261 zeeland Goes blijft voorlopig bij strooibeleid Fruit is big business op Goes ziet af van cultuur in Blok I LETSEL Pleidooi ruime gladheidsbestrijding DE GEZONDE SCHOOLKANTINE Het begon als proef om het snoepen tegen te gaan, maar het aanbieden van fruit en smoothies tegen een zacht prijsje is in middels een groot succes op het Calvijn College in Goes. Hanse Staalbouw breidt flink uit in Nieuwerkerk zaterdag 8 januari 2011 door Frank Balkenende goes - De gemeente Goes past vooralsnog het strooibeleid niet aan, ook al wensen de ouders van de 14-jarige Jorian van der Hoek uit Wilhelminadorp dat. Hij brak 7 december zijn dijbeen na een val in de spekgladde Violenstraat. Een flinke aantal bewoners van de Violenstraat ondersteunt het plei dooi van de ouders van Jorian. Ze hebben hun handtekening gezet onder een petitie om de Violen straat op te nemen in de strooirou- tes. Bewoonster Anneke Lugtig- heid overhandigde burgemeester René Verhulst en wethouder Loes Meeuwisse gisteren een pakket met 25 handtekeningen. Moeder Ellen van der Hoek bracht een emmer zout mee, in een po ging de gemeente te bewegen alle schoolroutes - en dus ook de klei ne straten rond scholen - op tijd te strooien. Van der Hoek heeft de ge meente én ook de school aanspra kelijk gesteld voor het feit dat er in de Violenstraat niet was gestrooid. Die procedures lopen nog. Jorian, een scholier van het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorp- straat, liep 7 december bij zijn val in de Violenstraat een gecompli ceerde breuk op. Hij heeft een plaat in zijn been en is voorlopig aangewezen op een rolstoel. Wel gaat hij alweer naar school, maar volgens moeder Van der Hoek gaat dat gepaard met heel wat rompslomp. Pogingen om ver voerskosten te beperken door een beroep te doen op de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) en de regeling voor leer lingenvervoer, zijn op niks uitgelo pen. Het gezin komt daar niet voor in aanmerking en voelt zich nu dubbel getroffen. Van der Hoek verzamelt klachten van andere Goesenaren over het gemeentelij ke strooibeleid. Mails kunnen naar d.roosje@kpnplanet.nl. Wéthouder Meeuwisse herhaalde gisteren dat de gemeenteraad het strooibeleid heeft vastgesteld. Daar bij is besloten hoofdwegen en buurtontsluitingswegen, inclusief fietspaden, altijd te strooien. Het is volgens haar fysiek en financieel ondoenlijk alle straten ijs- en sneeuwvrij te maken. Meeuwisse verwacht niet dat de gemeente raad - zeker nu de gemeente fors moet bezuinigen - meer geld zal uittrekken voor het strooibeleid. door Luc Oggel Hij begon ooit met drie ananasjes, maar tegenwoordig staat keukenbeheerder Martin Poppe van het Calvijn College in Goes al om zes uur 's ochtends fruit te schillen en te snijden en smoothies (vruch tendrankjes) te bereiden voor de leerlingen. Elke dag. Daar zijn hij en zijn collega Jan van Keulen wel een paar uur zoet mee, maar de heren doen het met plezier. Het fruit is inmiddels zo populair dat de snoepautomaat nog maar één keer per dag hoeft te worden bijgevuld in plaats van twee, weet locatiedirecteur Gerrit Terlouw. De school wilde het snoe pen demotiveren en begon daar om, onder meer gestimuleerd van uit de GGD en in overleg met ouders, zo'n anderhalfjaar gele den op bescheiden schaal met de verkoop van fruit. Nu is het elke pauze dringen om de gezonde snacks te bemachtigen. Niet dat de school de illusie heeft dat het snoe pen helemaal kan worden uitge bannen, zegt Terlouw. „We zou den het wel willen, maar dat werkt niet. Dat heeft de praktijk öp andere scholen uitgewezen." Of het nu een smoothie met yoghurt, siroop en diepvriesvruchtenis of een bakje verse kiwi, ananas of komkommer, alles kost vijftig cent. Lekker makkelijk, want de pauze is kort, dus veel tijd om te wisselen is er niet. In de klas wordt geturfd wie wat wil, waarna enkele leerlingen de bestellingen in de kantine ophalen. De campagne wordt ondersteund met grote posters die her en der in het gebouw hangen. Er zijn vijf verschillende, met slogans als 'vis kicke om fruit te bikke'. „Zo'n cam pagne komt al snel een beetje oubollig over, denk maar aan 'Snoep verstandig, eet een appel'", zegt coördinator communicatie Peter Smit. „Die belerende taal wil- den we een beetje doorbreken. De j figuranten op de posters zijn ook leerlingen van onze school." Het Calvijn College heeft ook loca ties in Middelburg, Krabbendijke en Tholen. Het is volgens Smit nog niet bekend of de fruitsnacks ook daar zullen worden ingevoerd. „We wilden eerst kijken hoe het hier in Goes loopt. Goed dus, maar er moet wel iemand