Onderzoek naar verkeer bij sluizen Doopjurken symbool 261 zeeland Onderwijs regio hoopi op proef met schoolgaande peuters van drie jaar PROVINCIE Ook brug Sluiskil bekijken Bad dicht voor kampioenschappen almanak Huisgenoten DE VERBINDING De Protestantse Gemeente Schoondijke-Warterlandkerkje en de Hervormde Gemeente Groede fuseren vandaag officieel tot Protestantse Gemeente 'de Verbinding'. zaterdag 8 januari 2011 door Harmen van der Werf, TERNEUZEN - De provincie begint op korte termijn met een onder zoek naar de verkeersproblemen op de wegen van en naar de slui zen bij Terneuzen. Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, verkeer) wil daarbij niet over één nacht ijs gaan en niet alleen naar de wegen richting Dow kijken, maar ook de openingstijden van de brug Sluis kil tegen het licht houden. De Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland trok deze week in een brief aan de bel bij de provin cie over de toegenomen verkeers opstoppingen bij Terneuzen. Die zouden schadelijk zijn voor de eco nomie. De actie heeft Van Beveren verrast. „De Kamer van Koophan del en de Brabants-Zeeuwse Werk gevers (BZW) hadden dit begin de cember vorig jaar al aangekaart in het provinciaal platform infrastruc tuur", vertelt hij. „Het onderzoek dat we gaan doen, is daarop in het programma verkeer en vervoer 2011 opgenomen. De Kamer van Koophandel heeft blijkbaar met de brief extra druk op de ketel willen zétten. Dat mag." De provincie wil 17 januari al een www.pzc.nl WEBLOCS Kijk op onze website voor weblogs van verschillende PZC-redacteuren over allerlei onderwerpen. MEEST GELEZEN 1Gemeente Knokke zit achter 'mis lukt huwelijksaanzoek' 2. Naaktrecreatie mag vaker 3. Protest tegen ruimen van graven bureau selecteren om onderzoek te doen naar de verkeersbewegin gen westelijk van Terneuzen. Van Beveren vindt de studie noodzake lijk om gerichte maatregelen te ne men. „Want het gaat niet alleen om één of meer rotondes waar het verkeer stokt. Je moet de verkeers bewegingen in samenhang bekij ken, ook met bijvoorbeeld de blok- tijden voor de brug bij Sluiskil." De brug is momenteel slechts van 7.40 tot 8.00 uur en van 16.40 tot 17.00 uur dicht voor schepen, zo dat autoverkeer dan ongehinderd kan doorrijden. De Terneuzense CDAraadsleden Ronald Lippens en Jaap Scheele hebben eind vorig jaar nog aangedrongen op verrui ming van de bloktijden. De problemen op wegen westelijk van Terneuzen zijn gegroeid sinds april 2010 de sluiproute Braakman- weg naar Dow is afgesloten, zoals acht jaar geleden al is afgesproken. Er is een natuurgebied aangelegd. De Braakmanweg zal niet worden heropend. Van Beveren kan zich wel voorstellen dat de Lovenpol- derstraat tussen Dow en Hoek in de spits weer opengaat. Hij wil ge meente, Rijkswaterstaat en water schap betrekken bij het vinden van oplossingen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto osfesasfagaaBSBHB s TERNEUZEN - Sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen biedt vrijdag 28 tot en met zondag 30 januari onderdak aan de natio nale juniorenkampioenschappen zwemmen. Het zwembad is daar om dicht vanaf donderdag 27 ja nuari, 12.00 uur. De maandag na de wedstrijden is het bad weer open vanaf 15.30 uur. Onlangs is hij naar Rotterdam ver huisd, vanuit Terneuzen. Voor het eerst is hij weg onder moeders vleu gels. Ja, zoiets moet eens gebeuren, hoe vervelend het ook is voor - wel licht - alle partijen. Sinds zijn ver trek laat zoonlief helaas weinig meer van zich horen. Hij moet het dus naar zijn zin hebben in zijn door va der en moeder mede-ingerichte stu- Tip? redactie@pzc.nl dentenflatje. Laatst belde hij dan toch. Hij nam er de tijd voor, vertel de uit en te na over de vele weder waardigheden in de grote stad. Ook de huisgenoten van zijn étage pas seerden één voor één de revue. Uit zijn relaas viel op te maken dat hij het wel met hen kon vinden, behalve met één. „Hé", krijste hij plotseling, „daar loopt die weer, onze muis." door Reraé Hoonhorst De protestantse ker- ken uit Schoondijke, Groede en Water landkerkje hebben de tijd genomen om hun fusie voor te bereiden. De sa menwerking tussen diverse ge meenten begon 25 jaar geleden al. De gereformeerde en hervormde kerk van Schoondijke fuseerden vijfjaar geleden al met de her vormde kerk van Waterlandkerkje. Vandaag sluit ook de Hervormde Gemeente Groede officieel aan. Tijdens een feestelijke viering die vanmorgen om tien uur begint, te kenen de Protestantse Gemeente Schoondijke-Waterlandkerkje en de Hervormde Gemeente Groede de akte van vereniging onder toe ziend oog van notaris Eric Verhae- gen. De gemeente gaat vervolgens verder