sport. Zo hebben we dat altijd gedaan." Ze is blij met haar nieuwe job bij de NOS, al zijn beide partijen nog in de aftastende fase. „Het moet van beide kanten bevallen. Ik wilde ook niet meteen in november be ginnen. Ik had tijd nodig, moest een beetje afstand houden van het schaatsen en bijko men. Als dingen anders gaan dan je wenst, moet je de tijd nemen en omschakelen." Het relativeren gaat haar makkelijk af, voor een vrouw die opgroeide op de schaatsbaan. Friesinger werd geboren in het Beierse Bad Reichenhall, niet ver van Inzeil, waar haar ouders, beiden ex-schaat- sers, als coach werkten. Als 4-jarige stond ze voor het eerst in Inzeil op het ijs, voor zichtig aan de hand van moeder Jana en va der Georg. Ze was altijd rond de baan te vinden, evenals jongere broer Jan en zus Agnes. Alleen als er sneeuw lag, dan roetsj ten ze hele dagen van de hellingen af op opgepompte tractorbanden. Later kwa men ze op ski's naar beneden, 's Ochtends werden ze bij de skilift afgezet, 's avonds weer opgehaald. Haar liefde voor de ber gen stamt uit die tijd. „Als ik een tijdje hier in Friesland ben, mis ik de bergen. Het landschap, de meren. Ik zal mijn huis in Salzburg nooit verkopen. Mijn wortels liggen er. Mijn moeder woont er. Mijn broertje zit nu in Noorwe gen, mijn zus is in Finland terechtgeko men. Dus Salzburg is een eiland, óns ei land. Het is het middelpunt waar de fami lie steeds terugkomt. Ik heb een apparte ment uit 1600 in het oude centrum. Eigen lijk hebben Ids en ik zo van beide het bes te: hier het landleven, de weidsheid. In Salzburg het stadsleven, de cultuur. En de bergen, natuurlijk." De jonge Anni was als gymnasiumscholie- re en beginnend sporter niet alleen een goed schaatsster, maar ook een verdienste lijk hardloopster, tot ze uiteindelijk toch voor het schaatsen koos. Omdat ze daar de meeste successen behaalde. Sinds3ien schaatste ze alle overwinningen bij elkaar die een topsporter zich maar wensen kan. Privé was die begintijd zwaar. Haar vader overleed plotseling in 1996. Zijn familie bleef achter zonder middelen. „We moes ten van de ene op de andere dag volwas sen worden. Ik was 19, mijn broer Jan 15 en Agnes was 11. We hadden niks. Ik was al succesvol en had een eigen apparte ment, maar moest ook voor mijn familie zorgen. Die tijd hebben we een enorm hechte band gekregen. Familie gaat boven alles." Het was ook de tijd dat ze haar latere echt genoot Ids leerde kennen tijdens een trai ningskamp in 1993. Later, in 1998, was het stel een paar maanden bij elkaar. Het ging uit, weer aan en weer uit. Tot ze elkaar op nieuw tegenkwamen. Friesinger: „Het was tussen ons meteen patsboem! Sturm und Drang. Mijn eerste grote liefde. Wij zijn vaak samen geweest maar er was altijd te veel spanning toen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80