bereid zijn om elke dag zo vroeg die hap jes klaar te maken. Dat wil niet ie dereen." Om 11.50 uur gaat de bel voor de pauze. Tientallen scholie ren haasten zich naar het verkoop punt, waar Martin Poppe de bak jes in hoog tempo uitdeelt. De ananashapjes, waar het ooit mee begon, blijken favoriet onder de leerlingen. Binnen een mum van tijd zijn die uitverkocht. Maar Poppe weet inmiddels uit ervaring dat hij ook de andere bakjes aan het einde van de pauze kwijt is. r' '1 video op www.pzc.nl Ellen van der Hoek, moeder van Jorian die op de gladde Violenstraat zijn dijbeen brak, overhandigt wethouder Meeuwisse en burgemeester Verhulst een emmer zout. Boodschap: strooi alle wegen rond scholen. foto Willem Mieras „Natuurlijk lust ik snoep", zegt Jona than Murre (15) uit 's-Gravenpol- der, leerling van klas G3C. Toch koopt hij dagelijks een fruithap of een smoothie, of allebei. „Dat doe ik al vanaf de eerste dag, ik vind het echt goed dat de school dit doet." Carmen Wisse (15) uit Dishoek, leer linge van H4d, lurkt aan een smoot hie. „Ik koop het elke dag, want het is lekker goedkoop. Of ik dat doe om op mijn lijn of gezondheid te let ten? Haha, nee hoor, gewoon omdat ik het lekker vind." Fransine Verburg (15) uit Aagteker- i ke, ook uit H4d, vindt de fruithapjes ook een succes. Vandaag heeft ze gekozen voor ananas. „Leuk dat er veel verschillende soorten zijn. En j het is handig, vooral als je je brood j bent vergeten." i nieuwerkerk - Met het slaan van een eerste paal is de uitbreiding van Hanse Staalbouw in Nieuwer kerk begonnen. Het nieuwe gedeel te van het bedrijf wordt bijna 3000 vierkante meter groot. De uitbreiding zal vooral worden gebruikt door de afdeling 'klein staal'. Ook komt er een nieuwe spuiterij, die volgens Hanse Staal bouw ruimschoots voldoet aan de huidige, strenge milieunormen, ook als die in de toekomst nog strenger zullen worden. Het bedrijf verwacht dat de nieuw bouw binnen een half jaar, in ie der geval omstreeks de bouwva- kantie, klaar zal zijn. door Frank Balkenende goes - Het dagelijks gemeentebe stuur van Goes ziet af van een cul turele invulling van Blok 1, een pand dat tussen theater De Mythe en het voormalige gemeentear chief moet verrijzen. Dat is finan cieel onhaalbaar. Wel loopt er een onderzoek naar een commerciële bestemming. Blok 1, zo heeft de raad ooit vastge steld, zou het Bleekveld na herin richting een stuk intiemer maken. Om deze stedebouwkundige re den bekijkt het college of er com mercieel gebruik van het nog te bouwen Blok 1 mogelijk is. Blok i was oorspronkelijk bestemd voor huisvesting van Kunstuitleen De Bevelanden en galerie Van den Berge, die nu in het Cultuurhuis aan de Westwal zitten. Overigens onder hetzelfde dak als theater De Mythe. Later besloot het college de kunstuitleen in te wisselen voor atelier De Kaai van Het Gors. Het college laat nu elke culturele invul ling voor Blok r vallen omdat dat er te veel geld mee is gemoeid. De kunstuitleen en de galerie moe ten op termijn plaatsmaken voor De Zeeuwse Muziekschool. De kunstuitleen doet dat binnenkort al, want die trekt in bij Historisch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat. Het college denkt meer leven in het schouwburgcomplex te breng en als de muziekschool, die nu in een villa aan de Van der Spiegel straat huist, daarheen wordt ver plaatst. Bovendien kunnen er mak- kelijkerYulturele activiteiten wor den gecombineerd met podium 't Beest. Het college wil van het Bleekveld een cultuurplein maken. Met een commercieel ingvuld Blok I komt daar mogelijk minder van terecht. Wethouder Jan de Pooter (PvdA, cultuur) bestrijdt dat. Hij denkt niet dat het 'levendige cultuur plein' dat het college voor ogen heeft, afhangt van de invulling van Blok 1. Ook niet als het pand er niet komt, want die mogelijk heid sluit De Pooter evenmin uit. Wel koppelt het collegë de ontwik kelingen rond het Cultuurhuis (verhuizing galerie, komst Muziek school) los van de herinrichting van de autovrij gemaakte pleinen Bleekveld en Kolveniershof Tot nu toe werd daarmee gewacht tot dat er een definitief plan ligt voor Blok r, terwijl een ondernemer al 1 een tijdje staat te popelen om in het achterste deel van het voorma lige gemeentearchief een café-res taurant te beginnen. Dat heeft vol gens hem pas zin als de herinrich ting van het plein achter de rug is. Mocht Blok 1 doorgaan, 'dan verzet een groep bewoners van de Bees tenmarkt zich tegen bebouwing achter hun tuinen. Ze vreest dat Blok het uitzicht en bezonning van de tuinen om zeep helpt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70