als Protestantse Gemeente 'de Verbinding' te Schoondijke, Groede, Waterlandkerkje. Voorzitter )oke Steeneveld van de kerkenraad, die vandaag officieel wordt geïnstalleerd, verwacht niet dat de 640 gemeenteleden van de Verbinding' massaal op het fusie feestje afkomen. De plechtigheid is een formalisatie van een al lan ger bestaande situatie. Dominee Derk Blom is bijvoorbeeld al jaren predikant in de kerken in de drie dorpen. „Mensen zijn er al lang aan gewend en zien de formele on dertekening niet meer als eerste stap van een nieuwe kerkgemeen te", legt de voorzitter uit. Maar de de geboorte van 'de Verbinding' mag wel worden gevierd, vindt het kerkbestuur. Steeneveld kwam op het idee een expositie van doopjurken te houden. „Omdat een nieuwe gemeente wordt gebo ren, dacht ik aan de doop. Met de doop kondigen we nieuw leven aan, dat in de kerkgenootschap wordt opgenomen." Joke Steeneveld is blij verrast dat ze 36 doopjurken in bruikleen kreeg om vandaag te exposeren in de protestantse kerk van Schoon dijke. Doopjurken zijn geëmanci peerde kledingstukken, want zo wel jongens als meisjes kregen de jurk aan bij de inwijding in de ge loofsgemeenschap. Achter elke doopjurk zit een verhaal. Twee precies eendere jurkjes zijn ge maakt uit één trouwjurk. „Het ene jurkje had al dienst gedaan voor de twee oudste kinderen toen er nog een tweeling achteraan kwam", schrijft de maakster. Een foto van haar huwelijksdag laat zien dat haar trouwensemble groot genoeg was om er een twee de jurkje van te maken. Niet alle doopjurken werden zelf gefabriceerd. Margreeth Leeuwen burg weet dat die van haar ruim een halve eeuw geleden is gekocht in een winkel in Rotterdam. Con fectie heeft zijn nadelen, weet ze. „Toen mijn zoon van 8,5 pond de jurk droeg, lieten we het bovenste knoopje aan de achterkant maar open. Dat paste echt niet." DOOPCAPE ALS OORLOGSJURK Tiny Dekker, nu Risseeuw, is gebo ren in 1941. Een doopjurk was niet voorhanden. „Maar mijn moeder was blij en gelukkig me in deze ca-, pe ten doop te houden." De cape is als kostbaar relikwie bewaard. De doop was één van de weinig mooie momenten tijdens de oorlog, waarin Dekkers boerderij werd vernietigd. VEELGEBRUIKTE FAMILIEJURK De doopjurk van de familie De Feij- ter is vaak gebruikt. Drie generaties terug gemaakt en intussen gedra gen door 27 dopelingen, weet Anke Moggré. De jurk heeft al dienst ge daan bij de doop van kleinkinderen van een schoonzus. „Ik hoop dat mijn kleinkinderen te zijner tijd ook in de jurk worden gedoopt." OUDSTE DOOPJURK? Of het de oudste van de 36 tentoon gestelde doopjurken is, weet Joke Steeneveld 'niet zeker. De eigenaar weet het namelijk ook niet precies en er hangen nog één of twee jur ken die ongeveer een eeuw oud zijn. „Het is in elk geval een mooi voorbeeld van een met liefde uit een trouwjurk gemaakte doopjurk." miimKummaaBasBtm door René Hoonhorst AXEL - Onderwijskoepels in Zeeuws-Vlaanderen hopen dat het ministerie toestemming geeft voor vervroegde toelating van 3-jarigen op basisscholen in de regio. Bestuurders van LeerTij, die al sa menwerking zochten met andere onderwijskoepels met scholen langs de grens, werken aan een ge detailleerd plan. Ze hopen minis ter Marja van Bijsterveldt volgen de maand tijdens haar bezoek aan Zeeland enthousiast te maken voor hun ideeën. Dat onthulde voorzitter Gerard Langeraert tij dens zijn nieuwjaarstoespraak in Axel. In de onderwijswereld wordt al langer gedacht over het zo jong mogelijk geven van structureel (taal)onderwijs om achterstanden in de latere carrière te voorkomen. „Onze regio leent zich goed voor een proef Ook al omdat we zo be ter concurreren met Vlaamse scho len, waar kinderen ook op jongere leeftijd naar school gaan", zei Lan geraert. Voor de krimpregio Zeeuws-Vlaanderen zou blijvende werkgelegenheid in het onderwijs een bijkomend voordeel zijn. LeerTij, de onderwijskoepel die vo rig voorjaar onstond uit OpenBa- sis en de Linie, wil dit jaar meer ontwikkelingen in gang zetten of uitbreiden. Zo denkt de organisa tie over invoering van een derde sa menwerkingsschool na Biervliet en Sluiskil. Alle 27 scholen van LeerTij worden, net als bijna hon derd andere Zeeuwse scholen, bin nenkort aangesloten op een glasve zelkabelnet. LeerTij richt tevens een eigen computer-datacentrum in om de onderwijsontwikkeling een nog grotere 'boost' te geven. De enkele maanden geleden opge richte internationale school in Phi lippine telt slechts twee leerlingen. Dat aantal snel verhogen, mede door samenwerking met Gent, is een andere 'uitdaging' die Lange raert dit jaar ziet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50